"Wyrażenie wywołuje istotne wątpliwości". Kto wskazał 9 kandydatów do KRS?

[object Object]
Spór o wskazanie kandydatów do KRS. Klub poselski a klub parlamentarnyRadomir Wit | tvn24
wideo 2/10

Wszystko odbyło się zgodnie z prawem - zapewniają politycy PiS, pytani o procedurę wskazania kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego ma jednak wątpliwości, czy "posłowie klubu parlamentarnego", którzy przedstawili dziewięcioro kandydatów, to to samo, co "klub poselski", o którym mówi ustawa.

Profesor Małgorzata Gersdorf, Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, nie zwołała jak dotąd pierwszego posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jest krytykowana z tego powodu przez polityków PiS. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaapelował do prezes o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia. Gersdorf zapewniła go, że zna swoje obowiązki i że zamierza zwołać posiedzenie.

Pierwsza Prezes SN zwróciła się jednak do marszałka Sejmu o wyjaśnienie, kto tak naprawdę wskazał kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ustawa precyzuje bowiem, że powinny to robić "kluby poselskie", natomiast z dokumentów sejmowych wynika, iż dziewięcioro kandydatów wskazali "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość".

Różnica między klubem poselskim a klubem parlamentarnym jest zasadnicza. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora posłowie lub senatorowie mogą tworzyć kluby, koła lub zespoły poselskie i senatorskie - poselskie w Sejmie, senatorskie w Senacie.

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora dopuszcza również tworzenie "wspólnych" klubów parlamentarnych, w skład których wchodzą "posłowie wraz z senatorami". Tymczasem nowa ustawa o KRS jednoznacznie mówi, że kandydatów do KRS wskazują kluby poselskie, a nie parlamentarne. Z pisma, które Gersdorf skierowała do marszałka Sejmu, wynika, że zanim zwoła pierwsze posiedzenie, chciałaby się dowiedzieć, kto tak naprawdę w imieniu PiS wskazał kandydatów tego klubu do Rady.

Rzecznik Sądu Najwyższego tłumaczy, jakich informacji oczekuje Pierwsza Prezes SN od marszałka Sejmu
Rzecznik Sądu Najwyższego tłumaczy, jakich informacji oczekuje Pierwsza Prezes SN od marszałka Sejmutvn24

Rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski przypomniał we wtorek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że ustawa nie wskazuje, w jakim terminie Pierwsza Prezes SN powinna zwołać pierwsze posiedzenie. Dodał, że z przepisów wynika tylko, iż Rada powinna się zbierać najrzadziej raz na dwa miesiące, a to oznacza, że pierwsze posiedzenie nowej KRS powinno odbyć się najpóźniej 3 maja.

Laskowski uznał publiczne wypowiedzi polityków PiS domagających się jak najszybszego zwołania pierwszego posiedzenia nowej KRS za "pogróżki" i "wygrażanie palcem konstytucyjnemu organowi".

Opozycja powątpiewała już 5 marca

Wątpliwości do do tego, czy "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość" mieli prawo wskazać kandydatów jako klub poselski, były podnoszone już wcześniej, w czasie prac w Sejmie dwa tygodnie temu. Zgłosili je posłowie opozycji, jednak PiS przeszedł nad nimi do porządku dziennego.

Pierwsze pytania, czy "klub parlamentarny" może wskazywać kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, skoro ustawa mówi o "klubach poselskich", pojawiły się już 5 marca. Wtedy sejmowa komisja sprawiedliwości ustalała listę kandydatów do KRS, których ostatecznie dzień później wybrał Sejm. Głosy posłów opozycji podające w wątpliwość prawo klubu parlamentarnego PiS do wskazania kandydatów zostały jednak ucięte przez przewodniczącego komisji Stanisława Piotrowicza z Prawa i Sprawiedliwości.

- Pan poseł przewodniczący zdaje się nie rozróżniać pojęć "klub poselski" oraz "klub parlamentarny", które mają swoje rozróżnienie w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora - mówiła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dowodziła przy tym, że zgodnie z ustawą klub poselski to taki, w którym zasiadają tylko posłowie. Klub parlamentarny zaś zrzesza zarówno posłów, jak i senatorów.

Piotrowicz: proszę się nie kompromitować

Klub Prawa i Sprawiedliwości nosi oficjalną nazwę klubu parlamentarnego. Gasiuk-Pihowicz twierdziła więc, że klub PiS nie miał prawa wskazać kandydatów do KRS, bo ustawa pozwala dokonywać wskazań tylko klubom poselskim. Wnosiła na tej podstawie o zamknięcie obrad komisji.

- Wchodzę na stronę i widzę, że państwo macie klub parlamentarny, nie poselski - wtórował jej poseł Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

- Panie pośle, przecież pan zapewne doskonale wie, ja to z przekąsem powiem, że zazwyczaj w posiedzeniach Komisji decydujący głos należy do senatorów. No proszę się nie kompromitować - odparł na to przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz.

Z kolei Daniel Milewski z PiS dowodził, że skoro regulamin Sejmu mówi tylko klubach poselskich, to znaczy, że kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Krajowej Rady Sądownictwa wskazał klub poselski.

- Spójrzcie państwo przez taką optykę na tę sprawę i przejdźmy dalej, na gruncie regulaminu procedujmy - apelował Milewski.

Wbrew zgłaszanym przez opozycję wątpliwościom komisja procedowała dalej. Przedstawiła Sejmowi listę 15 kandydatów wskazanych przez posłów klubu parlamentarnego PiS oraz klub poselski Kukiz'15, a Sejm wybrał tych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Klub Parlamentarny PiS to posłowie i senatorowie

W jaki sposób posłowie klubu parlamentarnego PiS wskazali swoich dziewięcioro kandydatów do nowej KRS? Czy w posiedzeniu brali udział również senatorowie, a głosowali tylko posłowie? Nie wiadomo.

Nie ma na ten temat publicznie dostępnej dokumentacji, a politycy PiS również nie udzielają konkretnych informacji. Ograniczają się do ogólnych zapewnień, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Tak przekonywali we wtorek na przykład przewodniczący klubu Ryszard Terlecki oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Ze stron internetowych Sejmu wynika, że w Klubie Parlamentarnym PiS zasiada 237 posłów. O senatorach wprawdzie nie ma mowy, jednak powszechnie wiadomo, że w posiedzeniach Klubu Parlamentarnego PiS uczestniczą również senatorowie. Na przykład jedno z wyjazdowych posiedzeń Klubu Parlamentarnego PiS relacjonuje na swojej stronie internetowej poseł i wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Wśród uczestników tego posiedzenia wymienia senator Annę Marię Anders i senator Małgorzatę Kopiczko.

Statut Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie precyzuje, że w skład Klubu Parlamentarnego PiS wchodzą posłowie oraz senatorowie.

"Kandydaci wybrani do Sejmu lub Senatu z listy zgłoszonej przez PiS lub rekomendowani przez PiS na listę utworzoną na podstawie porozumienia zawartego przez władze PiS z innymi ugrupowaniami albo członkowie PiS kandydujący z innych list za zgodą władz PiS tworzą Klub lub Koło albo Zespół Parlamentarny PiS, zwany dalej Klubem PiS" - czytamy w statucie partii.

Na stronach internetowych Prawa i Sprawiedliwości w zakładce "Prezydium KP PiS" widnieją nazwiska senatorów: Marka Martynowskiego, Jana Dobrzyńskiego, Stanisława Koguta i Alicji Zając.

"Wyrażenie (...) wywołuje istotne wątpliwości"

W druku sejmowym z listą kandydatów wskazanych przez kluby używa się formuły "posłowie Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość", z czego wynikałoby, że senatorowie PiS nie brali udziału w procedurze wskazania kandydatów do KRS.

Nie rozwiewa to jednak wątpliwości Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Profesor Gersdorf wyłożyła je w piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Posłużenie się w przedmiotowym druku wyrażeniem 'kandydat wskazany przez posłów Klubu Parlamentarnego (...)' wywołuje istotne wątpliwości, czy dochowana została przewidziana w art. 11d ust. 2 ustawy o KRS procedura wyboru członków Rady i to niezależnie od zastrzeżeń natury konstytucyjnej co do sposobu jej ukształtowania" - zauważyła Pierwsza Prezes SN.

- Pani prezes nabrała wątpliwości, czy to wskazanie jest zgodne z przepisami. Ustawa rozróżnia dwie kategorie: klub parlamentarny i klub poselski - tłumaczył z kolei w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. - I o ile klub poselski Kukiz'15 wskazał tych kandydatów, to w odniesieniu do PiS zrobił to klub parlamentarny i pani prezes chce, aby wyjaśnić, czy to jest prawidłowe, żeby nie było w przyszłości jakichś zastrzeżeń co do prawidłowości powołania tych sędziów-członków KRS-u - mówił.

Prezes Gersdorf chce poznać kulisy wskazywania kandydatów do KRS przez posłów PiS. Wnosi do marszałka "o udostępnienie informacji publicznej w postaci dokumentów, na podstawie których dokonano wskazania kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa".

- Chcemy się tego wszystkiego dowiedzieć, jak to wyglądało i czy to odpowiada wymogom ustawy i czy nie ma tu jakiegoś haczyka, który ktoś mógłby kiedyś w przyszłości wykorzystać, i twierdzić, że ci członkowie zostali nieprawidłowo powołani - podkreślał sędzia Laskowski we "Wstajesz i wiesz".

Zgodnie z ustawą wskazania dokonują kluby poselskie.

Jeżeli wskazanie nieprawidłowe, to "wybór pozbawiony mocy prawnej"

Wśród ewentualności, jakie przedstawiła w swoim piśmie profesor Gersdorf, znajduje się przypuszczenie, że wybór sędziów do KRS mógł być nieskuteczny.

"W przypadku przyjęcia, że doszło do niego [do wskazania kandydatów - przyp. red.] nieprawidłowo, (...) należałoby uznać, że wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadzony w dniu 6 marca 2018 roku [przez Sejm - przyp. red.] jest pozbawiony mocy prawnej" - wskazała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego.

Rzecznik SN Michał Laskowski zapewnił, że postępowanie Pierwszej Prezes nie ma na celu zablokowania działalności nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

- Przypuszczenia i sugestie, że pani prezes w ogóle nie zamierza zwołać posiedzenia, żeby wywołać jakiś pat, jakiś chaos prawny, sytuację nie do rozwiązania bez zmiany ustawy, wydają się nieuzasadnione wobec oświadczeń pani prezes. Pani prezes oświadcza, że zwoła to pierwsze posiedzenie. Pewnie nastąpi to w jakimś możliwie krótkim czasie, jak sądzę - zaznaczył Laskowski.

Stanowisko w sprawie KRS "jest niezmienne"

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że list Małgorzaty Gersdorf "na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi". Oświadczył jednocześnie, że stanowisko Kancelarii Sejmu w sprawie wyboru członków KRS "jest niezmienne". - Wybór został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem i ustalonymi procedurami - twierdzi dyrektor CIS.

W poniedziałek 19 marca posłowie PiS wycofali projekt ustawy, który miał pozbawić Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego prawa do zwoływania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, a prawo do zwołania pierwszego posiedzenia KRS oddać w ręce prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sędzia Michał Laskowski o wycofanym projekcie zmian w ustawie o KRS
Sędzia Michał Laskowski o wycofanym projekcie zmian w ustawie o KRStvn24

Autor: jp//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Sąd w Kijowie podjął decyzję w sprawie aresztowania trzech ukraińskich dowódców zatrzymanych przez służby i oskarżonych o "podejmowanie niewłaściwych decyzji", które miały doprowadzić do zajęcia części obwodu charkowskiego przez rosyjską armię w maju 2024 roku. Żołnierze i eksperci apelują o sprawiedliwy proces. Według znanego analityka Jurija Butusowa, wydarzenia wokół tej sprawy, to "popis" i chęć "upokorzenia" wojskowych.

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

"Poniżanie jest hańbą". Gorąco w Kijowie, generałowie i pułkownik w areszcie

Źródło:
RBK-Ukraina, NV, Glavred, PAP, tvn24.pl

Donald Trump ułaskawił Rossa Ulbrichta, twórcę serwisu Silk Road (Jedwabny Szlak), którego użytkownicy mogli anonimowo handlować nielegalnymi produktami, w tym narkotykami czy pirackim oprogramowaniem. Skazanie Ulbrichta przez amerykański sąd na dożywocie prezydent USA nazwał "niedorzecznością".

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Trump ułaskawia skazanego na dożywocie. Pisze o "szumowinach"

Źródło:
CNN, "Guardian", CBS News TVN24

Premier Donald Tusk przedstawił w środę w Parlamencie Europejskim priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - Dzisiaj być może najważniejsze słowa, jakie powinny paść tu, w Parlamencie Europejskim, to słowa skierowane wprost do Europejek i Europejczyków: podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - powiedział. Mówił, że jeśli prezydent USA Donald Trump mówi o konieczności wzięcia większej odpowiedzialności przez Europę za własne bezpieczeństwo, "traktujmy to jako pozytywne wyzwanie".

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Tusk: Europa nie ma żadnych powodów do kompleksów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala. Na miejscu pracują służby.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Donald Trump odpowiedział na pytanie, czy dalej - tak jak Joe Biden - zamierza wysyłać broń Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. Stwierdził, że to "Unia Europejska powinna płacić znacznie więcej niż dotychczas". W tym kontekście wspomniał o Polsce. Powiedział, że była ona wśród kilku państw, które w czasie jego pierwszej prezydentury wydawały na obronność odpowiednią ilość pieniędzy.

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Donald Trump pytany o Ukrainę. Mówi o Polsce, Unii Europejskiej i wydatkach na obronność

Źródło:
Reuters, TVN24, tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

1063 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Prezydent USA Donald Trump, pytany, czy nałoży nowe sankcje na Rosję, jeśli Putin odmówi negocjacji, odparł w dwóch słowach, że to "brzmi prawdopodobnie". O rosyjskiej inwazji, na co zwracały uwagę ukraińskie media, nie wspomniał jednak ani razu podczas inaugurującego przemówienia. Reporter "Faktów" TVN Andrzej Zaucha relacjonował z Kijowa, że Ukraińcy nadal nie wiedzą, co się będzie działo w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Czy będą nowe sankcje na Rosję? Krótka odpowiedź Trumpa

Źródło:
PAP

Jednoczesne utrzymanie prawidłowego obwodu talii i regularne ćwiczenia są bardziej skuteczne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka niż każdy z tych czynników z osobna - wynika z badania opublikowanego w "British Journal of Sports Medicine". Udział wzięło w nim ponad 300 tys. osób. Badacze są "podekscytowani" ustaleniami.

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

To zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Dwa połączone czynniki

Źródło:
World Cancer Research Fund, The Independent, tvn24.pl

W środę rano w kopalni Szczygłowice doszło do zapalenia metanu. W rejonie zagrożenia było 44 górników. Nie ma ofiar śmiertelnych, są osoby z rozległymi poparzeniami, z urazami nóg i rąk.

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Wypadek w kopalni. Ewakuowano 44 górników

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie nie przychylił się do wniosku o przyznanie listu żelaznego Michałowi K. Były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych jest podejrzany w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w tej instytucji. - Będziemy tę decyzję skarżyć - zapowiedział obrońca Michała K. mecenas Luka Szaranowicz.

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Michał K. bez listu żelaznego. Sąd ponownie odmówił

Źródło:
PAP

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters

Dwukrotnie odbyłem 10-dniową kwarantannę w jednym z pokoi i przez moment w apartamencie. Nie naraziłem Skarbu Państwa ani Muzeum II Wojny Światowej na żadne koszty - mówił w środę Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta. Dodał też, że prowadził "bardzo dynamiczną politykę międzynarodową" i apartamenty były do tego przez niego wykorzystywane. Odniósł się w ten sposób do ustaleń "Gazety Wyborczej", która napisała, że jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez ponad pół roku miał zarezerwowany luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym.

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Karol Nawrocki o luksusowym apartamencie: wykorzystywałem go do prowadzenia dynamicznej polityki międzynarodowej

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza

Biskup Kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump tuż po nim, a w środę nad ranem w mediach społecznościowych ocenił biskup jako "lewicową", "nudną" i zawyrokował, że powinna przeprosić Amerykanów za to, że "nie jest zbyt dobra w swojej pracy".

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Duchowna poprosiła go o miłosierdzie. Trump: Msza nudna, biskup słaba. Powinna przeprosić

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Media publikują dramatyczne relacje osób, które przetrwały tragiczny pożar w hotelu w ośrodku narciarskim Kartalkaya w Turcji. Świadkowie twierdzą, że w budynku nie włączył się żaden alarm przeciwogniowy - podaje agencja Reutera, pisząc o nasilającej się krytyce pod adresem miejscowych władz. W wyniku pożaru zginęło 76 osób.

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

"Pomocy, płoniemy". Dramatyczne relacje z hotelu w Turcji, zginęło 76 osób

Źródło:
Reuters, Hürriyet, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek na Pomorzu. Kierowca uderzył w drzewo, zginął na miejscu. Mężczyzna miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów.

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

37-latek zginął po uderzeniu w drzewo. Miał dwa dożywotnie zakazy prowadzenia pojazdów

Źródło:
tvn24.pl
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium