Służby z niepokojem obserwują sytuację w Brzegu Dolnym, gdzie stan Odry wciąż się podnosi i dochodzi do przecieków na wałach. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 miliardów euro z Funduszu Spójności dla krajów walczących ze skutkami powodzi. Z kolei polska policja, we współpracy z niemiecką, namierzyła i ujęła sprawcę tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 20 września.
1. Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia
W Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie) na wodowskazie będzie 950 centymetrów - oznajmił na sztabie kryzysowym po godzinie 21 dyrektor IMGW Robert Czerniawski. - Jeżeli nic się nie stanie z wałem, który już w tej chwili jest obciążony, to mamy jeszcze 120 centymetrów w zapasie - dodał.
Przed godziną 1 w nocy reporter Wojciech Skrzypek poinformował, że przy moście 4 czerwca w Brzegu Dolnym zaczął przeciekać wał. Na miejsce wysłano służby, sytuacja została opanowana.
Na godzinę 6 stan wody w tym miejscu wynosił 938 centymetrów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Niepokojąca sytuacja poniżej Wrocławia". Szef IMGW o prognozach wód na kolejne godziny
2. Spektakularna akcja zorganizowana w 24 godziny
Łukasz Szulc z Poznania, kiedy usłyszał o powodzi, ogłosił na Facebooku zbiórkę rzeczy dla powodzian. W ciągu 24 godzin zebrał kilkanaście ton darów, których większość przekazał poznański Caritas. Zebrana pomoc trafiła do mieszkańców Kłodzka, Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego.
Z kolei pan Mateusz w ciągu trzech godzin wyruszył ze znajomymi na quadach do Stronia Śląskiego, żeby dostarczać pomoc tam, gdzie samochody nie mogą dojechać.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rzucili wszystko i ruszyli na pomoc powodzianom
3. Von der Leyen w Polsce. Unijne środki trafią do Polski
We Wrocławiu odbyło się spotkanie związane z powodzią, w którym udział wzięli: premier Donald Tusk, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premierzy Czech i Słowacji Petr Fiala oraz Robert Fico, a także kanclerz Austrii Karl Nehammer.
Po spotkaniu von der Leyen poinformowała na konferencji prasowej, że kraje dotknięte powodzią będą mogły wykorzystać 10 miliardów euro z Funduszu Spójności. Dodała, że będzie to "stuprocentowe finansowanie", ponieważ "czas jest wyjątkowy i działania muszą być wyjątkowe". Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły
4. Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej zatrzymany w Niemczech
Polska policja, we współpracy z niemiecką, namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. W zdarzeniu zginął 37-latek, który zgodnie z przepisami jechał autem z żoną i dwójką dzieci. Reszta rodziny trafiła do szpitala, kobieta jest w stanie ciężkim.
Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania - wynikało z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. W czwartek wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
5. Seria eksplozji w Libanie
Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Wideo pokazuje, jak w środę kolejno w pięciu miejscach Bejrutu w ciągu dwóch godzin pojawia się ciemny dym.
Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia