210 osób zatrzymanych, 29 rannych w szpitalach, zniszczone samochody i ulice - to bilans zamieszek, do których doszło w Warszawie podczas manifestacji związanych z obchodami Święta Niepodległości. W starciach z anarchistami i chuliganami rannych zostało 40 policjantów - większość lekko. Funkcjonariusze użyli armatek wodnych i gazu łzawiącego. - Ci ludzie przyszli rzucić w polską policję i polskie prawo kamieniem i butelką - powiedział rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.
01:24 Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w piątek późno w nocy powiedział, że od soboty rano do sądu dla Warszawy Śródmieście powinny wpływać pierwsze wnioski o ukaranie - w trybie przyspieszonym - winnych piątkowych zajść. Zapewnił, że pracować ma ponad 30 sędziów.
23:30 Policja podsumowuje zamieszki: Zatrzymanych zostało 210 osób, w tym 92 obywateli Niemiec, 1 obywatel Hiszpanii, 1 obywatel Węgier i 1 obywatel Danii. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas zamieszek zdewastowano 14 radiowozów, a z 40 poszkodowanych policjantów mających lekkie obrażenia 22 udzielono pomocy medycznej.
22:24 Najnowszy bilans piątkowych starć: - 29 osób zostało przewiezionych do szpitali - poinformował PAP rzecznik pogotowia Marek Niemirski. Według policji rannych zostało 40 funkcjonariuszy. Policja nie podaje liczby uczestników obu demonstracji. W przybliżeniu mogło to być kilkanaście tysięcy. Według przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej w "Marszu Niepodległości" uczestniczyło ok. 25 tysięcy osób. W czasie zamieszek demonstranci zniszczyli kilka samochodów, zdemolowali przystanki. Trwa szacowanie strat materialnych.
21:45 Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zamierza zaproponować taką zmianę prawa, aby w czasie manifestacji nie mogła się odbywać kontrmanifestacja. - Zgoda byłaby wydawana na zasadzie, kto pierwszy ten lepszy - mówiła. Jak dodała liczy, że prezydent Bronisław Komorowski, który zapowiedział inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, weźmie pod uwagę te sugestie.
20:44 Wśród ponad 200 zatrzymanych w związku z demonstracjami na ulicach Warszawy są osoby, które przyjechały z Niemiec, i spoza Warszawy - powiedział rzecznik policji Maciej Karczyński.
20:36 Wyrażam żal, że doszło do zajść w Warszawie. Dziękuję służbom, które starały się zaprowadzić porządek w mieście. Jest możliwość zmiany przepisów, dzięki którym większą odpowiedzialność za zniszczenia mogliby ponosić organizatorzy demonstracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym w Belwederze.
20:02 Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi ze specjalnym oświadczeniem - podała Kancelaria Prezydenta
19:41 Zamieszki na ulicach Warszawy podczas "Marszu Niepodległości" to efekt prowokacji osób, które chciały oczernić marsz - twierdzi prezes Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki,. Oświadczył, że "nie czuje się odpowiedzialny za prowokacje, które nie dotyczyły kolumny marszowej".
19:39 Zatrzymanych ok. 200 osób, rannych 17 funkcjonariuszy - mówi rzecznik policji Mariusz Sokołowski.
18:49 "Jestem po rozmowach z Prokuratorem Generalnym i szefem MSWiA. Warszawscy sędziowie na specjalnych dyżurach czekają już na pierwszych chuliganów" - napisał na Facebooku i Twitterze minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
18:34 Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w piątek spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające. Jak powiedziała PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek, spotkanie odbędzie się w kontekście ewentualnego wniesienia przez prezydenta inicjatywy ustawodawczej. O organizowaniu zgromadzeń mówi ustawa Prawo o zgromadzeniach.
18:02 - Straty są duże. Zaczynamy teraz dokładne liczenie - mówi Ewa Gabor, szefowa Centrum Bezpieczeństwa warszawskiego ratusza.
17:43 - Policja zatrzymała w sumie 150 osób - poinformował Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji.
17:42 - W sumie przywieźliśmy do szpitali 21 osób, w tym dwóch policjantów, ale wiele osób opatrzyliśmy na miejscu - powiedział Marek Niemirski z warszawskiego pogotowia ratunkowego. - Jest gorąco, mamy pełne ręce roboty. Są głównie obrażenia głowy i rąk, w większości drobne, ale wymagające opatrunku. Dysponujemy w sumie 54 zespołami ratunkowymi. To na razie wystarczy - dodał.
17:41 Marsz Niepodległości został rozwiązany po godz. 17 pod pomnikiem Romana Dmowskiego - poinformował rzecznik ratusza - Pilnujemy, żeby uczestnicy spokojnie się rozeszli - dodał.
17:17 - Na Placu na Rozdrożu podpalono wóz transmisyjny TVN24 - poinformował reporter stacji Arkadiusz Wierzuk. Jak dodał wcześniej przebito w samochodzie opony i próbowano go przewrócić. Policja użyła armatek wodnych.
17:06 Premier jest informowany na bieżąco o tym, co dzieje się w Warszawie. Policja panuje nad sytuacją. Nie dopuściła, żeby dwie demonstracje spotkały się ze sobą i trzeba to zapisać na plus - mówił w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś.
17:03 Marsz Niepodległości dotarł pod pomnik Dmowskiego. Na pl. Na Rozdrożu znów słychać okrzyki i wybuchające petardy.
17:00 Najnowszy bilans rannych wśród policjantów - ośmiu rannych, trzech z nich w szpitalu.
16:53 Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem MSWiA na temat wydarzeń w stolicy.
16:23 - Nasz marsz jest legalny, oficjalny i godnie świętujemy dzisiejszy dzień. Natomiast wrogowie polskiej niepodległości , wrogowie ojczyzny, wrogowie narodu, elementy destrukcyjne i lewackie próbowały zakłócić nasze święto, oczywiście bez powodzenia - powiedział w TVN24 Marian Kowalski, rzecznik ONR. Nie widzę powodów, aby grupka chuliganów wspierana przez bandytów z zagranicy mogła zakłócić nasze święto. Jestem w centrum marszu, wszyscy sie dobrze zachowują - dodał.
16:22 - Idziemy dalej. Jest nas ok 10 tysięcy - mówił w TVN24 Krzysztof Bosak, były poseł LPR i uczestnik Marszu Niepodległości. Jak dodał marsz przebiega "bardzo spokojnie". Według niego osoby, które doprowadziły do zamieszek na Pl. Konstytucji nie były uczestnikami marszu. - My poszliśmy zupełnie w inną stronę - podkreślił.
16:16 - Sytuacja została opanowana. Na Pl. Konstytucji został przywrócony ład i porządek. Jednak ośmiu naszych funkcjonariuszy zostało rannych - poinformował w TVN24 Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji.
16:10 - W tej chwili cały czas maszerujemy, aczkolwiek napotkaliśmy na kolejne ataki ze strony lewicowych ekstremistów, jednak główna kolumna marszu jest w porządku także mam nadzieje, że dojdziemy bez większych problemów - mówił w TVN24 Robert Winnicki z Młodzieży Wszechpolskiej, jeden z organizatorów marszu. - Mam nadzieje, że o ile nie dojdzie do kolejnych ataków i blokad, to będziemy szli jeszcze ok. półtorej godziny i zakończymy ten marsz.
16:00 - 10 osób rannych w zamieszkach w Warszawie zostało przewiezionych do szpitali - poinformował rzecznik pogotowia Marek Niemirski. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitali na przy ul. Banacha, Solec i Lindleya. Ich stan jest stabilny.
15:51 - Marsz Niepodległości jest wciąż legalny - poinformowała Ewa Gawor z Biura Bezpieczeństwa Miasta Warszawy. - Był taki moment, że zwróciliśmy się do organizatora marszu o jego rozwiązanie w związku z tym, co się działo w Warszawie, ale poprosił na czas - dodała. Jak podkreśliła Gawor, w końcu nie wydano decyzji o delegalizacji "Marszu Niepodległości", a jedynie zakazano jego uczestnikom zgromadzenia na Placu Konstytucji. - Marsz jest legalny i przemieszcza się - mówiła Gawor.
15:38 - Marsz Niepodległości został zdelegalizowany – podał warszawski ratusz. - Myślę, że to było coś na co czekaliśmy. Dużą rolę ma do odegrania teraz organizator, który powinien zaapelować o spokój i rozejście się. Policja też będzie do tego nawoływać – komentował decyzję w TVN24 rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Według niego na ten marsz przybyło od trzech do pięciu tys. osób.
15:23 Grupa około 100 osób, wśród nich członkowie organizacji lewicowych, która zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, zostało przewiezionych na komisariaty, gdzie zostanie przesłuchana. - Sytuacja została już opanowana. Osoby, które zaatakowały policjantów, zostały wylegitymowane i przewiezione na komisariaty. Wyjaśniamy wszystkie okoliczności tego zdarzenia - powiedział rzecznik warszawskiej policji Maciej Karczyński. Z relacji świadków wydarzenia wynika, że do interwencji policji doszło po tym, gdy na ulicy grupa przedstawicieli organizacji lewicowych wdała się w bójkę z grupą narodowców. Policja zaczęła ich rozdzielać.
15:13 - Kilku policjantów zostało rannych w wyniku starcia z demonstrantami w centrum Warszawy, a dwóch zostało odwiezionych karetkami do szpitala - powiedział w TVN24 Maciej Karczyński, rzecznik warszawskiej policji. Jak dodał manifestujący rzucali w kierunku funkcjonariuszy m.in. kamieniami i racami.
15.09 Policja dostała pozwolenie na użycie broni gładkolufowej.
15.06 Tłum od strony placu Konstytucji napiera na kordon policyjny. Policja użyła gazu. - Precz z komuną. Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę - krzyczy tłum na placu Konstytucji.
15.02 Zgromadzeni demolują przystanki na Pl. Konstytucji. Są ranni - informuje reporter tvnwarszawa.pl.
15:00 Policja użyła armatek wodnych do rozpędzenia manifestujących.
14:49 Widziałem ludzi spokojnie idących w stronę placu Konstytucji. Niestety mamy informacje o zatrzymywaniu i legitymowaniu wielu autokarów na wjeździe do Warszawy - powiedział w TVN24 Krzysztof Bosak z Fundacji Republikańskiej. - Zaniepokoiły mnie informacje o tym, co się wydarzyło na Nowym Świecie i doniesienia o niemieckich anarchistach, bo to byłoby niewłaściwe, gdyby doszło do jakichś ataków ze strony anarchistów - odparł Krystian Legierski.
14:29 Im bliżej godziny 15, kiedy z pobliskiego Placu Konstytucji ma wyruszyć "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe, przybywa uczestników wiecu zorganizowanego przez m.in. stowarzyszenie "Krytyka Polityczna". Organizatorzy szacują, że przed godz. 14 uczestników "Kolorowej Niepodległej" było ponad 2 tys.
14:24 Dwie osoby zostały ranne w jednym ze starć - informuje reporter tvnwarszawa.pl
13:15 Bijatyka na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Wilczą. Kilka osób zostało poszkodowanych. Ulica została zamknięta od Placu Konstytucji do Ronda Dmowskiego.
12:34 "Właśnie zadzwonił do mnie kolega z Nowego Światu, gdzie niemiecka antifa skatowała chłopka. Napadli też na członków grup rekonstrukcyjnych" - pisze na Twitterze jeden ze świadków zdarzeń, Cezary Gmyz z "Rzeczpospospolitej" Jego redakcyjny kolega Michał Majewski dodaje na tym samym mikroblgu, że "doszło do bijatyki z udziałem kilkudziesięciu niemieckich lewaków ubranych na czarno i uzbrojonych w kije".
12:30 Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni na rogu ul. Nowy Świat i Świętokrzyskiej. Na miejsce wezwano dodatkowe siły policji. Według nieoficjalnych informacji, wśród tych osób są anarchiści z Niemiec. Ulica Nowy Świat została zamknięta.
12:15 Między uczestnikami wiecu i gromadzącymi się uczestnikami planowanego "Marszu Niepodległości" doszło do przepychanek, bójek, rzucano też szklanymi butelkami. Policja ściągnęła na miejsce dodatkowe siły i utworzyła dodatkowy kordon od ulicy Wilczej, wcześniej wiec został oddzielony od strony Placu Konstytucji.
12:06 Na placu Konstytucji zebrali się uczestnicy Marszu Niepodległości.
12:00 Na ulicy Marszałkowskiej zebrała się grupa uczestników manifestacji "Kolorowa Niepodległa".
Przepychanki w stolicy
Po południu ulicami Warszawy ma przejść "Marsz Niepodległości" organizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny. Marsz ma się rozpocząć o godz. 15 na pl. Konstytucji, a zakończyć na pl. Na Rozdrożu przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Trasa nie została ujawniona.
Od 12 trwa też wiec "Kolorowa Niepodległa", w którym udział biorą aktywiści "Porozumienia 11 Listopada", czyli koalicja lewicowców, działaczy Kampanii przeciw Homofobii, związkowców z OPZZ, feministek i ludzi skupionych wokół "Krytyki Politycznej".
Ich tegoroczne hasło to "Nie pozwolić przejść faszyzmowi", czyli - jak było to w zeszłym roku - zablokować pochód.
Podczas ubiegłorocznego "Marszu Niepodległości", który przeszedł przez stolicę mimo kontrmanifestacji środowisk antyfaszystowskich, doszło do starć pomiędzy uczestnikami obu zgromadzeń. Interweniowała policja, zatrzymano 33 osoby, ranny został jeden funkcjonariusz.
Źródło: TVN24, PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24