"Polacy rozumieją, że nie ma formacji, które składałyby się z aniołów"

[object Object]
Adam Szłapka i Marcin Horała w "Faktach po Faktach"tvn24
wideo 2/35

Polacy rozumieją, że nie ma formacji, które składałaby się z aniołów, które nie miałyby drobnych potknięć. Sprawa lotów Marka Kuchcińskiego pokazała bardzo wysoki standard w Prawie i Sprawiedliwości - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Horała (PiS), odnosząc się do wyników najnowszego sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24. Adam Szłapka (PO-KO) zauważył, że po aferze Lwa Rywina "przez bardzo długi czas lewicowe rządy też nie miały żadnego odbicia w sondażach". - Potem nastąpiło tąpnięcie. Wśród wyborców zaczyna się zauważanie tego, że PiS po prostu kłamie - ocenił.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH" NA TVN24 GO >

Według najnowszego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, PiS zwyciężyłoby w najbliższych wyborach parlamentarnych, zdobywając 44 proc. głosów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27 proc. badanych, na Lewicę - 11 proc., na Konfederację 5 proc. PSL/Kukiz'15 mogłoby liczyć na 4 proc. głosów, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1 proc.

Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24 >

"Polacy rozumieją, że nie ma formacji, które składałyby się z aniołów"

Do wyników sondażu odnieśli się goście "Faktów po Faktach" Adam Szłapka (PO-KO) i Marcin Horała (PiS).

Zdaniem Horały, ważny będzie sondaż 13 października, czyli samo głosowanie. - Do tego czasu musimy spokojnie pracować, wprowadzić w życie szereg korzystnych dla Polaków rozwiązań - tak jak chociażby obniżka podatku PIT, przedstawić w rozmowie z Polakami program. I wtedy, myślę, możemy być spokojni o wynik. Ale oczywiście każdy taki sondaż cieszy - przyznał.

- To pokazuje mądrość Polaków. Polacy rozumieją, że nie ma formacji, które składałyby się z aniołów, które nie miałyby drobnych potknięć - ocenił.

"Ta sprawa pokazała bardzo wysoki standard w PiS"

Horała odniósł się do sprawy lotów Marka Kuchcińskiego.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego >

- Ta sprawa pokazała bardzo wysoki standard w Prawie i Sprawiedliwości. Nawet w sytuacji, kiedy nie złamano przecież prawa, tylko w opinii publicznej pewne działania zostały ocenione negatywnie, marszałek podał się do dymisji - stwierdził poseł PiS.

- Jest kompleksowy projekt ustawy, który sprawę (lotów VIP-ów - red.) ureguluje. Kontrast z działaniami Platformy, gdzie pan (Stanisław) Gawłowski ma zarzuty prokuratorskie, pan (Sławomir) Neumann ma zarzuty prokuratorskie i nadal pełnią bardzo wysokie funkcje, jest bijący w oczy - powiedział.

"Nadużycie władzy jest bardzo wyraźne"

Adam Szłapka odpowiedział, że Sławomir Neumann wytoczy Horale proces w najbliższym czasie za podawanie nieprawdziwych informacji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poseł PiS postawił tablicę, poseł PO grozi pozwem >

Zaznaczył również, że w 2015 roku - przed poprzednimi wyborami - "te sondaże były bardzo różne" i to "motywuje do tego, żeby dalej pracować".

- Ja widzę jedną rzecz, nawet wśród takich najbardziej zagorzałych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. Na ulicy Wiejskiej przy Sejmie zawsze kilka osób takich jest. Jak z nimi się rozmawia chwilę o aferze Kuchcińskiego czy o innych aferach związanych z Prawem i Sprawiedliwością, to oni nie wiedzą co odpowiedzieć i nawet niespecjalnie bronią Prawa i Sprawiedliwości - mówił Szłapka.

- Nadużycie władzy jest bardzo wyraźne. Mówili, że będą skromni, pokorni, a nie są. Ale to, co jest najważniejsze w całej aferze marszałka Kuchcińskiego, to że marszałek przez dwa tygodnie kłamał - skomentował polityk opozycji.

"Wyborcy PiS zaczynają zauważać, że Prawo i Sprawiedliwość po prostu kłamie"

Szłapka przypomniał, że w 2002 roku, kiedy pojawiła się afera Lwa Rywina, "przez bardzo długi czas lewicowe rządy kompletnie nie miały żadnego odbicia w sondażach". - Potem nastąpiło tąpnięcie. Ja mam wrażenie, że wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości zaczyna się zauważanie tego, że Prawo i Sprawiedliwość po prostu kłamie - stwierdził poseł PO.

Afera Rywina to skandal, który wybuchł na tle propozycji korupcyjnej, którą Lew Rywin złożył Adamowi Michnikowi 22 lipca 2002. Lew Rywin za 17,5 miliona dolarów łapówki zaproponował redaktorowi naczelnemu "Gazety Wyborczej" załatwienie korzystnych dla Agory zmian w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

Szłapka: Po aferze Rywina przez długi czas lewicowe rządy też nie miały żadnego odbicia w sondażach. Potem nastąpiło tąpnięcie
Szłapka: Po aferze Rywina przez długi czas lewicowe rządy też nie miały żadnego odbicia w sondażach. Potem nastąpiło tąpnięcietvn24

Horała pytany, czy sprawa z lotami marszałka Kuchcińskiego, może się zatem odbić w kolejnych sondażach odpowiedział, że absolutnie nie. - Bardzo wysoki standard w Prawie i Sprawiedliwości został zaprezentowany. Moim zdaniem zaskutkuje to długofalowym, delikatnym wzrostem notowań Prawa i Sprawiedliwości, bo Polacy rozumieją tę sytuację - ocenił.

- Ja bym mógł te wszystkie pseudoafery tak punkt po punkcie rozbierać i tłumaczyć, tylko to nie ma sensu, bo Polacy widzą jak to jest grubymi nićmi szyte. Lepiej rozmawiać o tym co proponujemy Polakom, chociażby obniżkę PIT-u - mówił.

Horała pytany, czy Marek Kuchciński nadal będzie "jedynką" w Krośnie, odparł: - Wyborcy na Podkarpaciu mogą ocenić pracę pana marszałka, czy im ona się podobała, czy nie podobała. Dajemy im tę szansę. Jestem spokojny o ten wynik, bo wiemy, że pan marszałek bardzo dużo dla Podkarpacia zrobił.

Horała: jestem przekonany, że Kuchciński zapłaci za lot żony

Z kolei na pytanie, czy Marek Kuchciński zapłaci 28 tysięcy złotych za lot żony, odpowiedział: - Ja nie jestem rzecznikiem pana marszałka. Proszę marszałka pytać.

Dodał jednak: - Jeżeli zadeklarował, że zapłaci, a tak zadeklarował, to jestem przekonany, że zapłaci.

Marek Kuchciński na konferencji prasowej przyznał, iż zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Zapewnił, że "nie był to lot zamawiany specjalnie w tym celu". - Gdyż po tym, jak opuściłem pokład samolotu w Rzeszowie, samolot zgodnie z prawem musiał wrócić do Warszawy. Lot ten nie posiadał także statusu HEAD - mówił. Jednak z dokumentów, do których dotarł portal tvn24.pl wynika jednak, że żona marszałka została wpisana jako jedyny pasażer Gulfstreama po wysłanej z gabinetu marszałka korekcie, która dotyczyła - jak określono - "dodatkowego lotu".

Autor: KB//rzw,mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przy obecnym prezydencie niestety żadnych zmian w tym zakresie nie zrobimy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Odniósł się do projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji. Pytany, dlaczego sumienie podpowiada mu głosowanie przeciwko tej ustawie, powiedział, że "ta ustawa jest tylko biciem piany i robieniem kobietom nadziei".

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Paszyk o ustawie o aborcji: bicie piany

Źródło:
TVN24

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występują utrudnienia dla wszystkich przewoźników na linii średnicowej - ostrzega w środę rano Szybka Kolej Miejska.

Awaria urządzeń sterowania. Opóźnienia pociągów w Warszawie

Awaria urządzeń sterowania. Opóźnienia pociągów w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek doszło do erupcji Etny. Chmura popiołów wzbiła się na wysokość ośmiu kilometrów. Pył wulkaniczny pokrył Katanię na Sycylii. Chroniąc się przed nim wiele osób chodziło po tym sycylijskim mieście pod parasolem.

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Gruba warstwa pyłu pokryła miasto. Ludzie chodzili pod parasolami

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

Tysiące zaplanowanych operacji i wizyt odwołano w Portugalii z powodu strajku lekarzy. Akcja protestacyjna ma potrwać do czwartku rano. Jak przekazała organizująca protest Narodowa Federacja Medyków, we wtorek do pracy nie przystąpiło kilkuset lekarzy w całym kraju.

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawr. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24