W najnowszym sondażu poparcia przeprowadzonym przez Kantar Public Koalicja Obywatelska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość (razem z Solidarną Polską i Republikanami) o jeden punkt procentowy. 27 proc. badanych zadeklarowało, że odda głos na KO, a 26 proc. - na PiS. Przed miesiącem w takim samym badaniu 29 proc. deklarowało głosowanie na PiS, a 23 proc. - na Koalicję Obywatelską. Według najnowszego sondażu do Sejmu weszłyby jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni, Lewica, Konfederacja i PSL-Koalicja Polska.
Jak wynika z lipcowego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public, poparcie w wyborach dla Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało 27 proc. badanych, a dla PiS (razem z Solidarną Polską i Republikanami) - 26 proc. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", to pierwszy raz od kwietnia 2015 roku, kiedy PO wyprzedziło w sondażu PiS.
Wzrost poparcia dla KO
W porównaniu z takim samym badaniem z ubiegłego miesiąca PiS stracił trzy punkty procentowe (wtedy poparcie dla partii deklarowało 29 proc. badanych), a KO zyskała cztery punkty procentowe (w czerwcu poparcie dla KO deklarowało 23 proc. badanych).
W lipcowym sondażu na trzecim miejscu ex aequo znalazły się Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Lewica - oba ugrupowania mają po 8 proc. poparcia. Do Sejmu weszłaby też Konfederacja (6 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (5 proc.). W ubiegłym miesiącu Polska 2050 uzyskała 10 proc. poparcia, a Lewica tyle samo co w tym miesiącu - 8 proc. PSL-Koalicja Polska i Konfederacja w czerwcu miały po 4 proc. poparcia.
Według lipcowego badania do Sejmu nie weszłyby Kukiz'15 (3 proc. poparcia) oraz Porozumienie Jarosława Gowina i AgroUnia, które dostały po 1 procencie. Kukiz'15 zwiększył swoje poparcie o jeden punkt procentowy od czerwca, zaś poparcie dla pozostałych dwóch ugrupowań pozostało bez zmian.
15 proc. niezdecydowanych
15 procent badanych, którzy zapowiedzieli zamiar głosowania, zadeklarowało, że nie wie, kogo poprze. Miesiąc wcześniej takie osoby stanowiły 19 procent badanych.
Sondaż Kantar Public został zrealizowany w dniach 15-20 lipca 2022 r., na reprezentatywnej próbie 985 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=678 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach). Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI), realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.
Źródło: wyborcza.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24