Polska

Sojusz Lewicy Demokratycznej to już nie SLD

Polska

[object Object]
Sojusz Lewicy Demokratycznej chowa swój szyld na wybory parlamentarne (MateriaŁ "Polska i Świat", 05.08.19)tvn24
wideo 2/35

Partia Sojusz Lewicy Demokratycznej zmieniła skrót z SLD na Lewica - poinformowała we wtorek wieczorem rzeczniczka partii Anna-Maria Żukowska po Konwencji Krajowej Sojuszu.

Zmiana spowodowana jest powstaniem partyjnego Komitetu Wyborczego Lewica, z którego mają startować w wyborach parlamentarnych kandydaci: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny, Razem i szeregu mniejszych ugrupowań lewicowych, a który będzie komitetem partyjnym SLD.

Zmiana skrótu

- Na konwencji zmieniliśmy statut tak, że doszło do zmiany tego skrótu. Delegaci, którzy stawili się dziś licznie, zdecydowali o tym jednogłośnie - powiedziała rzeczniczka partii Anna-Maria Żukowska. Zaznaczyła, że zmiana skrótu była jedyną kwestią, którą zajmowali się uczestnicy konwencji i nie była na niej omawiana kwestia list wyborczych.

- Ponieważ w statucie partii jest zawsze zapisana pełna nazwa (partii - red.) i możliwość równorzędnego posługiwania się skrótem, pozostaje Sojusz Lewicy Demokratycznej, natomiast zamiast skrótu SLD - będzie Lewica - powiedział z kolei wiceszef SLD Wincenty Elsner. - Będziemy mówili, że jesteśmy członkami Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w skrócie Lewicy - dodał.

Zmiana, jak zaznaczył, wynika z przepisów kodeksu wyborczego, że w nazwie komitetu partyjnego musi być zawarta albo pełna nazwa partii, albo skrót. - W naszym przypadku będziemy korzystać z zapisu skrótowego w nazwie komitetu - powiedział.

SLD, Wiosna i Razem wystartują jako KW Lewica

W poniedziałek na konferencji prasowej liderzy: SLD, Wiosny i Lewicy Razem poinformowali, że przedstawiciele ugrupowań lewicowych pójdą do jesiennych wyborów jako KW Lewica, a bazą organizacyjną startu będą struktury SLD. Oznaczać to będzie, że KW Lewica nie będzie komitetem koalicyjnym, który musi przekroczyć próg 8 proc., ale komitetem partyjnym, który musi przekroczyć próg 5 procent.

Sztabem wyborczym Lewicy pokieruje Robert Biedroń, który nie znajdzie się jednak na jej listach wyborczych.

Biedroń poinformował, że w ramach kierowanego przez niego sztabu Lewicy funkcjonować będzie zespół koordynujący, w którym oprócz liderów: SLD, Wiosny i Lewicy Razem, reprezentowane będą także mniejsze organizacje, które przystąpiły do zainicjowanego przez te trzy ugrupowania porozumienia wyborczego.

W skład zespołu wejdą przedstawiciele stowarzyszenia "Spójnik", Kongresu Świeckości, Związku Zawodowego Rolnictwa i Obszarów Wiejskich "Regiony", Inicjatywy Feministycznej, stowarzyszenia "Ordynacka", Polskiej Partii Internetowej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz były pierwszy wiceprezydent Warszawy (zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz) Jacek Wojciechowicz, a rozmowy o wejściu toczą się również ze Strajkiem Kobiet.

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty zapowiedział jednocześnie, że "jedynki" wyborcze Lewicy zostaną przedstawione na oddzielnej konferencji prasowej "najdalej w przyszłym tygodniu".

Autor: KB/adso / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości