Śledztwo ws. ONR umorzone. Tak na marszu "wieszali syjonistów"

"A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści"
"A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści"
tvn24
tvn24Marsz był częścią obchodów rocznicy powstania ONR

- Domagamy się natychmiastowej interwencji Zbigniewa Ziobry - oznajmił na konferencji prasowej Cezary Tomczyk (PO), komentując decyzję białostockiej prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. obchodów rocznicy powstania ONR. Śledczy stwierdzili, że oględziny nagrań z manifestacji "nie potwierdziły, że w jej trakcie padały cytowane w zawiadomieniach okrzyki". Chodzi o hasło: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści".

We wtorek Prokuratura Okręgowa w Białymstoku poinformowała o umorzeniu dochodzenia ws. zorganizowanych w tym mieście obchodów 82. rocznicy powstania ONR. Uroczystość wywołała ogromne kontrowersje. Oprócz nabożeństwa w białostockiej katedrze z kazaniem ks. Jacka Międlara, w studenckim klubie "Gwint", prowadzonym przez Fundację na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej, odbył się koncert zespołu Nordica, który - jak podawały media - promował idee faszyzmu i rasizmu. W czasie marszu biuro ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej ostrzegało zagranicznych studentów programu Erasmus w Białymstoku przed uczestnikami obchodów i zalecało pozostanie w pokojach.

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku badała dwa oddzielne zawiadomienia złożone po obchodach przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" i posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

Komentarze po umorzeniu śledztwa ws. obchodów rocznicy powstania ONR
Komentarze po umorzeniu śledztwa ws. obchodów rocznicy powstania ONR tvn24

Umorzone dochodzenie

We wtorek poinformowano o umorzeniu dochodzenia. Jak wyjaśnił w komunikacie szef białostockiej prokuratury Marek Czeszkiewicz, "oględziny nagrań dokonanych 16 kwietnia 2016 roku w czasie manifestacji ONR w Białymstoku nie potwierdziły, że w jej trakcie padały cytowane w zawiadomieniach okrzyki". Chodzi o hasło: "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści".

Jak informuje prokuratura, "część świadków zeznała, że słyszała o nich z relacji innych osób. Część nie była w stanie określić, czy użyto cytowanego zwrotu czy też hasła: 'A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści'. Dwóch świadków zeznało natomiast, że słyszało hasło z użyciem słowa 'syjoniści', ale nie są w stanie wskazać, kto je skandował".

Tymczasem na nagraniach z marszu wyraźnie słychać, jak uczestnicy marszu wykrzykują wspomniane wyżej hasło. Widać twarz co najmniej kilku z nich.

Materiał magazynu "Polska i świat" z kwietnia 2016 r.:

Demonstracja siły
Demonstracja siłytvn24

Prokuratura wyjaśnia w uzasadnieniu, że "nie każde wyrażanie dezaprobaty jest wzywaniem do nienawiści". Śledczy nie dopatrzyli się również znamion przestępstwa w kazaniu wygłoszonym w ramach obchodów przez ks. Jacka Międlara.

- Zawiadomienie dotyczyło publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, technicznych, rasowych oraz znieważania grupy innych osób. Samo zdarzenie miało miejsc 16.04.16 i dotyczyło marszu ONR i kazania księdza Międlara - wyjaśnił w TVN24 Marek Czeszkiewicz. - Po analizie prokurator doszedł do wniosku, że czyny te nie zawierały znamion czynu zabronionego - dodał.

PO chce reakcji Ziobry

Decyzja prokuratury jest od wtorku szeroko komentowana. - W Polsce od pewnego czasu widać dziwne przyzwolenie rządzących dla działań nacjonalistycznych, ksenofobicznych i rasistowskich. Czas powiedzieć stop, czas powiedzieć rządzącym: sprawdzam - mówił w środę na konferencji prasowej Cezary Tomczyk (PO).

Jak wyjaśnił, PO domaga się natychmiastowej interwencji Zbigniewa Ziobry, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości ws. umorzenia białostockiego śledztwa.

- Dzisiaj składamy wniosek o informację ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego na najbliższym posiedzeniu Sejmu w sprawie skandalicznych działań prokuratury dotyczących umorzenia tego postępowania - powiedział. - Chcemy się również dowiedzieć, co rząd zamierza zrobić, jakie działania podjąć, żeby w Polsce nie dochodziło do różnego rodzaju aktów nienawiści, żeby przeciąć nacjonalizm, ksenofobię, rasizm i szerzący się faszyzm, z którym mamy do czynienia właściwie każdego dnia - dodał poseł Platformy.

PO domaga się interwencji Zbigniewa Ziobry
PO domaga się interwencji Zbigniewa Ziobry tvn24

Autor: kg\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości