Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Godności. Ma pomóc uczyć młodzież podstawowych zasad ludzkiej godności, m.in. przez spotkania w szkołach z artystami, dziennikarzami, sportowcami. O akcji w Polsce i jej najważniejszych celach mówiła w "Poranku" TVN24 jej ambasadorka - dziennikarka Bogumiła Wander.
Jej zdaniem ważna jest sama idea przyświecająca akcji, która objęła 50 krajów na świecie i dociera do ponad 150 tys. młodych osób. - Godność można odnieść do szacunku, którego nas uczono w dzieciństwie wedle zasady "szanuj innych, a sam będziesz szanowany" - mówiła Wander.
Młodzi ludzie zanim przyjmą postawę roszczeniową powinni wykorzystać wszystkie możliwości jakie mają, w szczególności edukację. (...) Potem można być osobą roszczeniową. Leżę, czekam i się denerwuję, i protestuję - z taką postawą się nie zgadzam Bogumiła Wander
O godności w 50 krajach
Obchodzony 20 października Światowy Dzień Godności jest inicjatywą ruchu Global Diginity, założonego przez księcia Norwegii Haakona, amerykańskiego działacza społecznego Johna Hope Bryanta oraz znanego norweskiego filozofa Pekka Himanena.
W tym dniu sławni ludzie ze świata sportu, mediów i kultury przeprowadzają rozmowy na temat godności z młodzieżą szkolną. Akcję wspiera wiele znanych osobistości, jak laureat Pokojowej Nagrody Nobla arcybiskup Desmond Titu, bokser Muhammad Ali czy aktor Michael Douglas.
W Polsce, oprócz Bogumiły Wander, akcję firmują też m.in. b. prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, żeglarz kpt. Krzysztof Baranowski czy dziennikarze Tomasz Lis i Tomasz Kammel.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24