Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.
Aukcja ma odbyć się w środę. Jej przeprowadzenie spotkało się także z krytyką ze strony wielu buddystów i badaczy sztuki na całym świecie.
Rząd Indii zażądał zwrotu kamieni szlachetnych. Z kolei dom aukcyjny Sotheby's zakomunikował, że sprawa jest przezeń rozpatrywana.
Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy
Indyjskie ministerstwo kultury zwróciło się także do Chrisa Peppego, prawnuka Williama Claxtona Peppego, który w 1898 r. prowadził wykopaliska w Indiach.
Stwierdzono, że sprzedawcy, którzy uważają się za właścicieli kamieni szlachetnych, nie mają prawa "zbywać ani przywłaszczać sobie majątku", który, jak to określono, jest "nadzwyczajnym dziedzictwem ludzkości".
Chris Peppe w rozmowie z BBC powiedział, że rodzina rozważała przekazanie relikwii wiernym, jednak - jej zdaniem - okazało się to zbyt wielkim problemem i aukcja wydała się im "najbardziej sprawiedliwym i przejrzystym sposobem przekazania tych relikwii buddystom".
Historia klejnotów
Odnaleziona przez Williama Claxtona Peppego kolekcja zawiera prawie 1800 pereł, rubinów, topazów, szafirów i wzorzystych złotych płytek oraz urnę, w której znajdowały się kości, uznane za relikwie Buddy.
Skarb, datowany na ponad 2 tys. lat, został odkryty na terenie dzisiejszego stanu Uttar Pradeś, w miejscu uważanym za miejsce narodzin Buddy. Nicolas Chow, przewodniczący Sotheby's Asia, uważa, że jest to "jedno z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych wszech czasów".
Tuż po swoim odkryciu William Peppe przekazał klejnoty i relikwie ówczesnym indyjskim władzom. Dziś precjoza oraz kości znajdują się w kolekcji Muzeum Indyjskiego w Kalkucie. Tylko mała cześć pozostała w rękach rodziny znalazcy. Według domu Sotheby's Peppe mógł zatrzymać około jednej piątej skarbu.
Ministerstwo w swoim oświadczeniu podkreśliło, że klejnoty "nie mogą być traktowane jako okazy", lecz jako "święte przedmioty, złożone w grobie i ofiarowane dla świętego ciała" Buddy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dzięki uprzejmości Sotheby’s