Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl
76. edycja światowego kongresu organizowanego przez WAN-IFRA
76. edycja światowego kongresu organizowanego przez WAN-IFRATVN24 BiS
wideo 2/6
76. edycja światowego kongresu organizowanego przez WAN-IFRA

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

W Krakowie trwa 76. edycja Światowego Kongresu Mediów organizowanego przez WAN-IFRA. Organizacja zrzesza 3000 wydawców, firm związanych z mediami oraz stowarzyszeń branżowych ze 120 krajów. Rozmawiano na nim między innymi o największych wyzwaniach dla mediów w obecnych czasach.

World News Media Congress odbywa się w różnych krajach świata od 1948 roku i od początku swojego istnienia jest wydarzeniem poświęconym międzynarodowej współpracy między wydawcami i wymianie doświadczeń dziennikarskich i biznesowych. Zapytaliśmy uczestników, jakie wyzwania według nich stoją przed dziennikarzami i co możemy zrobić, żeby odbiorcy chcieli nam ufać.

"Przychody te są przechwytywane"

- Cel kongresu zawsze był taki sam od momentu jego powstania w 1948 roku. Zrzesza wydawców, decydentów, aby kształtować przyszłość ich biznesu. Światowe Stowarzyszenie Gazet i Wydawców jest reprezentatywnym organem przedsiębiorców medialnych, wydawców wiadomości na całym świecie, którzy co roku muszą się gromadzić i dzielić wiedzą. Razem jesteśmy silniejsi niż w pojedynkę - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA.

W ocenie Peyregne'a, który wskazał, że jest to problem zarówno globalny, jak i regionalny, największym wyzwaniem jest "utrata przychodów z reklam". - To coś, co dzielimy na całym świecie - stwierdził.

- Przychody te są przechwytywane przez garstkę dużych graczy (...). Zapewniają oni ogromny dostęp do danych i spostrzeżeń, łatwy dostęp do platform. Nie możemy więc konkurować z efektem skali Big Techów, które faktycznie obsługują reklamodawców. Tam, gdzie możemy działać lepiej, to w kwestii kontekstu, bezpieczeństwa marki, zapewnienia wysokiej jakości dla odbiorców. To zawsze było nasze zobowiązanie - dodał.

- Jeśli więc spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. A jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - powiedział.

Największe wyzwania dla mediów

Bartosz Hojka, prezes zarządu grupy AGORA, poinformował w rozmowie z TVN24 BiS, że podczas kongresu wydawcy rozmawiają o największych wyzwaniach dla mediów. W jego ocenie tymi wyzwaniami są dzisiaj "bez wątpienia po pierwsze wybuch popularności, gwałtowny, wykładniczy rozwój sztucznej inteligencji".

- Z jednej strony to jest dla mediów szansa, bardzo przydatne narzędzie, które może pozwolić nam dziennikarzom, nam wydawcom najbardziej żmudne, najbardziej powtarzalne czynności delegować na to narzędzie, na sztuczną inteligencję, żeby zająć się tym, co jest esencją naszej pracy, czyli żeby zająć się dziennikarstwem śledczym, żeby zająć się dobrej jakości publicystyką, żeby zająć się po prostu tym, co jest w naszej pracy najpiękniejsze, czyli odkrywaniem świata, jego tajemnic, jego piękna dla naszych widzów, użytkowników i czytelników - powiedział Hojka.

Prezes Grupy AGORA dodał przy tym, że "z drugiej strony sztuczna inteligencja to także ryzyka, to także zagrożenia, to takie szkło powiększające, które natęża największe problemy współczesnego świata, jakimi są dla mnie manipulacja, dezinformacja, fake news".

Brak porozumienia w sprawie tego, co jest faktem

W ocenie Martina Barona, byłego redaktora naczelnego "The Washington Post", "największym wyzwaniem jest to, że my jako społeczeństwo nie możemy zgodzić się na wspólny zestaw faktów".

- Jest nawet gorzej, nie możemy uzgodnić, jak określić, co jest faktem, ponieważ wszystkie elementy, których używaliśmy w przyszłości do określenia, co jest faktem, zostały zdewaluowane. Mówiłbym więc o edukacji, mówiłbym o wiedzy specjalistycznej, mówiłbym o doświadczeniu, ale przede wszystkim mówiłbym o dowodach - to, co możemy zobaczyć na własne oczy i to, co możemy usłyszeć na własne uszy - powiedział Baron.

Były redaktor naczelny "The Boston Globe", za czasów gdy gazeta ujawniła skandal związany z wykorzystywaniem seksualnym w Kościele katolickim w Bostonie, stwierdził, że "wszystko to zostało odrzucone, zanegowane i oczernione".

- Jest to więc poważny problem, nie tylko dla prasy, ale także dla demokracji i postępu społecznego. Musimy uzgodnić wspólny zestaw faktów i musimy uzgodnić, w jaki sposób określić, czym jest fakt. Nauczyliśmy się tego w czasach oświecenia. To było dawno temu, ale wydaje mi się, że zapomnieliśmy, jak to robić. Wszystkie elementy, których używaliśmy od czasów oświecenia do określenia, co jest prawdziwe, a co fałszywe, zostały odrzucone, zaprzepaszczone i oczernione - wskazał w rozmowie z TVN24 BiS.

Autorka/Autor:BW/kris

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP