TVN24 | Polska

Śląski Uniwersytet Medyczny wydaje zalecenia dotyczące ubioru studentów. Komentarze studentów i ekspertów

TVN24 | Polska

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
TVN24
"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
TVN24"Absurdalne" zalecenia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Te zalecenia są skrajnie absurdalne. Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać. Utrzymanie higieny osobistej, staranne przycinanie ewentualnych wąsów lub brody i zakrywanie ewentualnych tatuaży. A wszystko po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Unikanie intensywnych perfum, unikanie noszenia bluzek z głębokim dekoltem czy maksymalne ograniczenie noszonej biżuterii - studenci i doktoranci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostali poinstruowani, jak mają się ubierać na zajęcia, zaliczenia i egzaminy. - Te zalecenia są skrajnie absurdalne. Jeśli jesteśmy studentami, dorosłymi ludźmi, to każdy ma na tyle wiedzy i umiejętności, żeby się odpowiednio ubrać na zajęcia, egzaminy czy w kontakcie z pacjentem – uważa pani Karolina.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Śląski Uniwersytet Medyczny wydaje zalecenia dotyczące ubioru studentów

W zaleceniach pojawia się jeszcze między innymi zapis o utrzymaniu higieny osobistej, starannie przycinaniu ewentualnych wąsów lub brody i zakrywaniu ewentualnych tatuaży. - Ten dokument został rozpowszechniony poza oficjalnym obiegiem dokumentów uczelni. To podstawa do dyskusji, a nie zalecenia, które firmuje uniwersytet – tłumaczy rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański. Te zalecenia są po to, żeby "zapobiegać pojawianiu się zachowań niepożądanych w relacjach studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów z pacjentami i nauczycielami akademickimi obu płci oraz wspierać profilaktykę epidemiologiczną". - Zaczynamy znowu przerzucać odpowiedzialność na ofiarę, zamiast na oprawcę. Osoby mają ubierać się w worki pokutne?  – zastanawia się psychoterapeutka Maja Herman.

Śląski Uniwersytet Medyczny wydaje zalecenia dotyczące ubioru studentówTVN24

- Wprowadzenie jakichś zaleceń w formie prewencji, przeciwdziałania nadużyciom może być tylko skierowane do potencjalnych sprawców. To powinny być różnego rodzaju warsztaty czy szkolenia o tym, jak należy się zachowywać w relacjach ze studentami – mówi psycholog społeczny prof. Michał Bilewicz. – To nie zachowanie ofiary jest przyczyną gwałtu czy molestowania – podkreśla.

Wyjaśnienia

Zalecenia przygotowała Komisja ds. Przeciwdziałania Problemom Mobbingu, Wykorzystywania Seksualnego, Dyskryminacji oraz innym zachowaniom niepożądanym wśród Studentów i Doktorantów SUM w Katowicach. Komisja powstała po tym, gdy studenci w internecie w ubiegłym roku zaczęli opisywać przypadki mobbingu i molestowania.

Przewodnicząca komisji dr hab. Monika Bąk-Sosnowska przyznaje, że te zalecenia nie mają związku z mobbingiem czy molestowaniem. - Komisja ma również w nazwie "zachowanie niepożądane różne". To jest bardzo szeroka grupa zachowań, związanych między innymi z relacjami ludzi, również takimi, że ktoś się poczuje niekomfortowo – tłumaczy.

- Byłem zdumiony tym, że posiadając taką komisję, która ma na celu przeciwdziałanie mobbingowi, można używać języka, który tak naprawdę zwykle jest wykorzystywany przez sprawców tych nadużyć – zwraca uwagę prof. Michał Bilewicz.

RPO przyjrzy się zaleceniom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Wydanym zaleceniom przyjrzy się Rzecznik Praw Obywatelskich. - Zwrócimy się do komisji, która wydała te zalecenia, czy są one adekwatnym działaniem w kontekście zidentyfikowanego problemu – przekazuje Magdalena Kuruś z zespołu ds. równego traktowania biura RPO.

- Ubolewamy nad niewłaściwym odczytaniem intencji i przyznajemy, że być może nietrafnie, nie dość szeroko i czytelnie zostało sformułowane uzasadnienie do tych zaleceń – mówi dr hab. Monika Bąk-Sosnowska.

Komisja już wycofuje się z zaleceń w tej formie. - Nie jest naszym celem forsowanie czegokolwiek. Chcieliśmy dobrze, a wyszło źle – dodaje przewodnicząca Komisji. W poniedziałek odbędzie się w tej sprawie spotkanie przedstawicieli Samorządu Studenckiego, Komisji i władz uczelni.

Autor:Adrianna Otręba

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości