Sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych zarekomendowała uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi. O pociągnięcie do odpowiedzialności wnioskował w dziesięciu sprawach Komendant Główny Policji. Chodzi o zdarzenia z okresu od maja do grudnia 2021 roku. Braun, odnosząc się do zarzutów, stwierdził, że sprawa ma charakter "kompletnej groteski".
Policja wystąpiła z dziesięcioma wnioskami dotyczącymi wyrażenia zgody przez Sejm na pociągnięcie Grzegorza Brauna do odpowiedzialności karnej za wykroczenia. Chodzi o wydarzenia z 2021 roku, a dokładniej z: 4 marca, 20 marca, 9 kwietnia, 12 kwietnia, 10 kwietnia, 16 kwietnia, 6 marca, 19 maja, 17 maja oraz 2 października.
Jak wyjaśniły na posiedzeniu komisji policjantki reprezentujące Komendanta Głównego Policji, dziewięć wniosków dotyczyło tak naprawdę jednego zachowania, czyli nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa maseczką w okresie, kiedy taki obowiązek wynikał ze stosownych rozporządzeń. Policjantki przypomniały, że Braun nie zakrywał nosa i ust między innymi podczas konferencji prasowych, większych spotkań w Rzeszowie i w Warszawie, a także podczas wejścia na teren komendy Policji w Rzeszowie, a także nie miał maseczki, gdy przybył na posiedzenie Rady miasta Rzeszowa.
Natomiast ostatni, dziesiąty wniosek dotyczył naruszenia zasad ruchu drogowego, czyli złamania zakazu jazdy w obu kierunkach podczas zgromadzenia publicznego w Warszawie w październiku 2021 roku.
Braun o "mniemanej pandemii"
Braun odpowiadając na stawiane wobec niego zarzuty w sprawie niestosowania się do nakazu noszenia maseczki stwierdził, że "sprawa ma charakter kompletnej groteski". Odnosząc się do rozporządzeń w sprawie noszenia maseczek, stwierdził, że "było to oczywiście, jak cała polityka walki z mniemaną pandemią, prawo kaduka, któremu nadano pozory praworządności".
- Policja i inne służby były kierowane na ten front walki z własnym narodem, do nękania obywateli na ulicach, we wnętrzach i w urzędach. I ja również znalazłem się w orbicie takich działań Policji - ocenił Braun.
Szef komisji Kazimierz Smoliński (PiS) po tajnym głosowaniu poinformował, że komisja pozytywnie zaopiniowała wnioski Komendanta Głównego Policji o pozbawienie Grzegorza Brauna immunitetu.
Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.
W październiku 2021 roku sejmowa komisja etyki poselskiej ukarała karą nagany posła Brauna za groźby pod adresem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W marcu tego roku natomiast Braun został wykluczony z sejmowej komisji obrony.
Źródło: PAP, tvn24.pl