Sejm zdecydował w sprawie wnioskowania o azyl

pap_20241030_1OY
Sejm zdecydował w sprawie wnioskowania o azyl
Źródło: TVN24

Sejm opowiedział się za dalszym czasowym ograniczeniem prawa do składania wniosków o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Za wyrażeniem zgody w tej sprawie głosowało 366 posłów. Przeciw było 17. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przeciwko głosowało sześcioro posłów Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira, Marcin Józefaciuk, Krzysztof Mieszkowski, Franciszek Sterczewski, Małgorzata Tracz oraz Urszula Zielińska), posłanka Polski 2050-Trzeciej Drogi Bożenna Hołownia, sześcioro posłów Lewicy (Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Anita Kucharska-Dziedzic, Dorota Olko, Katarzyna Ueberhan, Joanna Wicha) oraz czworo posłów Razem (Maciej Konieczny, Marta Stożek, Adrian Zandberg, Marcelina Zawisza).

Premier: kluczowe jest uszczelnienie granicy

Premier Donald Tusk, apelując we wtorek o dalsze zawieszenie prawa do azylu, zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że jest to ważne prawo, ale - jak wskazywał - nie wtedy, kiedy jest wykorzystywane przez Rosję, Białoruś, przemytników i gangsterów, a migracja jest nie tylko nielegalna, ale ma niezwykle masowy charakter i jest w jakimś sensie formą agresji na Polskę.

- Kluczowe dla mojego rządu było natychmiastowe uszczelnienie granicy, tak aby nigdy nie powtórzył się proceder, że wchodzi do Polski każdy, kto chce - akcentował premier.

27 marca weszło w życie rozporządzenie zawieszające prawo do azylu na 60 dni. Przedłużenie tego okresu wymagało zgody Sejmu.

Czytaj także: