TVN24 | Polska

PiS składa projekt nowelizacji ustawy o IPN. " Te czasy nie mogą ulec przedawnieniu"

TVN24 | Polska

Autor:
asty/pm
Źródło:
PAP
Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt nowelizacji ustawy o IPNTVN24
wideo 2/2
TVN24Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekt nowelizacji ustawy o IPN

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w środę w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładający, że zbrodnie komunistyczne nie ulegają przedawnieniu - wynika ze strony internetowej Sejmu.

Druk projektu nowelizacji ustawy o IPN w środę nie był jeszcze dostępny na tej stronie. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem 1 sierpnia 2020 roku przedawniają się zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie obejmują jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości. Ostatnio przedstawiciele kancelarii prezydenta deklarowali, że prezydent podpisze ustawę likwidującą to przedawnienie, jeśli zostałaby uchwalona. - Nie mogą ulec przedawnieniu te czasy, kiedy komuniści w sposób jawny łamali życie, łamali życiorysy, wszystko to, co było związane z patriotyzmem – mówił prezydencki minister Andrzej Dera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wyraził też przekonanie, że parlament zajmie się nowelizacją ustawy o IPN jeszcze w czerwcu. Poinformował też, że nad projektem nowelizacji pracuje obecnie kancelaria prezydenta – jak określił, trwają w niej intensywne prace nad projektem nowelizacji ustawy o IPN. - Chodzi o to, żeby jak najszybciej taki projekt powstał. A to parlament poprzez intensywność swoich prac musi spowodować to, żebyśmy przed 1 sierpnia zdążyli ze zmianą tej ustawy, bo tylko wówczas nie będzie przedawnienia. Gdyby się spóźnić chociaż o jeden dzień, to prawo nie będzie mogło zadziałać wstecz i te przestępstwa ulegną przedawnieniu. Możemy to zrobić wyłącznie do 1 sierpnia - powiedział Andrzej Dera. Dodał, że oznacza to, że ustawa powinna zostać "skutecznie przeprowadzona" w parlamencie jeszcze w czerwcu.

Także prezydent Andrzej Duda, podczas niedawnej sesji "Pytań i odpowiedzi" na Facebooku był pytany, czy poprze projekt ustawy znoszący okres przedawnienia zbrodni komunistycznych. - Tak, poprę taki projekt ustawy – oświadczył prezydent. - Tam, gdzie to możliwe, zbrodnie nie powinny ulegać przedawnieniu – dodał. Zdaniem prezydenta "zbrodnie komunistyczne powinny być tak ścigane, jak zbrodnie ludobójstwa". - Większość tych zbrodni to było katowanie, zabijanie ludzi, te zbrodnie niestety nie zostały w taki sposób, jak wymaga tego sprawiedliwość, ukarane – zaznaczył Andrzej Duda.

Autor:asty/pm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: