Polska

Sejm może zdjąć z budżetu kaganiec. Jak zagłosuje "trzech muszkieterów"?

Polska

[object Object]
Rostowski nie przekonał "muszkieterów"?tvn24
wideo 2/9

Dziś Sejm zdecyduje o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych dotyczącym zawieszenia pierwszego progu ostrożnościowego. Posłowie prawdopodobnie wybiorą także nowego prezesa NIK. Piątkowe głosowania mogą rozstrzygnąć o losach trzech posłów PO: Gowina, Żalka i Godsona.

W środowym głosowaniu nad wnioskiem SLD i SP o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych po pierwszym czytaniu trzej posłowie PO - Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek - wstrzymali się od głosu.

Szef łódzkich struktur Platformy Andrzej Biernat powiedział, że jeśli Gowin, Godson i Żalek w piątek ponownie nie poprą rządowego projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych, dotyczącego zawieszenia pierwszego, 50-procentowego progu ostrożnościowego, to on złoży wniosek o wyrzucenie ich z partii.

Posłowie mają także głosować nad absolutorium z wykonania budżetu państwa w 2012 roku.

Poznamy nowego prezesa NIK

Sejm najprawdopodobniej wybierze też nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Jedynym kandydatem na to stanowisko - zaproponowanym przez klub PO - jest poseł Platformy, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Popierają go też PSL i SLD. Kandydaturę Kwiatkowskiego pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisji ds. kontroli państwowej. Jej posiedzenie zostało zwołane przez Prezydium Sejmu i było prowadzone przez wicemarszałka Eugeniusza Grzeszczaka (PSL).

Szef komisji kontroli Mariusz Błaszczak (PiS) chciał zwołać posiedzenie komisji po piątkowych głosowaniach. Nie był obecny na wczorajszym posiedzeniu. Po głosowaniach Sejm zajmie się m.in. poselskimi projektami o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy.

Autor: rf//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl | Krzysztof Białoskórski

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości