"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim". Polscy sędziowie spodziewają się lawiny pytań

[object Object]
"Lawina pytań". Materiał programu "Czarno na białym"tvn24
wideo 2/35

Do polskich sądów coraz częściej trafiają pytania o niezależność sądownictwa, kierowane przez sędziów z innych krajów Unii Europejskiej. Swoje wątpliwości nie tylko oni, ale - jak się okazuje - także prokuratorzy wyrażają w kontekście procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla profesor Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

W sprawach związanych z Europejskim Nakazem Aresztowania coraz częściej pojawiają się pytania z sądów w innych krajach Unii. Ostatnio sąd w Madrycie pytanie o niezależność polskich sędziów zapytał Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

Prezesem rzeszowskiego sądu jest sędzia Rafał Puchalski, powołany przez polityka, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Puchalski pytany miesiąc temu przez reportera TVN24 o to, czy czuje się niezależnym członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział twierdząco. - Zawsze prezesi sądów byli wybierani przez ministra sprawiedliwości - mówił sędzia.

Wątpliwości rzeszowskiej sędzi

Sąd kierowany przez sędziego Puchalskiego w niezależność polskich sędziów jednak wątpi. Jasno i jednoznacznie odpowiedział madryckiemu sądowi śledczemu. Sędzia Bożena Przysada napisała o wątpliwościach "do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów". Przyznaje, że minister sprawiedliwości "zyskał duży wpływ na funkcjonowanie Sądów", poprzez powoływanie prezesów i dyrektorów sądów. Zwróciła również uwagę na fakt, że Krajowa Rada Sądownictwa wybierana jest przez polityków, a "sędziowie sądzeni dyscyplinarnie mają mniej praw”. - Zależnie od posiadanej przez polityków, w tym ministra sprawiedliwości, pozycji w zakresie ustroju sądownictwa, sędzia wyraża przekonanie, że każda osoba oddana pod sąd w Polsce w rzeczywistości będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd, kierując się wyłącznie przepisami prawa, ustaleniami faktycznymi i własnym sumieniem - mówił Tomasz Mucha, rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

W odpowiedzi skierowanej do hiszpańskiego sądu, nie znalazł się jednak - choć umieszczony w aktach sprawy - przykład prosto z Rzeszowa mówiący o tym, na czym polegają naciski. "Wszystkim znany jest przypadek prominentnego rzeszowskiego prokuratora, który niedawno próbował wpłynąć na sędziego Sądu Okręgowego (…) celem zmiany decyzji procesowej" - czytamy w projekcie odpowiedzi rzeszowskiego sądu.

Sąd w stolicy Podkarpacia jest przynajmniej jednym z dziesięciu w Polsce, które muszą dziś odpowiadać na pytania zagranicznych sędziów.

Reporter "Czarno na białym" TVN24 wysłał łącznie 45 pytań do wszystkich Sądów Okręgowych w Polsce, które zajmują się procedurą Europejskiego Nakazu Aresztowania. Arkadiusz Wierzuk pytał, czy dostały pisma z sądów z Unii Europejskiej z zapytaniem o niezależność sędziowską. Odpowiedziało ponad 30 z nich. Okazało się, że pytania do Polski wysłali sędziowie, a także prokuratorzy, z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szkocji i Irlandii. Ponad dziesięć sądów w Polsce zostało zapytanych o reformę sądownictwa i niezależność sędziowską.

"W Polsce są problemy z niezależnością sędziów"

- To bardzo ważne. W Polsce są problemy z niezależnością sędziów. Aby system Europejskiego Nakazu Aresztowania dobrze funkcjonował, musimy respektować fundamentalne prawa i mieć pewność, że sędziowie są niezależni - mówi w rozmowie z TVN24 sędzia Ignacio Gonzales Vega, sędzia Sądu Kryminalnego w Madrycie.

Sędzia Ignacio Gonzales Vega ma wątpliwości w sprawie Juana Manuela M.G., podejrzewanego o udział w gangu, który miał wyłudzić ponad 200 milionów złotych podatku VAT. Polska za M.G. wystawiła ENA w marcu bieżącego roku. Sędziowie z Centralnego Sądu Śledczego tych wątpliwości mają jeszcze więcej - dlatego wysłali pytania do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Sędziowie pytali o to, czy "organ sądowy wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie", "pozostając pod ochroną przed naciskami z zewnątrz" i "czy system środków dyscyplinarnych przewiduje gwarancje (…) w celu uniknięcia (...) wykorzystywania takiego systemu do kontroli treści orzeczeń sądowych".

- Sądy będą odpowiadały zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem, sumieniem. Nie sądzę, żeby był ktokolwiek, kto zasygnalizuje kwestie, że gdzieś niezależność sądownictwa czy jego niezawisłość może być naruszona - zapewnia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Jednak rzeszowscy sędziowie postanowili odpowiedzieć inaczej.

"Nigdy tak się nie działo"

Hiszpania podejmie decyzję o wydaniu polskim służbom swojego obywatela właśnie na podstawie odpowiedzi z Polski.

- To jest bardzo niepokojący sygnał - ocenia dr Łukasz Chojniak, a zarazem pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi mecenas, który zajmuje się sprawami z Europejskiego Nakazu Aresztowania - sądy z Unii Europejskiej często pytają o szczegóły dotyczące konkretnej sprawy, ale pytania o niezależność sądów to zdaniem prawnika nowość.

- Nigdy tak się nie działo, dlatego, że to przeczy istocie Europejskiego Nakazu Aresztowania - dodaje Chojniak.

ENA to uproszczona forma ekstradycji, która działa pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Procedura, dzięki której morderca nauczycielki z Warszawy - Kajetan P. - trafił z Malty do Polski w niecały tydzień. W przypadku Rzeszowa, sama korespondencja sądów w sprawie niezależności zajmie dwa tygodnie.

"To zagraża niezależności sędziów i uczciwego procesu"

- Od kiedy ten organizm prawny, jakim jest Unia Europejska, ma jeden chory element - jakim jest, niestety, praworządność w Polsce - ten automatyzm już nie jest oczywisty i sady muszą dokonać szczegółowej analizy - wyjaśnia sędzia Monika Frąckowiak z Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda.

Szczegółowa analiza, o której wspomina sędzia Frąckowiak, dla Sądu Ekstradycyjnego w Amsterdamie oznaczała zadanie aż 12 pytań do sądów w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Chodzi o trójkę Polaków podejrzanych o handel narkotykami, próbę napaści i morderstwa. Sędziowie z Holandii pytają o "środki prawne i środki obrony", jakimi dysponuje osoba, o przekazanie której wnosi strona polska, czy od momentu zmiany ustawy prowadzone są "sprawy dyscyplinarne przeciwko sędziom" oraz czy podejmowane inne środki względem przewodniczących takie jak sporządzanie "pisemnych uwag" przez ministra sprawiedliwości.

- Zmiany organizacji sądów w Polsce dały możliwość ingerencji politycznej w sądownictwo. To zagraża niezależności sędziów i uczciwego procesu - twierdzi sędzia Polly van Dijk z Sądu Ekstradycyjnego w Amsterdamie w rozmowie z TVN24.

- Wpłynęło do tutejszego Sądu Okręgowego (w Świdnicy - red.) pismo z Centralnego Sądu Śledczego w Madrycie o niezależność - mówi rzeczniczka Sądu Rejonowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska.

Sędziowie odpowiadają europejskim kolegom, choć sama odpowiedź nie gwarantuje, że sądy w Hiszpanii czy w Holandii przekażą podejrzanych polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. - Współpraca nie będzie możliwa, jeżeli okaże się, że sędziowie nie są niezależni - deklaruje sędzia Gonzales Vega.

- Jeżeli sędziowie nie będą mieli gwarancji niezależnego procesu, mogą po prostu powiedzieć "nie" polskiemu sądowi - oświadcza sędzia van Dijk.

Wójcik: można mieć wątpliwości co do regulacji sądownictwa w innych krajach

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zauważa, że "to nie jest nic nadzwyczajnego". - Natomiast to nie jest kwestia, czy my się boimy, czy nie boimy - twierdzi Wójcik, odpowiadając na wątpliwości europejskich sędziów.

W marcu bieżącego roku rozpoczęła się sprawa, w której po raz pierwszy pytanie o niezależność sądownictwa w Polsce zadała irlandzka sędzia Aileen Donelly. Wstrzymała wydania Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania i skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lipcu Trybunał uznał, że każdy sąd Europie sam powinien zbadać czy podejrzany ma w Polsce szanse na rzetelny proces.

- Sentencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu jest bliska stanowisku polskiego rządu - komentował lipcowy wyrok TSUE minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Powstaje pytanie czy ten wyrok jest zbieżny ze stanowiskiem polskiego rządu dziś, kiedy do sądów trafia coraz więcej pytań o niezależność sędziów z Polski. Wiceminister sprawiedliwości mówi o abstrakcyjnym podejściu niektórych sędziów z Europy.

- Dzisiaj wygląda to dosyć dziwnie. Najpierw sędzia irlandzka pyta o stan praworządności w Polsce, potem Trybunał Sprawiedliwości poucza, co sędzia irlandzka powinna zrobić w danej sytuacji, że konkretnie powinna zbadać. Potem pojawiają się kolejne sądy: holenderski, hiszpański. To jakby nie znali swojego systemu, gdzie można mieć wątpliwości, czy do końca są to regulacje tak dobre, jak w Polsce - tłumaczy Wójcik.

"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim"

- Sądy z innych państw przestają nam ufać. Tak wprost - ocenia prof. Robert Grzeszczak z Instytutu Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Brak zaufania, o którym mówi prof. Grzeszczak, miał miejsce już rok temu, gdy rząd PiS zmieniał ustawy.- Minister Ziobro próbuje stworzyć nowe sądownictwo, takie, które będzie odpowiadało tylko jemu - mówił we wrześniu 2017 roku sędzia Thomas Guddat z sądu pracy w Dreźnie. Sędziowie z Niemiec już wtedy zastawiali się nad konsekwencjami polskich reformy sądownictwa. Po dyskusji sądy przeszły do konkretów.

- Prawdę mówiąc, spodziewamy się lawiny pytań - zdradza sędzia Sądu okręgowego w Poznaniu Mariusz Sygrela. - Pytań, które będą formułowane na kanwie tych wątpliwości, które w Europie istnieją - dodaje. Tylko w wokandzie z jednego dnia sądu w Dublinie widać ile jest tu spraw dotyczących Polaków, ktorzy mieliby być przekazani polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Ponad połowa przypadków ma być rozstrzygana tak jak sprawa Artura C., w której podstawą ma być wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. - To może spowolnić całą procedurę. To może spowodować, że Europejski Nakaz Aresztowania - jeżeli te odpowiedzi byłyby negatywne, czy wątpliwości sądów byłyby dalej powielane - będzie właściwie sparaliżowany jeżeli chodzi o Polskę - tłumaczy dr Chojniak. Dane z ostatnich czterech lat wskazują, że w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania przekazywano polskim sądom rocznie ponad tysiąc osób podejrzanych o przestępstwa. Według prof. Grzeszczaka, jeżeli sądy będą zasypywane pytaniami o niezależność będzie miało to dla Polski, zawieszonej w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, także skutki polityczne. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla prof. Grzeszczak.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Zaprosiłem pana premiera, niestety szef rządu nie skorzystał z mojego zaproszenia, ale wierzę w to, że naszą politykę dalszego uczestnictwa w Unii Europejskiej będziemy z powodzeniem rozwijali razem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Okolicznościowe przemówienie i pretensje z pałacu. "Niestety pan premier nie skorzystał z mojego zaproszenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Uczestnicy Konferencji Parlamentarnej Morza Bałtyckiego wyrazili we wtorek przekonanie, że pokój w Unii Europejskiej zależy od zabezpieczenia wschodniej granicy. Fińscy deputowani zwracają przy tym uwagę, że Rosja prowadzi wojnę hybrydową na granicy ich kraju.

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Deputowani państw Morza Bałtyckiego wzywają do wspólnej obrony wschodniej granicy

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

W mieście Meizhou w chińskiej prowincji Guangdong zawaliła się część autostrady. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska. Nie żyją 24 osoby, kilkadziesiąt jest rannych. W ostatnim czasie region ten nawiedziły ulewne opady deszczu.

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Zawaliła się część autostrady, auta wpadały do głębokiego zapadliska. 24 osoby nie żyją

Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Z magazynów w dwóch głównych bazach kolumbijskiej armii zniknęło ponad milion sztuk amunicji wszelkiego rodzaju, w tym tysiące pocisków przeciwczołgowych i RPG - przekazał prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Z dwóch głównych baz wojskowych Kolumbii zniknęło ponad milion sztuk amunicji

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec F-16 rozbił się we wtorek w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk. Pilot katapultował się ze spadającej maszyny. Władze zaapelowały do osób, które nie należą do personelu ratowniczego, aby unikały obszaru katastrofy, gdyż na pokładzie samolotu znajdowały się niebezpieczne chemikalia.

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Myśliwiec F-16 rozbił się w pobliżu bazy sił powietrznych USA Holloman w stanie Nowy Meksyk, pilot ocalał

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Wypadek z udziałem dwóch samochodów na autostradzie A4 pod Wrocławiem. Ranne zostały trzy osoby. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Droga w kierunku Zgorzeleca jest zablokowana.

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Wypadek na autostradzie pod Wrocławiem. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

W Kraszewicach (woj wielkopolskie) o tym, kto został wójtem zdecydowała przewaga zaledwie czterech głosów. Pytanie: czy walka była uczciwa? Prokuratura sprawdza, czy członkowie jednego z komitetów oferowali wyborcom po 100 złotych za głos na wskazaną osobę.

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Wygrała o włos. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do kupowania głosów

Źródło:
PAP, tvn24pl

Praca musi nam zostawić trochę czasu na życie, na miłość, na siebie i czasu dla rodziny - powiedziała podczas obchodów Święta Pracy w Warszawie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. I zapewniła, że model czterodniowego tygodnia pracy w Polsce jest możliwy. - Pracujemy żeby żyć, a nie żyjemy żeby pracować - dodała.

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

"Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę jest możliwy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy weszli do banku z pistoletem na wodę i żartowali, że dokonują napadu. Pracownikom nie było do śmiechu, uruchomili procedurę napadową. Na miejsce przyjechała policja.

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Weszli do banku z pistoletem na wodę, żartowali, że to napad

Źródło:
tvn24.pl, Policja Pomorska, PAP

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W części kraju porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 75 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Synoptycy wydali również prognozę zagrożeń, z której wynika, że w niektórych regionach w kolejnych dniach może zagrzmieć.

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Porywy nawet do 75 kilometrów na godzinę. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dokładnie 20 lat temu Polska, wraz z dziewięcioma innymi krajami, stała się członkiem Unii Europejskiej. Dziś politycy komentują rocznicę tego wydarzenia w mediach społecznościowych.

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Komentarze polityków

Źródło:
tvn24.pl

Każde złamanie prawa zostanie rozliczone - oznajmił minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński we wpisie w mediach społecznościowych. Odniósł się w nim do dzisiejszej publikacji RMF FM, w której portal pisze, że "prezes Prawa i Sprawiedliwości ma odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca sprzed pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej". Wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego miał już wpłynąć do Sejmu.

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Kierwiński o immunitecie Kaczyńskiego: każde złamanie prawa zostanie rozliczone

Źródło:
tvn24.pl, tvnwarszawa.pl, RMF FM

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Z ministerstwa funduszy w czwartek niespodziewanie odeszła Małgorzata Szczepańska, która kierowała departamentem nadzorującym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w czasie, gdy doszło do afery NCBR - ustalił tvn24.pl. Nasze informacje potwierdziła szefowa tego resortu Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, która powiedziała, że urzędniczka odeszła "przez NCBR". - Będzie trzęsienie ziemi. Była królową, która decydowała o rozdzielaniu miliardów i mówiła dyrektorom NCBR, co mają robić - mówi nasz informator.

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Decydowała o miliardach dla NCBR i nagle odeszła z ministerstwa. "Będzie trzęsienie ziemi"

Źródło:
tvn24.pl
Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Lekka kraksa. Ich bawią zupełnie inne rzeczy, sorry

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Blockchain Kukiza za milion od Morawieckiego. "Przypomina telewizor z pękniętym kineskopem"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlen Trading Switzerland Samer A. na razie nie został wezwany przez prokuraturę, w związku z czym nie wiadomo, gdzie przebywa - powiedziała prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Libańczyka zastosowano poręczenie majątkowe.

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Co wiadomo w sprawie byłego prezesa Orlen Trading Switzerland Samera A.?

Źródło:
PAP, TVN24, RMF FM

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24