Warszawski sąd okręgowy uchylił decyzję przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego o nałożeniu kary w wysokości 145 tysięcy złotych na likwidatora Telewizji Polskiej Daniela Gorgosza - poinformowała TVP. Sąd uznał decyzję wydaną przez Świrskiego za "wadliwą".
Świrski o nałożeniu kary na likwidatora TVP informował w marcu na portalu X, gdzie podkreślał, że kara była wynikiem "uporczywych odmów wypełniania obowiązków z ustawy o radiofonii i telewizji".
"Wobec uporczywych odmów wypełnienia obowiązków przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji, w szczególności jej art. 10 ust. 2, jako Przewodniczący KRRiT podjąłem dzisiaj decyzję o nałożeniu na osobę niewypełniającą tych obowiązków, a podającą się za likwidatora TVP SA - p. Daniela Maksymiliana Gorgosza, kary pieniężnej w wysokości 145 tys. zł. (nieprzekraczającej 3-krotności jego miesięcznego wynagrodzenia)" - oświadczył wówczas w serwisie X Maciej Świrski.
Gorgosz odpowiedział wtedy w oświadczeniu. Napisał, że "w niniejszej sprawie nie ma mowy o jakichkolwiek 'uporczywych odmowach wypełniania obowiązków przewidzianych w ustawie o radiofonii i telewizji', lecz to Przewodniczący KRRiT wielokrotnie w sposób nieuzasadniony wzywał Spółkę do przedkładania dokumentów i informacji, przekraczając swoje ustawowe kompetencje i uprawnienia" - podkreślił.
"Kolejne decyzje Świrskiego, które uznawane są przez sąd za bezprawne"
Od kary nałożonej przez Świrskiego Gorgosz odwołał się do sądu. Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił to odwołanie. Jak podała w piątek TVP, "Sąd Okręgowy w ustnym uzasadnieniu wyroku uznał bez cienia wątpliwości wydaną decyzję za wadliwą, podkreślił brak podstaw do domagania się przez przewodniczącego KRRiT żądanych informacji na postawie art. 10 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, jak również wstrzymał wykonalność decyzji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania". "Wyrok nie jest prawomocny" - przekazano.
TVP zwraca uwagę, że są to "kolejne decyzje przewodniczącego Świrskiego, które uznawane są przez sąd za bezprawne". "Podobna sytuacja dotyczy przekazywania środków z abonamentu na depozyt sądowy - również w tych sprawach sądy konsekwentnie wydają postanowienia o odmowie przyjęcia środków i braku podstaw do składania takich wniosków" - napisano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kalbar/PAP