TVN24 | Polska

Prezydent Duda powołał nowych sędziów Sądu Najwyższego

TVN24 | Polska

Autor:
pp/b
Źródło:
PAP, Sąd Najwyższy
Zmiana warty w Sądzie Najwyższym
Zmiana warty w Sądzie NajwyższymTVN24
wideo 2/2
TVN24Zmiana warty w Sądzie Najwyższym

Sześciu nowych sędziów Sądu Najwyższego powołał w środę prezydent Andrzej Duda. Trzy osoby powołane zostały do Izby Dyscyplinarnej, dwie - do Izby Karnej, a jedna - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jak przekazał zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O powołaniach Sąd Najwyższy poinformował na swojej stronie.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez SN uroczystość wręczenia aktów powołania odbyła się w środę, a nowo powołani sędziowie złożyli ślubowanie przed prezydentem.

Sześciu powołanych

Do Izby Dyscyplinarnej zostali powołani: prokurator Prokuratury Krajowej Jarosław Duś, radca prawny Jarosław Sobutka oraz sędzia sądu apelacyjnego Mariusz Łodko. Powołanie do Izby Karnej otrzymali: sędzia sądu apelacyjnego Marek Motuk oraz sędzia sądu okręgowego Igor Zgoliński, a powołanie do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Leszek Bielecki.

CZYTAJ TAKŻE: Usunięte portrety prezesów Sądu Najwyższego sprzed 1990 roku >>>

Jak przekazał zespół prasowy SN, obecnie w sądzie pozostaje 26 nieobsadzonych stanowisk - 11 w Izbie Cywilnej, cztery w Izbie Karnej, osiem w Izbie Pracy oraz trzy w Izbie Dyscyplinarnej.

Na powołanie do Sądu Najwyższego czeka dziewięciu kandydatów, w tym pięciu wyłonionych przez Krajową Radę Sądownictwa w poprzednim składzie.

Prezydent powołał sześciu nowych sędziów SN Shutterstock

Wśród czterech pozostałych kandydatów wyłonionych przez obecną KRS pod koniec zeszłego roku i na początku bieżącego są kandydat do Izby Cywilnej sędzia sądu okręgowego Dariusz Pawłyszcze oraz trzech kandydatów do Izby Dyscyplinarnej: wiceprzewodniczący KRS Dariusz Drajewicz, członek KRS Rafał Puchalski oraz sędzia sądu rejonowego Andrzej Skowron.

8 maja wybór kandydatów na I prezesa SN

W czwartek 30 kwietnia upłynęła sześcioletnia kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Na 8 maja zwołane jest Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, które ma wybrać kandydatów na nowego I prezesa SN. Obecnie obowiązki prezesa wykonuje wyznaczony przez prezydenta sędzia Kamil Zaradkiewicz, który zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o funkcję I prezesa SN.

CZYTAJ TAKŻE: Nieprzewidywalny Kamil, czyli wszystkie twisty Zaradkiewicza >>>

We wtorek Zaradkiewicz uchylił decyzję poprzedniej pierwszej prezes tego sądu Małgorzaty Gersdorf w sprawie przekazywania spraw rozpatrywanych przez Izbę Dyscyplinarną do innych izb tego sądu. Wydane w kwietniu zarządzenie miało związek z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Komisja Europejska pozwała polski rząd do unijnego Trybunału, zarzucając, że system dyscyplinujący sędziów w Polsce nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej wybranej przez nową KRS. Do trybu wyboru nowej Krajowej Rady Sądownictwa Komisja zresztą też wielokrotnie podnosiła zarzuty braku apolityczności i niezależności.

CZYTAJ WIĘCEJ: TSUE ZAWIESZA IZBĘ DYSCYPLINARNĄ SĄDU NAJWYŻSZEGO >>>

Autor:pp/b

Źródło: PAP, Sąd Najwyższy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości