Dwóch ostatnich ławników Sądu Najwyższego zostało już zaprzysiężonych - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Kończy to proces zaprzysięgania grupy 30 wybranych przez Senat ławników, o który w ostatnich miesiącach trwał spór.
W październiku 2022 roku Senat wybrał 30 ławników do Sądu Najwyższego na drugą kadencję. Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska odebrała najpierw ślubowanie od czworga ławników, którzy już wcześniej pracowali w tym sądzie.
Od jesieni zeszłego roku trwał jednak spór o odebranie ślubowania od 26 wybranych przez Senat ławników, których kandydatury były zgłoszone przez Komitet Obrony Demokracji. W lutym prezes Manowska zaprzysięgła spośród nich trzy osoby, zaś w połowie marca siedmioro kolejnych. Na początku czerwca ślubowanie złożyło 14 osób, dwie inne - z powodu choroby i okoliczności zawodowych - nie mogły pojawić się na zaprzysiężeniu.
PAP: wszyscy ławnicy już zaprzysiężeni
Jak dowiedziała się PAP w Sądzie Najwyższym, dwóch ostatnich ławników - Piotr Kaliszek i Grzegorz Kolek - złożyło ślubowanie w czwartek. Odebrała je od nich prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Joanna Lemańska w zastępstwie pierwszej prezes SN. Tym samym wszystkich 30 ławników wybranych przez Senat jesienią zeszłego roku zostało już zaprzysiężonych.
Czytaj też: Manowska chce "rozproszyć wątpliwości" na osobistych spotkaniach. Ławnicy elekci: nie ma takiej możliwości
Pierwsza prezes SN miała wątpliwości
W styczniu tego pierwsza prezes SN apelowała do marszałka Senatu o rozważenie przeprowadzenia reasumpcji głosowania wyboru niektórych ławników SN z uwagi na to, że nie spełniają oni, jej zdaniem, kryterium "nieskazitelnego charakteru". Marszałek izby Tomasz Grodzki odpowiadał, że Senat swoje zadanie zakończył, a podważanie dokonanego wyboru jest niemożliwe prawnie. Wzywał Manowską do odebrania ślubowania od wszystkich wybranych.
Prezes Manowska pytana o tę kwestię w końcu stycznia w rozmowie z Polską Agencją Prasową wskazywała, że przyjęcie ślubowania od ławników to wyłączna kompetencja pierwszego prezesa SN. Przekazała wtedy, że umawia się na rozmowy z osobami czekającymi na ślubowanie. - Mam nadzieję, że po tych rozmowach do tego ślubowania będzie mogło dojść. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, czy będzie dotyczyło to wszystkich - mówiła.
Również w styczniu Koalicja Obywatelska zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z tym, że Manowska - jak mówił poseł Arkadiusz Myrcha - "nie wypełnia ustawowego obowiązku wręczenia aktu ślubowania".
Kandydatów na ławników Sądu Najwyższego mogły zgłaszać stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie odrębnych przepisów, z wyłączeniem partii politycznych, oraz co najmniej 100 obywateli mających czynne prawo wyborcze.
Generalnie ławnicy uczestniczą w Sądzie Najwyższym w rozpoznawaniu skarg nadzwyczajnych oraz spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów. Wybiera ich Senat w głosowaniu jawnym. Udział ławników w orzekaniu przez SN oraz ich wybór przez Senat wynika z ustawy o SN obowiązującej od 3 kwietnia 2018 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com