W wieku 46-lat zmarł Tomasz Komenda. Ciągniki blokowały w środę wiele polskich dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Dziś Sejm zajmie się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 22 lutego.
1. Tomasz Komenda nie żyje
Nie żyje Tomasz Komenda, miał 46 lat. Spędził 18 lat w więzieniu za zbrodnię, której nie popełnił. Informację jako pierwszy podał dziennikarz "Uwagi!" TVN i "Superwizjera" Grzegorz Głuszak. - Tomek zmarł z samego rana. Od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w wyniku długiej choroby - przekazał Głuszak na antenie TVN24.
Tomasz Komenda spędził za kratami wiele lat, odsiadując wyrok za bestialską zbrodnię, której nie popełnił. Sprawę wielokrotnie nagłaśniał reporter TVN i TVN24 Grzegorz Głuszak, który za zbadanie tzw. sprawy miłoszyckiej otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień dziennikarskich, w tym nagrodę Grand Press.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tomasz Komenda nie żyje
2. Kolejny dzień protestu rolników
Środa była kolejnym dniem protestów rolników. Ciągniki zablokowały wiele dróg krajowych, ekspresówek i autostrad. Protesty to wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejny dzień protestu rolników. Blokady na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach
3. Zełenski chce spotkania na granicy polsko-ukraińskiej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do polskich i unijnych władz o zorganizowanie spotkania na granicy polsko-ukraińskiej. Jego tematem miałoby być rozwiązanie kryzysu zbożowego.
Zełenski, który sam zadeklarował gotowość, by pojawić się na granicy, poprosił o obecność między innymi premiera Donalda Tuska oraz przedstawiciela Komisji Europejskiej.
4. Sejm zajmie się wnioskiem o wotum nieufności dla Bodnara
Dziś Sejm zajmie się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Dzień wcześniej sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała ten wniosek.
Podczas dyskusji Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski nazwał Bodnara "ministrem destruktorem". - Jak pan używa takich różnych pięknych sformułowań pod moim adresem, to mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to jest taki syndrom odstawienia - odpowiedział Bodnar.
5. Bloomberg: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro
Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.
Według źródeł agencji "Komisja Europejska jest gotowa zaakceptować pakiet niedawnych zobowiązań politycznych jako wystarczający do uruchomienia pierwszej wypłaty z prawie 60 mld euro dotacji i pożyczek, które były zablokowane ze względu na obawy związane z praworządnością".
6. Pięciu kandydatów na stanowisko prokuratora krajowego
Ewa Wrzosek, Dariusz Korneluk, Katarzyna Kwiatkowska, Agnieszka Leszczyńska oraz Jacek Skała - to kandydaci na stanowisko prokuratora krajowego. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że wszystkich pięcioro kandydatów spełnia wymagania formalne.
"Wszyscy wymienieni wyżej kandydaci na prokuratora krajowego przejdą rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się 26 lutego 2024 roku o godz. 10" - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości.
Źródło: PAP, TVN24