Marcin Romanowski oznajmił, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. W Korei Południowej wojsko uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola. Wieczorem w Warszawie odbędzie się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 stycznia.
1. Romanowski zrzekł się statusu posła zawodowego
Marcin Romanowski oznajmił, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia.
Objęty nakazem aresztowania poseł PiS i były minister sprawiedliwości, który otrzymał na Węgrzech azyl przekazał, że "nadal jako poseł 'niezawodowy'" będzie "pracować na rzecz mieszkańców Lubelszczyzny".
CZYTAJ RÓWNIEŻ – Romanowski: zrzekłem się statusu posła zawodowego i nie będę pobierał wynagrodzenia
2. Wojsko uniemożliwia aresztowanie zawieszonego prezydenta
Jednostka południowokoreańskiej armii uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola - podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.
Nakaz aresztowania wydał we wtorek sąd w Seulu w związku z wprowadzeniem przez prezydenta na początku grudnia stanu wojennego.
3. "Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech
Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki.
Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Akcja policji w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki
4. Bodnar otrzymał raport z postępowań prokuratury za rządów Ziobry
Specjalny zespół Prokuratury Krajowej przesłał ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi raport z audytu dwustu postępowań, które były prowadzone, gdy resortem sprawiedliwości rządził Zbigniew Ziobro i jego podwładni.
W wielu z nich prokuratorzy z zespołu znaleźli nieprawidłowości w prowadzeniu tych spraw przez ich ówczesnych referentów. Reporterzy TVN24 dowiedzieli się o kilku sprawach, których dotyczą zastrzeżenia zespołu.
5. Zarzuty dla żołnierza, który użył broni pod wpływem alkoholu
Prawie 70 strzałów oddał żołnierz, który w Nowy Rok strzelał w Mielniku (woj. podlaskie) do cywilnego auta. W środku był mężczyzna, a wcześniej jego 13-letnia córka. To cud, że nic im się nie stało.
Żołnierz był pijany. Usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa i upicia się przed służbą. Twierdzi, że strzelał nie po to, aby zabić. Tłumaczył się tym, że odreagowywał trudy służby na granicy. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że żołnierz zostanie "natychmiast wydalony ze służby".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Żołnierz strzelał do auta, "odreagował trudy służby" pijąc. Zna już zarzuty i zostanie wyrzucony
6. Oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
O godzinie 20 w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na początku uroczystości głos zabierze premier Donald Tusk oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
Polska prezydencja rozpoczęła się wraz z początkiem stycznia i potrwa do końca czerwca. Nasz kraj będzie przez ten czas odpowiedzialny m.in. za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Jakub Orzechowski/agencja wyborcza.pl