Rzecznik Praw Dziecka zapowiedział, że chce wysłać kontrolerów do szkół, które uczniowie uznali za najbardziej przyjazne społeczności LGBTQ+. Jak mówił, chce sprawdzić, "czym ta przyjazność się przejawia". - Nas ta zapowiedź bardzo zdziwiła, dlatego że to wbijanie noża w plecy szkołom, które budują bezpieczną i otwartą atmosferę u siebie w regionach - powiedział TVN24 Dominik Kuc, koordynator Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Mikołaj Pawlak zapowiedział kontrole 10 maja podczas konferencji "Kościół-Edukacja-Wychowanie" organizowanej w klasztorze w Wigrach przez ruch "Europa Christi".
- Dzisiaj pojawił się w jednej z gazet, która staje się niemieckojęzyczna, raport o rankingu szkół przyjaznych pseudotęczy - mówił Rzecznik Praw Dziecka. - Zapewniam pana ministra i szanownych państwa, że zacznę jeszcze w maju od pierwszych 10-20 w ramach kontroli - oświadczył, zwracając się do uczestników konferencji i obecnego na sali ministra edukacji Przemysława Czarnka.
Dodał, że chce sprawdzić, "jak to wygląda, czym ta przyjazność się przejawia". - Oczywiście wiodą prym szkoły warszawskie - powiedział Pawlak.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+
10 maja został ogłoszony tegoroczny Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. To inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie stolicę, w tym roku, po raz trzeci, całą Polskę.
Według rankingu cztery z dziesięciu najbardziej przyjaznych społeczności LGBTQ+ szkół znajdują się w Warszawie, ale tytuł najlepszej przyznano w tym roku Liceum Ogólnokształcącemu "Collegium Gedanense" w Gdańsku.
Organizatorzy plebiscytu przedstawili wartości, którymi kieruje się Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ oraz takich, które są ważne dla młodych ludzi. Należą do nich na przykład otwartość, akceptacja, troska, sprawczość, empatia.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak w artykule opublikowanym 22 maja w "Gazecie Polskiej Codziennie" tłumaczył, że "Biuro Rzecznika Praw Dziecka sprawdza rozmaite szkoły – katolickie, muzyczne, podstawowe, ponadpodstawowe". "A więc to nie dotyczy tylko tych placówek, które pojawiają się w różnych dziwnych rankingach" - mówił.
Dodał, że kontrole dotyczą najczęściej przeciwdziałania przestępstwom wobec dzieci. "Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że dyrektorzy czy też inne instytucje nie weryfikują swoich pracowników w rejestrze pedofilów. Musimy chronić dzieci przed przestępcami i taka weryfikacja jest jednym z ważnych narzędzi, z których należy korzystać" – powiedział Pawlak. "Ciekawy jest też fakt, że często to właśnie w tych fundacjach, instytucjach, które uważają się za wolnościowe i najbardziej tolerancyjne, dochodzi do różnych nieprawidłowości" - dodał.
"To jest niespodziewany atak ze strony Rzecznika Praw Dziecka"
Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, koordynator rankingu, powiedział w rozmowie TVN24, że "nas ta zapowiedź (kontroli - red.) bardzo zdziwiła, dlatego że jest to wbijanie noża w plecy szkołom, które budują bezpieczną i otwartą atmosferę u siebie w regionach". - To jest niespodziewany atak ze strony Rzecznika Praw Dziecka, który powinien wspierać rolę wychowawczą szkół, powinien wspierać to, żeby młode osoby czuły się bezpieczne - ocenił.
- Dla nas to jest zastraszanie samych uczniów, uczennic, nauczycieli, nauczycielek oraz przede wszystkim dyrekcji, które wkładają ogromny trud w to, aby budować bezpieczną i otwartą atmosferę dla wszystkich - mówił Kuc.
Podkreślał, że uczniowie i uczennice "wybierają te szkoły, które są najbardziej przyjazne, to oni decydują i to oni głosują". - To jest ich ranking, a nie ranking instytucji robiony przez nas jakoś centralnie. To zależy tylko i wyłącznie od młodych ludzi i to ich się tutaj najbardziej zastrasza, bo to oni są w tym wszystkim najbardziej poszkodowani - powiedział.
- Organizacje pozarządowe są zobligowane do tego, aby za każdym razem sprawdzić swoich zatrudnionych w rejestrze przestępców seksualnych przy każdym projekcie. Bardzo często nie dostaje się dofinansowania, jeśli takie sprawdzenie nie nastąpi. Takie argumenty są wysnute z palca i nie są godne Rzecznika Praw Dziecka, który powinien wspierać naszą pracę, otwartość i bezpieczeństwo w szkołach i być może zainteresować się szkołami, w których dzieje się przemoc, dzieje się dyskryminacja czy wykluczenie - mówił, odnosząc się do wypowiedzi Pawlaka.
Koordynator rankingu: opublikujemy tarczę prawną dla szkół
- W piątek o godzinie 10 opublikujemy tarczę prawną dla szkół, które mogą zostać objęte kontrolą. Na razie nie mamy informacji, aby takie kontrole faktycznie miały miejsce, natomiast rzecznik zapowiedział, że stanie się to jeszcze w maju. Chcemy uprzedzić to działanie - zapowiedział Kuc.
- Wesprzemy też indywidualnie każdą poszkodowaną szkołę. Nikt nie zostanie poza burtą - dodał.
Źródło: TVN24, tvn24.pl, OKO.press