"Jedna z pierwszych decyzji" nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury Europejskiej
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24
wideo 2/25
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24

Nowy minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że jedna z jego pierwszych decyzji po objęciu urzędu to podpisanie wniosku do premiera Donalda Tuska o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej. Później, na konferencji prasowej, poinformował, że w najbliższych dniach ma zaplanowane spotkanie z prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim. Przekazał także, że czeka na jego odpowiedź w sprawie posła Grzegorza Brauna i że poprosił o wykaz wszystkich spraw, które dotyczyły posła Konfederacji.

Rząd Tuska zaprzysiężony, ministrowie przejmują resorty. Czytaj relację w tvn24.pl

Bodnar, który po zaprzysiężeniu nowej Rady Ministrów w środę objął urząd ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, o swoim wniosku poinformował we wpisie na portalu X (Twitterze). "Jedna z moich pierwszych decyzji jako Ministra Sprawiedliwości - wniosek do Premiera Donalda Tuska o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej" - napisał.

"Do gabinetu Ministra i innych pomieszczeń wróciły flagi Unii Europejskiej" - dodał Bodnar.

Resort sprawiedliwości w komunikacie w tej sprawie napisał, że "szef rządu, po uzyskaniu opinii komisji parlamentarnych, skieruje go (ten wniosek - red.) do Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej".

Prokuratura Europejska

Prokuratura Europejska, która rozpoczęła działalność w czerwcu 2021 roku, prowadzi sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami na podatku VAT na kwotę powyżej 10 milionów euro. Do tej pory do będącej organem Unii Europejskiej Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje Unii Europejskiej, zaś nie przystąpiło pięć - Szwecja, Węgry, Polska, Irlandia i Dania.

"Udział polskich prokuratorów w pracach Prokuratury Europejskiej pozwoli skuteczniej ścigać przestępstwa przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej i państw członkowskich, w tym Polski. Efektywne zwalczanie nadużyć pieniężnych ograniczy zmniejszanie budżetu Unii i sprawi, że Wspólnota będzie dysponowała większymi środkami do realizowania swoich celów. Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej wpłynie na lepszą współpracę pomiędzy wymiarem sprawiedliwości Polski i państw UE" - napisano w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.

O wniosku do premiera w sprawie dołączenia do Prokuratury Europejskiej Bodnar mówił także na wieczornej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zaznaczył, że to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa środków unijnych.

Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury Europejskiej
Bodnar: wysłałem wniosek do premiera o to, by Polska przyłączyła się do Prokuratury EuropejskiejTVN24

Nowi wiceministrowie sprawiedliwości

Bodnar poinformował też, że udało się doprowadzić do końca procedury związane z powołaniem wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu w jego resorcie. Przekazał, że premier Donald Tusk przed wylotem do Brukseli podpisał akty nominacyjne. Wiceministrami sprawiedliwości zostali Arkadiusz Myrcha, Krzysztof Śmiszek, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Maria Ejchart-Dubois.

Bodnar poinformował także, że wysłał w środę pismo do koordynatorów sędziów ds. praw człowieka w polskich sądach, w których przypomina, jakie są standardy wynikające z orzecznictwa ETPCz i TSUE w zakresie niezależności sądownictwa.

Adam Bodnar o współpracy z prokuratorem krajowym

Minister Bodnar był pytany, czy zamierza współpracować z obecnym prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, czy też jest plan zmiany na tym stanowisku.

- W najbliższych dniach mam zaplanowane spotkanie z panem prokuratorem krajowym Dariuszem Barskim, natomiast względy dyplomacji i względy strategii zakładają, że nie powinno się mówić o tym, co będzie treścią tej rozmowy – powiedział Adam Bodnar. Minister pytany o uchwały w sprawie sędziów Trybunału Konstytucyjnego odparł: - Toczą się prace dotyczące przygotowania tych uchwał. Te prace zostaną podjęte, natomiast też nie chciałbym uprzedzać faktów, jak te uchwały będą wyglądały. Natomiast oczywiście doskonale pamiętamy o tym, że jest to jeden z większych problemów dotyczących praworządności w Polsce, czyli obsada Trybunału konstytucyjnego.

Szef MS przypomniał, że w czwartek zapadnie "istotny wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sprawa ML przeciwko Polsce" i że w tym wyroku "pojawią się kwestie związane ze składem Trybunału Konstytucyjnego". Wyjaśnił, że wyrok dotyczy konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego "z 22 października 2020 roku, czyli wyroku dotyczącego dostępu do legalnej aborcji".

Bodnar: prokurator krajowy ma przedstawić informacje o działaniach wobec Grzegorza Brauna

Adam Bodnar był pytany także o postępowanie ws. posła Konfederacji Grzegorza Brauna i o to, czy pojawi się wniosek ministra sprawiedliwości o uchyleniu immunitetu posła.

- Wczoraj zamieściłem tweet, gdzie wskazałem, jakie potencjalnie przepisy mogą być naruszone w tej sprawie, bo tu mamy całą wiązkę. Tu są przepisy dotyczące przeszkadzania w akcie religijnym, to są przepisy dotyczące mowy nienawiści, przemocy ze względu na nienawiść na tle religijnym. Natomiast to prokuratura podejmie decyzje – powiedział minister.

Według niego "bardzo ważne w kontekście tego typu spraw jest, że trzeba najpierw przeprowadzić śledztwo i następnie taki wniosek może się pojawić". - Ale też chciałbym poczekać na odpowiedź pana prokuratora Barskiego na pismo, które do niego w tej kwestii wystosowałem - dodał Adam Bodnar. Wcześniej minister Bodnar przekazał, że poprosił prokuratora krajowego Dariusza Barskiego o informację o tym, co prokuratura zrobiła w sprawie tego, co zrobił we wtorek w Sejmie poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Czy i w jaki sposób Grzegorz Braun może stracić mandat poselski? O co może być oskarżony? Wyjaśniamy

- Ale także poprosiłem, by na jutro przedstawił mi wykaz wszystkich tych spraw, które dotyczyły Grzegorza Brauna i toczyły się w ostatnim czasie. Wiemy, że wczorajsze haniebne zdarzenie to nie był jedyny incydent z udziałem pana posła Grzegorza Brauna -- powiedział Bodnar.

Zniszczona choinka i przewrócony głośnik. Poprzednie wyczyny Grzegorza Brauna utknęły w prokuraturze

We wtorek w późnych godzinach popołudniowych, poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone podczas uroczystości w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej. Po tym wydarzeniu marszałek Sejmu wykluczył go z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury o zakłócanie obrządku religijnego.

Bodnar: czekam na odpowiedź prokuratora krajowego w sprawie posła Grzegorza Brauna
Bodnar: czekam na odpowiedź prokuratora krajowego w sprawie posła Grzegorza BraunaTVN24

Bodnar: będziemy pracowali nad rozdzieleniem urzędów ministra i prokuratora generalnego

Bodnar został zapytany, czy planowane jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. - Myślę, że całe środowisko prokuratorskie, z którym mam zaszczyt współpracować, i które wykazało się tak niezwykłą odwagą w ciągu ostatnich lat - proszę zauważyć, że ci prokuratorzy, którzy protestowali, zabierali głos w debacie publicznej, nie robili tego na zasadzie wolnych obywateli na ulicach, tylko na zasadzie ryzyka całej swojej kariery zawodowej - postuluje rozdzielenie urzędów ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - powiedział.

- Uważam, że tak powinno się stać. Oczywiście to nie jest kwestia prosta, to pewien proces, który musi trochę zająć. Oczywiście będziemy pracować nad odpowiednimi projektami ustaw - powiedział minister sprawiedliwości.

Polityk został również zapytany, który z wiceministrów odpowiedzialny będzie za obszar sądownictwa. - Ten wiceminister jeszcze nie został powołany, na razie te kompetencje spoczywają na mnie i będę te działania podejmował bezpośrednio - odparł.

Bodnar został też zapytany o kwestię przywrócenie komisji kodyfikacyjnych - zlikwidowanych w latach 2015-2016 ciał w MS zajmujących się opracowywaniem dla ministra projektów ustaw, przede wszystkim poszczególnych kodeksów. - To moja rola i moje zadanie, żeby takie komisje przywrócić - zadeklarował. Jak wskazał, chodzi przede wszystkim o komisje zajmujące się tworzeniem prawa cywilnego, karnego i rodzinnego, opierające się na ekspertach. - Jeśli chodzi o tę rodzinną, to ona będzie miała szczególnych charakter. Myślę, że będzie tutaj zadanie dla minister Rudzińskiej-Bluszcz, żeby to przedyskutować z Rzeczniczką Praw Dziecka (...), bo być może byłaby tu jakaś forma współpracy w tym zakresie - tym bardziej, że chciałbym wrócić do projektu Kodeksu rodzinnego, który został opracowany za czasów rzecznika Marka Michalaka - powiedział Bodnar.

Kto i czym będzie zajmował się w resorcie sprawiedliwości?

Oprócz Bodnara głos zabrali także nowi wiceministrowie.

- Przychodzę do resortu z dwiema misjami. Jedna dotyczy aktów legislacyjnych, normatywnych kierowanych ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości do parlamentu. Wiemy jak wielką bolączką była ich jakość. Wiemy jak instrumentalnie prawo było wykorzystywane do uprawiania bieżącej polityki - powiedział Arkadiusz Myrcha.

- Musimy odbudować ten proces legislacyjny. Ale przede wszystkim akty normatywne i projekty ustaw powinny zdecydowanie poprawić się jakościowo w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich ośmiu lat - wyjaśnił.

Dodał, że jego druga misja w resorcie dotyczy odbudowania "mocno poturbowanej, mocno upolitycznionej przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, polskiej prokuratury". Podkreślił, że prokuratura musi odzyskać zaufanie publiczne. - Zacząć działać w sposób sprawny, transparentny i wypełnić tą misję oskarżyciela publicznego - stwierdził.

Wiceminister Śmiszek przekazał, że jedną z najważniejszych misji resortu sprawiedliwości jest naprawa relacji Polski z Unią Europejską. - Jesteśmy teraz na obrzeżach Europy tylko i wyłącznie z tego powodu, że ktoś kiedyś postanowił naruszać naszą konstytucję, naruszać praworządność, wypisywać się z rodziny europejskiej - powiedział.

- Jednym z najważniejszych powierzonych mi zadań jest utrzymywanie bardzo dobrych relacji z instytucjami Unii Europejskiej, śledzenie wszystkiego tego, co dzieje się na arenie międzynarodowej oraz wzmacnianie ochrony praw i wolności obywatelskich - przekazał Śmiszek.

Maria Ejchart poinformowała, że w MS jako wiceministra zajmie się sprawami dotyczącymi praw człowieka. - Przydzielono mi departament, który zajmuje się wykonywaniem kar. Obszarem mojego szczególnego zainteresowana są miejsca pozbawienia wolności. Jedną z moich pierwszych decyzji na pewno będzie przywrócenie prawa do telefonu częściej niż raz w tygodniu przez osoby pozbawione wolności - zadeklarowała.

- Niezwykłym zaszczytem będzie dla mnie zajmowanie się państwem prawnym i odbudowywaniem jego podstaw w Ministerstwie Sprawiedliwości - poinformowała wiceminister Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. - Niestety pojęcia takie jak sprawiedliwość, prawo, praworządność nabrały w ostatnich latach barw politycznych, a są to pojęcia, które zamiast budować mur, powinny łączyć - stwierdziła.

- W Ministerstwie Sprawiedliwości zajmę się między innymi sytuacją osób najbardziej wrażliwych w wymiarze sprawiedliwości i w tym zakresie zamierzam współpracować blisko z nową Rzeczniczką Praw Dziecka Moniką Horną-Cieślak - podsumowała Rudzińska-Bluszcz.

Autorka/Autor:mjz/kg, dap, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: X/@Adbodnar

Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony. Minister obrony Robert Kaliniak przekazał wieczorem, że stan szefa rządu jest "bardzo poważny". Około godziny 22 media w Bratysławie podały nieoficjalnie, że operacja "już się zakończyła, a stan Fico powinien się ustabilizować". Wicepremier Tomas Taraba późnym wieczorem przekazał BBC, że na ten moment Fico nie jest w stanie zagrażającym życiu. - Myślę, że przeżyje - dodał.

Wicepremier o stanie zdrowia Ficy. "Nie jest w stanie zagrażającym życiu"

Wicepremier o stanie zdrowia Ficy. "Nie jest w stanie zagrażającym życiu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać moment ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. W materiale słychać strzały, które padły, gdy polityk zbliżał się do barierek przy których stali ludzie.

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Moment ataku na Roberta Ficę. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze zatrzymali sprawcę zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Słowackie media ustaliły, że sprawcą ataku może być 71-letni Juraj C. - pisarz i poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Słowackich. - Nie mam pojęcia, co ojciec miał na myśli, co zaplanował i dlaczego tak się stało - powiedział syn sprawcy, z którym skontaktował się słowacki portal Aktuality.

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Premier Słowacji postrzelony. Media: sprawcą jest 71-letni pisarz

Źródło:
Plus 7 Dni, Topky, Aktuality, PAP

Polskie władze są w kontakcie ze słowackimi służbami. Trzeba wyjątkowej uwagi i przygotowania na każde zagrożenie w sytuacji, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Nie bez znaczenia są też ostre podziały polityczne, które Rosja lubi wykorzystywać.

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

"To, co się stało na Słowacji, może się zdarzyć wszędzie". Polskie służby analizują zamach na Ficę

Źródło:
Fakty TVN

- Dzisiejszy zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych, że nastały już na zawsze czasy łatwe, niewymagające poświęcenia, bohaterstwa - powiedział premier Donald Tusk po ataku na Roberta Ficę.

Donald Tusk: zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych

Donald Tusk: zamach na premiera Słowacji pokazuje, jaką iluzją była wiara niektórych

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany. Rzecznik słowackiego MSW powiedział, że "potwierdza próbę zabójstwa" premiera. Oto co wiemy o sprawie.

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Dennik N

Premier Robert Fico został postrzelony w środę. Słowacki polityk został w październiku 2023 roku szefem rządu po raz trzeci. Jest liderem partii Kierunek - Słowacka Socjalna Demokracja (Smer-SSD). Przez swoich politycznych przeciwników nazywany jest populistą i demagogiem, czemu sam zaprzecza.

Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

Premier Robert Fico postrzelony. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Projekt ustawy zakazującej sprzedaży aromatyzowanych papierosów do podgrzewaczy został w środę skierowany do konsultacji społecznych. Jak wyjaśnia resort zdrowia, dostępne obecnie na rynku "nowatorskie wyroby tytoniowe" wymagają dokładniejszego przebadania. Zmiany mają na celu wdrożenie unijnej dyrektywy.

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Ministerstwo Zdrowia szykuje zakaz

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony i przewieziony do szpitala. W mediach pojawiły się dwa nagrania tuż po zamachu, do którego doszło w mieście Handlova. Na jednym widać Fico, którego ochroniarze ciągną do jego limuzyny. Na drugim - funkcjonariuszy, którzy obezwładnili napastnika.

Robert Fico tuż po postrzeleniu i napastnik na ziemi. Dwa nagrania chwilę po zamachu

Robert Fico tuż po postrzeleniu i napastnik na ziemi. Dwa nagrania chwilę po zamachu

Źródło:
tvn24.pl

- To jest zawsze to pytanie: kto miałby w tym interes? - zastanawiał się w "Faktach po Faktach" były sekretarz stanu w MON Janusz Zemke, odnosząc się do ataku na premiera Słowacji Roberta Ficę. Prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego Jerzy Marek Nowakowski zwracał uwagę, że "polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami".

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Echa zamachu na Roberta Ficę. "Polityka słowacka jest przepełniona złymi emocjami"

Źródło:
TVN24

- Uważaj człowieku, co mówisz, jak mówisz, atakuj sprawy, nie atakuj osób, stawiaj sprawy ostro, ale z drugiej strony patrz na człowieka. To jest takie przesłanie, które dzisiaj idzie z Europy Środkowej, ze Słowacji - mówił w "Kropce nad i" Paweł Kowal (KO). - To jest straszne, nieakceptowalne i do tego jeszcze powodujące obawy - komentował z kolei Andrzej Szejna (Lewica).

Kowal o przesłaniu ze Słowacji: stawiaj sprawy ostro, ale patrz na człowieka

Kowal o przesłaniu ze Słowacji: stawiaj sprawy ostro, ale patrz na człowieka

Źródło:
TVN24

Policja eksmitowała anarchistów ze skłotu Zaczyn z Wyględowa - podała "Gazeta Wyborcza". Mieszczący się wcześniej na Kamionku skłot zmienił lokalizację we wtorek, 14 maja. 

Anarchiści ze skłotu Zaczyn eksmitowani

Anarchiści ze skłotu Zaczyn eksmitowani

Źródło:
Gazeta Wyborcza

Sejm uchwalił w środę ustawę o bonie energetycznym w wersji rządowej. Maksymalna wysokość bonu wyniesie od 300 do 600 złotych lub 600-1200 złotych przy ogrzewaniu przy użyciu prądu. Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku wyniesie 500 złotych za MWh.

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Bon energetyczny i mrożenie cen energii. Sejm zdecydował

Źródło:
PAP

Jarosław Kaczyński spotkał się z grupą protestujących w Sejmie rolników, którzy domagają się spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. - To jest protest całkowicie uzasadniony - powiedział prezes PiS. Zaznaczył, że pewne pomysły jego partii "są zbieżne z tymi, jakie mają tutaj panowie". Kolejną noc z rolnikami spędzi były minister rolnictwa Robert Telus.

Kaczyński spotkał się z rolnikami w Sejmie

Kaczyński spotkał się z rolnikami w Sejmie

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Tej nocy będzie można ponownie zobaczyć przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Zbiegną się one z jeszcze jednym ciekawym widokiem - pierwszą kwadrą Księżyca.

Jasny punkt przetnie niebo. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Jasny punkt przetnie niebo. Kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W środę Sąd Najwyższy po raz kolejny orzekał w sprawie transplantacji nerki pobranej od bezdomnego psa. Została ona następnie przeszczepiona rasowemu psu. Tym razem chodziło o odpowiedzialność zawodową weterynarza. Sprawę zawieszono jednak do czasu rozstrzygnięcia karnego. Ponowny proces w I instancji ma ruszyć już w maju.

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Lekarz przeszczepił nerkę bezdomnego psa zwierzęciu rasowemu. Sprawa w Sądzie Najwyższym

Źródło:
PAP

Synonim "fora ze dwora" ma ten sam zestaw liter, co angielskie "wygrał" i ten sam, co waluta: Meksyku, Niemiec, Japonii czy Korei Południowej? Na to pytanie odpowiadał pan Konrad Biela z Krakowa.

Pytanie o synonim "fora ze dwora". Warte 20 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą od rana działania śledcze w centrali Totalizatora Sportowego - dowiedział się tvn24.pl.

CBA w centrali Totalizatora Sportowego

CBA w centrali Totalizatora Sportowego

Źródło:
tvn24.pl, pap

Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji - podał w środę Pałac Elizejski. W Nowej Kaledonii trwają zamieszki. W ich wyniku zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkaset zostało rannych.

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Macron ogłosił stan wyjątkowy

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Macron ogłosił stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Bioetanol AEG po niemal 80 latach kończy działalność - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl prezes spółki Krzysztof Grabowski. Jak wyjaśnił, przyczyniły się do tego cenowe zawirowania na rynku oraz ogromna kara nałożona przez kontrolowaną przez państwo spółkę.

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Producent alkoholu kończy działalność po niemal 80 latach. "Złożyłem wniosek o upadłość"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Jest śledztwo w sprawie szefa KRRiT. "Chodzi o blisko 70 milionów"

Źródło:
PAP

Rada Języka Polskiego ogłasza zmiany zasad ortografii. Nazwy mieszkańców miast i wsi będziemy zapisywać wielką literą, podobnie wyrazy takie jak "aleja" czy "bulwar". "To chyba największa reforma ortografii w czasach powojennych. Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa" - skomentował Instytut Języka Polskiego UW w mediach społecznościowych.

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

RJP ogłasza duże zmiany w ortografii. "Trzeba się będzie uczyć wielu rzeczy od nowa"

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

Nie żyje funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu. Ciało znalazła spacerująca kobieta. Wykluczono udział osób trzecich. Sekcja zwłok odbędzie się jeszcze w środę.

Nie żyje funkcjonariusz CBŚP. Ciało znalazła spacerująca kobieta

Nie żyje funkcjonariusz CBŚP. Ciało znalazła spacerująca kobieta

Źródło:
tvn24.pl

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)
1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy lata temu zmarł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24. Dziennikarz, człowiek o wielkim sercu i wrażliwości, z wykształcenia muzyk. W zespole stacji był od jej początków. Relacjonował najważniejsze wydarzenia z wielkim profesjonalizmem, poczuciem humoru i empatią.

Trzy lata temu odszedł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24

Trzy lata temu odszedł Rafał Poniatowski, reporter "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła ostatecznie pakt migracyjny. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2026 roku. Co zakładają? Jakie jest stanowisko polskiego rządu oraz opozycji w tej kwestii? Wyjaśniamy.

Pakt migracyjny zatwierdzony. Co o nim wiemy

Pakt migracyjny zatwierdzony. Co o nim wiemy

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Do ostatniej kropli" Ewy Ewart został doceniony podczas amerykańskiego festiwalu Hot Springs International Women's Film Festival. Dokument zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Można go obejrzeć w serwisie TVN24 GO.  

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Ewa Ewart z nagrodą na amerykańskim festiwalu

Źródło:
TVN24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl