Indywidualnie czy łącznie - jak wybierano trzech sędziów w 2010 r.? Analiza

Rymar, Tuleja, Zubik - osądzenia ich wyboru żąda Ziobro
Rymar, Tuleja, Zubik - osądzenia ich wyboru żąda Ziobro
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
Rymar, Tuleja, Zubik - osądzenia ich wyboru żąda ZiobroTomasz Pupiec | Fakty w Południe

Trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, co do których swe obiekcje zgłasza Zbigniew Ziobro, zostało wybranych 26 listopada 2010 roku na 78. posiedzeniu Sejmu VI Kadencji. Procedurę ich wyboru dość szczegółowo oddaje stenogram z posiedzenia i protokoły głosowań. Szczegóły są tu ważne, bo to o nie rozbija się spór o wybór tych sędziów.

2 grudnia 2010 roku wygasała kadencja czterech sędziów TK: Mariana Grzybowskiego, Marka Mazurkiewicza, Mirosława Wyrzykowskiego i Bohdana Zdziennickiego.

Kandydaci i seria głosowań

Na cztery zwalniane miejsca posłowie zgłosili pięciu kandydatów. (Początkowo było ich sześciu, ale kandydatura Bogusława Banaszaka została wycofana).

Ostatecznie pod głosowanie trafiły kandydatury: Krystyny Pawłowicz (zgłoszonej przez PiS, rekomendowanej przez Iwonę Arent z PiS), Stanisława Rymara (zgłoszonego przez PO, rekomendowanego przez Wojciecha Wilka z PO), Piotra Tulei (zgłoszonego przez PO, rekomendowanego przez Jarosława Gowina wówczas z PO, obecnie należącego do klubu PiS), Andrzeja Wróbla (zgłoszonego przez posłów m.in. SLD, PO, PSL, rekomendowanego przez Jerzego Wenderlicha z SLD) i Marka Zubika (zgłoszonego przez posłów m.in. PSL i PO, rekomendowanego przez Franciszka Stefaniuka z PSL).

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała wszystkie kandydatury, o czym poinformowała przed głosowaniem posłanka sprawozdawczyni Bożena Szydłowska (PO).

Głosowanie zarządzone tamtego dnia przez marszałka Grzegorza Schetynę (PO) odbywało się, jak czytamy w stenogramie, "za pomocą urządzenia do liczenia głosów, wykorzystując funkcję tego urządzenia umożliwiającą dokonanie wyboru z listy". Funkcja ta umożliwia poparcie trzech z pięciu zgłoszonych kandydatur - w taki sposób, że każdego spośród popieranych kandydatów posłowie wybierali osobno poprzez naciśnięcie zielonego przycisku, po czym zatwierdzali całość wyboru za pomocą przycisku białego.

Marszałek wyjaśnia, jak naciskać przyciski

Przed zarządzeniem głosowania marszałek Schetyna instruował posłów, jak należy wybierać poszczególnych sędziów: "Po rozpoczęciu głosowania na wyświetlaczu pojawi się pierwsza litera imienia i nazwisko pierwszego kandydata. Lista kandydatów ułożona jest w porządku alfabetycznym. Aby oddać głos na kandydata widniejącego aktualnie na wyświetlaczu, należy nacisnąć przycisk koloru zielonego, oznaczony również znakiem plus. Po oddaniu głosu na wszystkich wybranych kandydatów należy zatwierdzić swoją decyzję przez naciśnięcie przycisku oznaczonego kolorem białym. (...) Naciśnięcie białego przycisku jest równoznaczne z ostatecznym podjęciem decyzji".

W głosowaniu udział wzięło 380 posłów. Większość bezwzględną, która wynosiła 191 głosów, uzyskali: Piotr Tuleja (348), Stanisław Rymar (203) i Marek Tadeusz Zubik (200).

Wyniki głosowania nad kandydatami na sędziów TK 26-11-2010
Wyniki głosowania nad kandydatmi na sędziów TK 26-11-2010Wyniki głosowania nad kandydatami na sędziów TK 26-11-2010 | Sejm RP

Krystyna Pawłowicz i Andrzej Wróbel nie uzyskali bezwzględnej większości. Kolejne tury głosowań, polegające na wyborze między dwojgiem kandydatów, a potem nad samą kandydaturą Krystyny Pawłowicz, również nie przyniosły rozstrzygnięcia - czyli poparcia przez bezwzględną większość posłów. Czwartego z sędziów Sejm wybrał więc od nowa w późniejszym terminie.

Wyniki głosowania i ogłoszenie uchwały

Uchwała Sejmu o wyborze sędziów Rymara, Tulei i Zubika została opublikowana w Monitorze Polskim nr 93 na pozycji nr 1067. Jest to jedna uchwała "w sprawie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego", zawierająca imiona i nazwiska wybranych przez Sejm kandydatów. "Kadencja w 2010 roku" - głosi drugi paragraf uchwały.

Uchwała o wyborze sędziów TK w dniu 26.11.2016.jpg
Uchwała o wyborze sędziów TK w dniu 26.11.2010Uchwała o wyborze sędziów TK w dniu 26.11.2016.jpg | Monitor Polski

O ile obecni na posiedzeniu Sejmu 26 listopada 2010 roku posłowie PiS głosowali przeciw kandydaturom Stanisława Rymara i Marka Zubika, o tyle większość klubu Prawa i Sprawiedliwości poparła wtedy Piotra Tuleję. Zbigniew Ziobro w 2010 roku nie był już posłem. Rok wcześniej został wybrany do Parlamentu Europejskiego i złożył sejmowy mandat.

Zastrzeżenia prokuratora generalnego po sześciu latach

Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny wnioskuje teraz o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny zgodności z ustawą zasadniczą wyboru sędziów Rymara, Tulei i Zubika sześć lat temu.

"Art. 194 ust. 1 Konstytucji głosi, że każdy sędzia Trybunału Konstytucyjnego musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji. Uchwała Sejmu z 26 listopada 2010 roku tego warunku nie spełnia. Dotyczy jednocześnie trzech sędziów. Nie wskazuje, który z nich został wybrany, na które wakujące miejsce w Trybunale i wyznacza im wszystkim wspólny termin rozpoczęcia kadencji. Wynika z przyjętej blokowej metody głosowania, budzącej zastrzeżenia prawne. Na jednej karcie do głosowania umieszczono pięciu kandydatów, spośród których na wakujące trzy miejsca w Trybunale wybrano tych, którzy uzyskali największą liczbę głosów" - głosi opublikowany w piątek komunikat działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Komunikat nie precyzuje, co należy rozumieć pod terminem "karta do głosowania". Posłowie głosowali bowiem wówczas elektronicznie - naciskając przyciski w maszynce do głosowania. Mieli natomiast wyłożoną na ławy "pomocniczą listę kandydatów". Tak w każdym razie ją wtedy nazywał ówczesny marszałek Grzegorz Schetyna.

Obecny prokurator generalny Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał zbadał teraz, czy jest władny do rozstrzygania o konstytucyjności wyboru przez Sejm sędziów TK. Jeżeli uzna, że nie jest władny, to wniosek Ziobry będzie bezprzedmiotowy. Jeżeli jednak nowy Trybunał Konstytucyjny uzna się za właściwy w sprawie orzekania o prawidłowości wyboru sędziów za pomocą uchwały, to prokurator generalny chce, aby zostały zbadane dwie kwestie: prawidłowość głosowania zarządzonego przez marszałka Schetynę i ogłoszenie wyboru sędziów za pomocą jednej, a nie trzech uchwał.

Komentarze polityków i prawników

Wniosek Zbigniewa Ziobry natychmiast wywołał wiele komentarzy - zarówno wśród polityków, jak i prawników.

Były marszałek Grzegorz Schetyna w piątek nie komentował wniosku Zbigniewa Ziobry. Upoważnił do tego posła PO Borysa Budkę, byłego ministra sprawiedliwości.

Według Budki PiS postanowił jeszcze bardziej zaatakować Trybunał Konstytucyjny.

- W tej chwili już nie chodzi o to, by mieć tam większość, ale żeby w sposób niekonstytucyjny wyeliminować z Trybunału Konstytucyjnego każdego, kto mógłby mieć inne zdanie niż chce tego prezes Jarosław Kaczyński - oświadczył poseł Budka.

Wypowiadający się dziś działacze PiS ostrożnie wypowiadali się o wniosku Ziobry.

- Popieram go w tym sensie, że nie wyobrażam sobie, żeby pan minister nie miał racji. Rozumiem intencje. To wyjaśnienie wątpliwości konstytucyjnych w związku z tym wyborem - mówił dziennikarzom w Sejmie przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki.

Stanowisko wobec wniosku Zbigniewa Ziobry zajęła Krajowa Rada Sądownictwa (konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów). KRS uważa, że wybór sędziów Rymara, Tulei i Zubika dokonał się w trybie indywidualnych głosowań.

"W głosowaniu tym każda kandydatura była oceniana indywidualnie przez posłów uczestniczących w głosowaniu. W szczególności, posłowie nie głosowali nad listą kandydatów (czyli nad grupą kandydatów, na którą oddaje się tylko jeden głos 'za' lub 'przeciw' całej grupie). W odniesieniu do każdej z pięciu kandydatur, posłowie głosowali indywidualnie: 'za' (przez naciśnięcie zielonego przycisku na urządzeniu do głosowania) lub 'przeciw'" - czytamy w opublikowanym przed południem stanowisku KRS.

Zmiana poglądu Zbigniewa Ziobry

Wątpliwości komentatorów budzi również sens wnioskowania przez Zbigniewa Ziobrę o zbadanie wyboru sędziów dokonanego w trybie sejmowej uchwały. Zaledwie rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwały Sejmu nie są wymienione w Konstytucji jako źródła prawa i nie ustanawiają norm prawnych. Zatem badanie uchwał nie należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekał wtedy w sprawie prawidłowości wyboru sędziów TK pod koniec ubiegłej i na początku obecnej kadencji.

Sam Zbigniew Ziobro zresztą, pozytywnie oceniając postawę Trybunału, przekonywał wtedy, dokładnie 11 stycznia ubiegłego roku, że TK nie ma kompetencji, by orzekać w sprawie uchwał.

- To rozstrzygnięcie jest w jakimś sensie kompromitujące dla kwalifikacji prawnych posłów Platformy Obywatelskiej, którzy zdecydowali się skarżyć te uchwały, które nie mają charakteru normatywnego i o czym każdy student prawa wie, że Trybunał nie jest właściwy, aby tego rodzaju decyzje badać - mówił Zbigniew Ziobro w "Kropce nad i" TVN24.

W obliczu tego, że Zbigniew Ziobro najpierw uważał, że Trybunał Konstytucyjny nie może oceniać uchwał, a następnie zaskarżył uchwałę do Trybunału, posłom popierającym rząd trudno jest ukryć zakłopotanie. Przewodniczący Terlecki wypowiadał się o sprawie bardzo ostrożnie, podobnie jak prawnik z wykształcenia i adwokat z zawodu, były przewodniczący byłego Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, Arkadiusz Mularczyk. Na pytanie, czy TK może orzekać w sprawie uchwał, odpowiedział: - To Trybunał podejmie decyzję. Wpłynął wniosek, są określone przesłanki działania, pewien zakres i tyle - powiedział Mularczyk, odsyłając dziennikarzy z resztą pytań do Zbigniewa Ziobry.

Jakie będą dalsze losy i skutki wniosku Ziobry

Jeżeli więc nowy Trybunał Konstytucyjny przyjmie wniosek Zbigniewa Ziobry, będzie musiał rozstrzygnąć, czy jest władny oceniać uchwały. Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny rok temu już raz orzekł, że uchwały nie podlegają jego jurysdykcji.

Jeśli nowy Trybunał Konstytucyjny przyjmie do rozpatrywania wniosek prokuratora generalnego, stanie w obliczu rozstrzygnięcia, czy głosowanie, w którym posłowie każdorazowo naciskali przyciski, aby poprzeć lub skreślić pięcioro kandydatów na sędziów (w sumie sześć razy, bo szóste naciśnięcie było zatwierdzeniem wszystkich pojedynczych wyborów), było głosowaniem indywidualnym, czy też głosowaniem łącznym. I czy jedna uchwała ogłaszająca wybór trzech sędziów również spełnia wymóg indywidualnego wyboru nakładany przez Konstytucję RP w artykule 194.

Otwarte pozostaje pytanie, jakie skutki może mieć ewentualne uznanie przez nowy Trybunał Konstytucyjny niekonstytucyjności wyboru sędziów Rymara, Tulei i Zubika. Część prawników zauważa, że jeżeli w składzie orzekającym sądu (a Trybunał jest sądem) zasiadają osoby nieuprawnione, to jego orzeczenia są nieważne. Podważenie części wyroków TK, z lat 2010-2016, w których orzekali sędziowie Rymar, Tuleja i Zubik, może mieć trudne do wyobrażenia skutki dla obrotu prawnego w Polsce.

Autor: jp/ib / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Szef nie wierzył, że przyszła do pracy po tym, co zrobiła

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku znaleziono trzy ciała - poinformowały w piątek władze Meksyku. Zwłoki odnaleziono w pobliżu miejsca, gdzie w zeszły weekend zaginęło trzech zagranicznych turystów - dwóch Australijczyków i Amerykanin. - Wszystkie trzy ciała mają cechy pozwalające z dużym prawdopodobieństwem założyć, że są to zaginieni mężczyźni - poinformowała stanowa prokurator generalna.

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Trzy ciała znalezione w Meksyku. Prokuratura: duże prawdopodobieństwo, że to zaginieni turyści

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

802 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W nocy z Soboty na Niedzielę Wielkanocną siły rosyjskie zaatakowały kilka obwodów Ukrainy. W Charkowie było słychać serię wybuchów. Drony Shahed leciały także w kierunku miasta Dniepr. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził, że polski rząd "nie stawia wszystkich żetonów na jeden kolor" w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Podkreślił, że polski rząd chce mieć jak najlepsze relacje z USA bez względu na to, kto sprawuje tam władzę.

Sikorski o relacjach z USA: Nie stawiamy wszystkich żetonów na jeden kolor. To był błąd poprzedników

Sikorski o relacjach z USA: Nie stawiamy wszystkich żetonów na jeden kolor. To był błąd poprzedników

Źródło:
PAP

Dwóch polskich grotołazów odnalazło zwłoki mężczyzny w jaskini Golokratna na południowym zachodzie Słowenii. W sobotę ratownikom udało się wydobyć ciało - podała słoweńska agencja STA.

Polscy grotołazi znaleźli zwłoki w słoweńskiej jaskini

Polscy grotołazi znaleźli zwłoki w słoweńskiej jaskini

Źródło:
PAP

Frank Stella, malarz, rzeźbiarz i grafik, zmarł w sobotę w wieku 87 lat - poinformowała agencja AP. Jego stale ewoluujące prace uznawane są za punkty orientacyjne sztuki minimalistycznej i postmalarskiej abstrakcji.

Frank Stella nie żyje

Frank Stella nie żyje

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 od rana nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszy deszcz i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek zwyciężyła w turnieju WTA 1000 w Madrycie. W Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka, a przemówienie ministra Marcina Kierwińskiego wzbudziło zaimeszanie. Rosyjskie prorządowe media poinformowały, że Zełenski jest poszukiwany w Rosji listem gończym. W Jastarni doszło do pożaru na kempingu, dzięki zachowaniu wczasowiczów udało się nie dopuścić do rozprzestrzenienia ognia. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 5 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 5 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 5 maja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda w ostatni dzień długiego majowego weekendu podzieli Polskę na burzowy zachód oraz słoneczny i gorący wschód. W rejonie Podkarpacia termometry wskażą aż 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Źródło:
tvnmeteo.pl

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24