Wygrali z COVID-em, nadal zmagają się z dolegliwościami. "Rusza w Polsce szeroki program rehabilitacji"

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP
Andrusiewicz: Jeżeli poczujemy się źle w trakcie świąt, reagujmy. Nie siedźmy w domu 
Andrusiewicz: Jeżeli poczujemy się źle w trakcie świąt, reagujmy. Nie siedźmy w domu TVN24
wideo 2/21
TVN24Andrusiewicz: Jeżeli poczujemy się źle w trakcie świąt, reagujmy. Nie siedźmy w domu 

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce tydzień po świętach rusza "program rehabilitacji pocovidowej". Skorzystać z niego będą mogli wszyscy, którzy przechorowali COVID-19, ale nadal borykają się z problemami zdrowotnymi. Rehabilitacja prowadzona będzie w domach pacjentów, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

"Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rusza w Polsce szeroki program rehabilitacji pocovidowej. Skorzystać z niego będą mogli wszyscy z problemami wydolności zarówno fizycznej, jak i oddechowej" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

"Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia"

Minister wydał prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia polecenia, które umożliwią uruchomienie projektu rehabilitacji osób po przechorowaniu COVID-19. Rehabilitacja pocovidowa, w zależności od stanu pacjenta, będzie prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

- W Polsce mamy już ponad dwa miliony osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia - podkreślił minister zdrowia.

Resort przypomina, że ozdrowieńcy niejednokrotnie borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną zdolnością do wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi i kardiologicznymi.

"Do udzielenia świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny"

- Zależy nam na szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji pocovidowej – podkreślił Niedzielski.

- Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia. Świadczenia będą udzielane zarówno w oddziałach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach ambulatoryjnych oraz w domu pacjenta - dodał.

Jak sprecyzowano, o umieszczenie w wykazie będzie mógł się ubiegać każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Kilka tygodni rehabilitacji

Rehabilitacja pacjenta będzie trwała od 2 do 6 tygodni, przy czym rozpocząć będzie się mogła nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia na COVID-19.

W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in. kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, inhalacje indywidualne, treningi marszowe, balneoterapia – według indywidualnych wskazań, masaż – według indywidualnych wskazań, hydroterapia, fizykoterapia – według indywidualnych wskazań, treningi relaksacyjne, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia, leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości