Jeszcze w tym tygodniu prezydent skieruje do marszałek Sejmu inicjatywę ws. ścieżek rowerowych. Bronisław Komorowski chce stworzenia dróg dla rowerów na wszystkich wałach przeciwpowodziowych w Polsce - to prawie 10 tys. kilometrów. Obecnie jazda po nich jest zakazana.
Aktualnie by przejechać przez wał przeciwpowodziowy lub wzdłuż niego - o czym nie wszyscy wiedzą - trzeba wystąpić o specjalną przepustkę. W przeciwnym wypadku taka przejażdżka może kosztować rowerzystę - zgodnie z kodeksem wykroczeń - nawet 500 złotych mandatu.
Nowe kilometry tras dla rowerzystów
Prezydent przepis uważa za archaiczny, niedostosowany do obecnych realiów i chce jego likwidacji.
Wraz ze swoimi ministrami przygotował nowelizację ustawy o prawie wodnym, która zezwala na legalną jazdę rowerem po wałach (jest ich w Polsce ok. 9,5 tys. km) bez narażania się na wysoka karę.
70 proc. Polaków jeździ na rowerach, a 22 proc. z nich robi to systematycznie. A my mamy przepisy, które utrudniają dostęp do miejsc o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych - tłumaczy Olgierd Dziekoński, jeden z prezydenckich ministrów odpowiedzialnych za przygotowanie ustawy.
Zakaz wyjątkowy
Zakaz jeżdżenia po wałach będzie mógł być wprowadzony przez samorząd tylko w nadzwyczajnych sytuacjach: gdy zagrożona jest szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych, wystąpi sytuacja zagrożenia (np. powodziowego) oraz w razie konieczności wykonania prac remontowych wałów.
Na jakiej długości wałów ruch rowerowy zostanie zakazany, dopiero się okaże. Do tej pory chęć współpracy zadeklarowali marszałkowie wszystkich ośmiu województw nadwiślańskich.
Sejm zagłosuje jednogłośnie?
Obecnie nad ustawą trwają ostatnie konsultacje z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem.
Projekt ustawy do laski marszałkowskiej ma trafić jeszcze w tym tygodniu. Możliwe, że w życie wejdzie jeszcze w tym roku.
- Wydaje się to być interesująca oferta, tym bardziej, że w Polsce jest mało ścieżek rowerowych - mówi z kolei Sławomir Rybicki, drugi z ministrów pracujących nad prezydencką ustawą. - Mamy nadzieję, że przy tak proobywatelskiej ustawie nie będzie oporu politycznego - dodaje.
Autor: Natalia Szewczak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24