Rosyjskie samoloty zbliżyły się do polskiej przestrzeni powietrznej. "Rosjanie cały czas nas testują"

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Dr hab. Legucka: Rosjanie cały czas nas testują
Dr hab. Legucka: Rosjanie cały czas nas testują
TVN24
TVN24Dr hab. Legucka: Rosjanie cały czas nas testują

Trzy rosyjskie samoloty zbliżyły się w poniedziałek do polskiej strefy obrony powietrznej. Generał Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "takie loty się odbywają regularnie, mają na celu zdobywanie informacji rozpoznawczych o naszym systemie dowodzenia". - Rosjanie cały czas nas testują - stwierdziła doktor habilitowana Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Trzy rosyjskie samoloty zbliżyły się w poniedziałek do polskiej strefy obrony powietrznej. Ministerstwo obrony Holandii poinformowało, że przechwyciły je myśliwce F-35 holenderskich sił powietrznych, które wykonują misję NATO monitorowania przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim. 

Ministerstwo obrony Holandii: nasze F-35 przechwyciły trzy rosyjskie samoloty w pobliżu polskiej przestrzeni powietrznej

Zaślepka materiału TVN24GO
Dr hab. Agnieszka Legucka, gen. Tomasz Drewniak, Sylwia Gregorczyk-Abram i dr Piotr Kładoczny w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Generał Drewniak: takie loty służą zdobywaniu informacji rozpoznawczych

O tej sytuacji dyskutowali w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowana Agnieszka Legucka z Akademii Finansów i Biznesu Vistula oraz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz emerytowany generał brygady pilot Tomasz Drewniak, były inspektor Sił Powietrznych, a obecnie ekspert fundacji Stratpoints.

Generał Drewniak zwracał uwagę, że jest "duża różnica między granicą państwa w przestrzeni powietrznej a obszarem, w którym Polska sprawuje nadzór nad przestrzenią powietrzną". 

- To są dwie różne rzeczy. Bo w przestrzeni powietrznej nie może być dziur, więc Bałtyk jest podzielony na określone sektory, w których Polska sprawuje nadzór nad przestrzenią powietrzną dużo większą niż granica państwa w przestrzeni powietrznej - tłumaczył.

Holenderskie samoloty F-35NATO Air Command / Twitter

Mówił, że rosyjskie samoloty "znalazły się w neutralnej państwowo przestrzeni, ale nadzorowanej przez Polskę". - W związku z tym, że nie miały stosownych dokumentów, pozwalających na przelot, (...), zgodnie z procedurą natowską zostały poderwane samoloty F-35 z Malborka, holenderskie. Przechwyciły, czyli podeszły do rosyjskiego ugrupowania, zobaczyły, co tam jest, okazało się, że jest tam samolot Ił-20 i dwa razy Su-27 i towarzyszyły im w określonej procedurze, aż koledzy z Luftwaffe przejęli Rosjan - opisywał generał Drewniak.

- Jest to standardowa procedura, takie loty się odbywają regularnie, mają na celu zdobywanie informacji rozpoznawczych o naszym systemie dowodzenia, o naszym systemie kierowania, o natowskim systemie kierowania - mówił dalej były inspektor Sił Powietrznych.

Generał Drewniak: takie loty służą zdobywaniu informacji rozpoznawczych
Generał Drewniak: takie loty służą zdobywaniu informacji rozpoznawczychTVN24

Dr hab. Legucka: Rosjanie cały czas nas testują

Doktor habilitowana Agnieszka Legucka stwierdziła, że ta sytuacja "wpisuje w scenariusz, który Rosjanie cały czas przeprowadzą względem państw NATO i testowania antykryzysowego działań państw Sojuszu Północnoatlantyckiego".

- A w szczególności testowania zdolności antykryzysowych i szukania tych dziur, luk zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego. Więc powiedziałabym, że tutaj Rosjanie cały czas nas testują - dodała ekspertka PISM.

Dr hab. Legucka: reżim putinowski nie czuje się pokonany

Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali także o sytuacji na Ukrainie i o tym, jak dalej mogą potoczyć się losy wojny.

- Reżim putinowski nie czuje się pokonany. W poprzednim roku armia rosyjska poniosła szereg porażek, ale reżimowi putinowskiemu udało się umocnić politycznie, jest gotowy i zdolny do tego, żeby prowadzić wojnę dzięki temu, że wyeliminował opozycję, niezależne media i podporządkował sobie i elitę polityczną, ale także - przede wszystkim - kontroluje sytuację, jeżeli chodzi o społeczeństwo. Przetransformował też gospodarkę na tory wojenne - wyliczała doktor habilitowana Legucka.

Mówiła też między innymi, że "wszyscy się szykują na rosyjskie uderzenie ze zdwojoną siłą na ukraińskim froncie". 

Generał Drewniak: nadzieja jest taka, że rosyjska ofensywa ugrzęźnie

Generał Drewniak mówił o tym, w jaki sposób Ukraina może przeciwstawić się rosyjskiej ofensywie. - Nadzieja jest taka, że rosyjska ofensywa, która już się powoli zaczyna, ale nie znamy jej dokładnej skali i rozmiaru, ugrzęźnie, tak jak poprzednie, Ukraina w tym czasie będzie już miała - dzięki poparciu krajów natowskich - wyposażoną brygadę jedną, drugą, w nowe czołgi i zasilona jeszcze informacjami wywiadowczymi z całego komponentu rozpoznawczego, będzie umiała zrobić to, co zrobiła w sierpniu i wrześniu ubiegłego roku - mówił. - Czyli wybrać te miejsca, te lokalizacje, w których Rosjanie są najsłabsi i tam skutecznie dokonać kontruderzenia - tłumaczył.

Jednocześnie dodał, że nie należy się spodziewać, że to będzie kontrofensywa ukraińska na całej długości linii frontu, bo - jak stwierdził - "Ukrainy po prostu na to nie stać". - Myślę, że będą to bardzo dokładnie wybrane miejsca, w których Ukraina ma szansę odnieść sukces i znów przesunąć linię styczności bojowej o kilkanaście, a może kilkadziesiąt kilometrów na wschód - powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NATO Air Command / Twitter

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Tusk został w poniedziałek wybrany na premiera przez Sejm. We wtorek wygłosi exposé, a w środę rano ma zostać zaprzysiężony jego rząd. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, złożoną przez Mateusza Morawieckiego i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

W Sejmie świętowanie wyboru Tuska. Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

W Sejmie świętowanie wyboru Tuska. Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Przyznano nagrody Grand Press 2023. Cztery wyróżnienia zdobyli dziennikarze tvn24.pl, TVN24 i TVN. W kategorii News zwyciężyli Justyna Suchecka i Piotr Szostak za cykl materiałów "Willa plus". W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Piotr Świerczek i Robert Zieliński za reportaż "Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza", w kategorii reportaż telewizyjny/wideo wyróżnienie otrzymał Michał Przedlacki za cykl reportaży z Ukrainy, zaś w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa zwyciężyli Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik za cykl "Zakładnicy umowy". Dziennikarzem roku został Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".

Grand Press 2023 przyznane. Cztery nagrody dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN

Grand Press 2023 przyznane. Cztery nagrody dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN

Autor:
js
Źródło:
tvn24.pl

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godzinie 9 - potwierdziła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Wcześniej szef PO spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koniec spotkania Tuska z prezydentem. Jest termin zaprzysiężenia

Koniec spotkania Tuska z prezydentem. Jest termin zaprzysiężenia

Autor:
akw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża - oświadczył Jarosław Kaczyński, który bez trybu wszedł na mównicę po decyzji Sejmu, według której Donald Tusk został wybrany na szefa rządu. - Jest pan po prostu niemieckim agentem - mówił prezes PiS do szefa PO. Tusk później w Sejmie skomentował zachowanie Kaczyńskiego. - Jeśli ktoś naprawdę chciał jeszcze raz podkreślić, jak bardzo ważne było, żeby odsunąć ich od władzy, to Jarosław Kaczyński zrobił to dzisiaj - powiedział.

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem". Szef PO odpowiedział

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem". Szef PO odpowiedział

Aktualizacja:
Autor:
akw/ft
Źródło:
TVN24

Posłowie Bartosz Arłukowicz (KO) i Arkadiusz Mularczyk (PiS) skomentowali zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który zaraz po odśpiewanym hymnie wszedł bez trybu na mównicę i nazwał wybranego chwilę wcześniej przez Sejm na premiera Donalda Tuska "niemieckim agentem". - Nie widzę żadnego powodu, żeby miał prawo wkraczać na mównicę w dowolnym momencie i mówić, że wie, że ktoś jest niemieckim agentem. Jak wie, to może pora, by opowiedzieć to w prokuraturze? - pytał Arłukowicz. - Nie bądźmy dziećmi, Donald Tusk dobrze wiedział, co robi - stwierdził Mularczyk.

"Czas, kiedy Kaczyńskiemu wolno więcej, dobiega końca"

"Czas, kiedy Kaczyńskiemu wolno więcej, dobiega końca"

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera w ramach tak zwanego drugiego kroku konstytucyjnego. - To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło - powiedział.

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Autor:
js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Sejmowa większość wybrała w poniedziałek Donalda Tuska na premiera. Przed głosowaniem odbyła się debata. - Nie przeszkadzajcie. Szanujcie wynik wyborów, zrozumcie, że przegraliście - mówił do polityków PiS Borys Budka (KO). Mariusz Błaszczak (PiS) ocenił, że Tusk "to kuglarz emocji, aktor". Mirosław Suchoń (Polska 2050) stwierdził z kolei, że Polsce potrzeba "premiera, który będzie w stanie przełamać niemoc poprzedników". Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał natomiast, że rząd Tuska będzie "rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznej".

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Donald Tusk został wybrany przez Sejm na premiera. Po jego wystąpieniu posłowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Cztery zwrotki hymnu po decyzji Sejmu

Cztery zwrotki hymnu po decyzji Sejmu

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24

Donald Tusk będzie najdłużej dotąd urzędującym premierem III Rzeczpospolitej i pierwszym politykiem, który po raz trzeci obejmie tę funkcję. Jak wyglądała droga dzisiejszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej do władzy? Co warto wiedzieć o Donaldzie Tusku?

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Autor:
pb//mm,az
Źródło:
tvn24.pl

W trakcie debaty w Sejmie nad kandydaturą Donalda Tuska na premiera szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował swoje słowa do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. - Panie marszałku rotacyjny, za maksymalnie dwa lata nie będzie pan już miał partii. Zostanie panu kanał na YouTube i zdjęcie ze srebrnym przyciskiem - powiedział. Hołownia zareagował.

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Autor:
js/ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Troje posłów klubu PiS: Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro nie wzięło udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Byłego ministra sprawiedliwości i szefa Suwerennej Polski miały zatrzymać "sprawy osobiste". Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że uczestniczy w Radzie do spraw Zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli.

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Pałac Kultury i Nauki świeci dziś na biało i czerwono. Na podświetlenie zwrócił uwagę Donald Tusk, którego Sejm wybrał dziś na premiera i podziękował stolicy.

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Przez ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował działania jego ekipy. Następnie odbyła się debata, w której wystąpili przedstawiciele wszystkich klubów i koła. Później posłowie zadawali premierowi liczne pytania. Głos zabrało ponad stu parlamentarzystów, ale byli to przedstawiciele PiS i Konfederacji.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Autor:
momo,
mjz,js
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Praworządność i demokracja zostaną w Polsce zlikwidowane - ocenił Jarosław Kaczyński po przegranym głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. - Kampania przeciwko PiS-owi przekonała znaczną część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywistością - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Autor:
akw
Źródło:
TVN24

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Kamery przyłapały posła Marcina Horałę na zwijaniu w rolki pasków papieru w trakcie sejmowego przemówienia innego polityka. "Drobne hobby od czasów studenckich" - tłumaczył się polityk PiS po tym, jak nagranie zaczęło krążyć w mediach społecznościowych.

Nietypowe zajęcie posła Horały podczas obrad Sejmu. "Drobne hobby"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażnicy graniczni zatrzymali na Lotnisku Chopina 51-letnią kobietę. Była poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez władze Ukrainy. Przyleciała z Bombaju.

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować Ministerstwem Klimatu i Środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl