Władze: Rosjanie przerzucają do obwodu zaporoskiego "zęby smoka", szykują się do odparcia ofensywy  

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/21
Rosyjski sprzęt wojskowy na ulicach Berdiańska. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Wtorek jest 356. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy ukraińskich sił zbrojnych na tymczasowo okupowanych terytoriach w obwodzie zaporoskim i przerzucają tam "zęby smoka" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Betonowe konstrukcje są przerzucane przez okupowany Mariupol w kierunku położonego nad Morzem Azowskim Berdiańska. Rosjanie chcą ich użyć do wzmocnienia pozycji obronnych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:39

    Obecnie kluczowe znaczenie ma szybkość, co dotyczy zarówno podejmowania decyzji przez naszych sojuszników i dostarczania nam uzbrojenia, jak też szkolenia naszych żołnierzy, szybkość ratuje życie mieszkańcom Ukrainy i przywraca bezpieczeństwo - ocenił w wieczornym wystąpieniu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  • 21:11

    Rosja prowadzi systematyczną i celową politykę wywozu i indoktrynacji dzieci z okupowanej Ukrainy, która łamie Konwencję Genewską i potencjalnie narusza postanowienia konwencji o ludobójstwie - podali autorzy nowego raportu Obserwatorium Konfliktów Uniwersytetu Yale. Eksperci porównali rosyjską praktykę do tej stosowanej przez III Rzeszę.

  • 20:58

    Rosyjscy okupanci przeprowadzili dwa ataki rakietowe na Kramatorsk i Kostiantyniwkę - przekazał szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    W wyniku ostrzału w Kostiantyniwce została ranna jedna osoba. Pociski uszkodziły między innymi budynek, w którym działa ośrodek udzielania pomocy humanitarnej.

  • 20:44

    Bachmut - miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, które jest głównym celem ataków wojsk rosyjskich - zostało na wpół okrążone z trzech stron, ale oddziały ukraińskie wciąż mają zaopatrzenie i mogą się bronić jeszcze długo - powiedział oficer Anatolij Kozłowski w wywiadzie dla agencji Ukrinform.

    Oficer batalionu obrony terytorialnej w Bachmucie wyjaśnił, że nadal istnieją szlaki dostaw dla kontyngentu ukraińskiego. Dostępna dla sił ukraińskich pozostaje trasa Kostiantyniwka-Bachmut, choć Rosjanie mają nad nią kontrolę ogniową. - Łańcuch logistyczny został naruszony. Są jednak inne trasy, obchodzące tę drogę, którymi można dostać się do miasta - powiedział Kozłowski.

    Ukraińskie wojsko w miejscowości Bachmut

  • 20:36

    Szef Pentagonu Lloyd Austin oznajmił, że osiem państw, w tym Polska, zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 - poinformował portal Ukraińska Prawda z Brukseli, gdzie we wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy kontaktowej do spraw wsparcia obronnego Ukrainy.

    "Grupa państw, konkretnie Polska, Niemcy, Kanada, Portugalia, Hiszpania, Dania, Norwegia i Holandia, wspólnie pracuje na rzecz przekazania Ukrainie czołgów (niemieckiej produkcji) Leopard 2. Ponadto USA, Czechy i Holandia dostarczają łącznie ponad 90 czołgów T-72 (radzieckiej produkcji). Polska (wcześniej) zdecydowała, że również ofiaruje (Ukrainie) swoje T-72. Z kolei Wielka Brytania przekazuje kompanię czołgów Challenger i wraz z kilkoma innymi krajami poszukuje możliwości dostarczenia (Kijowowi) dodatkowej amunicji" - wyliczył Austin, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

    Austin: sojusznicy Ukrainy będą stanowczy i zjednoczeni tak długo, jak to będzie konieczne

  • 20:29

    Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy ukraińskich sił zbrojnych na tymczasowo okupowanych terytoriach w obwodzie zaporoskim i przerzucają tam "zęby smoka" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    Betonowe konstrukcje są przerzucane przez okupowany Mariupol w kierunku położonego nad Morzem Azowskim Berdiańska. Rosjanie chcą ich użyć do wzmocnienia pozycji obronnych.

  • 18:36

    Jestem bardzo zadowolony z efektów kolejnego spotkania w "formacie Ramstein", zorganizowanego we wtorek w Brukseli. Postulowaliśmy, żeby w szkoleniach ukraińskich żołnierzy w krajach NATO uczestniczyły całe oddziały naszej armii - powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

    W ocenie ministra taki model szkoleń przyczyniłby się do większej skuteczności działań bojowych i szybszego wyzwolenia obszarów Ukrainy okupowanych przez Rosję. Według Reznikowa należy dążyć do organizowania ćwiczeń oddziałów, które uczyłyby się obsługi konkretnych rodzajów uzbrojenia przekazywanych Kijowowi przez kraje Zachodu.

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przybył na spotkanie w Brukseli

  • 18:19

    Wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, ale nie można przesądzić, czy miasto zostanie zdobyte przez Rosjan - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nawet jeśli Bachmut upadnie, nie będzie to miało znaczenia strategicznego.

    - Przyglądamy się temu każdego dnia i z pewnością jest to prawda, że Rosjanie kontynuują tam stopniowe postępy. Nie mogę przewidzieć, czy (Bachmut) upadnie (...). Nawet jeśli upadnie, to nie będzie miało to strategicznego wpływu na ogólną sytuację wojenną - ocenił Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.

    Ukraiński batalion Azow walczy w pobliżu Bachmutu

  • 17:59

    Obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu z ministrami obrony państw sprzymierzonych z Ukrainą w Brukseli.

    - Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów (...) Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej – dodał Austin.

  • 16:17

    Kreml nie ma wystarczającej liczby kolaborantów, dlatego rozpoczął program szkolenia "fachowców" do pracy w "administracjach" na okupowanych terenach - poinformował rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    "Nic tak nie zdradza okupantów jak to, że miejscowi odmawiają z nimi współpracy" - podał. Według portalu, program powinien objąć sześć tysięcy osób. Szkoleniem pracowników ma zająć się Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy prezydencie Władimirze Putinie.

  • 15:07

    Zamrożone aktywa rosyjskie należy wykorzystać na odbudowę Ukrainy. Nie tylko aktywa oligarchów, ale w szczególności aktywa Centralnego Banku Rosji - oznajmił prezydent Łotwy Egils Levits w Parlamencie Europejskim.

    Levits wystąpił przed PE na sesji plenarnej w Strasburgu na dziesięć dni przed rocznicą agresji Rosji na Ukrainę z 24 lutego ubiegłego roku. Apelował m.in. o powołanie specjalnego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie i dziękował europosłom za przyjęcie rezolucji w tej sprawie. Jak wskazywał, Europa musi być konsekwentna wobec Rosji.

    Prezydent Łotwy Egils Levits w Parlamencie Europejskim

  • 14:29

    Administracja miasta Bajkonur w Kazachstanie, gdzie znajduje się rosyjski kosmodrom, proponuje 260 tysięcy rubli miesięcznie osobom, chętnym do udziału w walkach w Ukrainie. "Oferta" dotyczy jedynie Rosjan - podały niezależne rosyjskie media.

    Miasto Bajkonur jest dzierżawione przez Rosję od Kazachstanu (umowa na razie została podpisana do 2050 roku). "Czynsz" wynosi 115 milionów dolarów rocznie.

  • 13:50

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podał nazwiska swoich proponowanych zastępców w resorcie, podkreślając, że zaprosił "nowych ludzi" do ministerstwa. Stanowisko jego pierwszego zastępcy ma objąć generał Ołeksandr Pawluk.

    Ministerstwo obrony znalazło się w centrum skandalu, gdy media ujawniły, że w kontraktach na dostawy dla armii zapisano zawyżone kilkakrotnie ceny produktów żywnościowych. Pojawiły się wówczas zapowiedzi dymisji samego Reznikowa. Na tle skandalu do dymisji podał się, a następnie został zatrzymany jeden z zastępców Reznikowa, Wiaczesław Szapowałow.

  • 13:26

    W wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie lwowskim zostały zniszczone prawie wszystkie stacje elektroenergetyczne. Większości uszkodzonych obiektów nie da się odbudować - przekazał w rozmowie z portalem RBK-Ukraina mer Lwowa Andrij Sadowy.

    Pytany o sytuację z elektrycznością w mieście, odpowiedział, że przez pół dnia mieszkańcy mają światło, przez pół dnia - nie. - Priorytetem są zakłady produkcyjne, placówki medyczne, wszystkie te instytucje, które zapewniają funkcjonowanie naszego miasta - stwierdził.

  • 12:38

    Norwegia przekaże Ukrainie osiem ze swoich 36 czołgów Leopard 2 – poinformowało norweskie ministerstwo obrony.

    Rząd Niemiec, które są producentem czołgów Leopard, wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard 2A4, Niemcy mają przekazać Leopardy 2A6 i 2A4, zgodziły się także na przekazanie do 178 czołgów Leopard 1A5; dokładna liczba będzie zależeć od stanu technicznego wozów. Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku 80 sztuk. Według niemieckiego ministerstwa obrony do końca marca zostanie rozwiązana sprawa ujednolicenia systemu łączności między Leopardami różnych typów i innymi wozami, jak BWP Marder. Szwecja posiada 120 czołgów Stridsvagn 122 - zmodyfikowanej wersji Leoparda 2A5.

  • 12:21

    We wtorek po odzinie 12 czasu ukraińskiego alerty przeciwlotnicze ogłoszono w obwodzie połtawskim, dniepropietrowskim, charkowskim, donieckim, ługańskim oraz na tymczasowo okupowanym przez Rosjan Krymie.

    Alarmy przeciwlotnicze we wschodnich obwodach Ukrainy

  • 11:45

    Chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej albo przynajmniej zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw - podaje we wtorek dziennik "Financial Times".

    Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.

    "To, na czym musimy się teraz skoncentrować, to zdolności Ukrainy do obrony swojego nieba poprzez artylerię przeciwlotniczą wyposażoną w odpowiednią amunicję. Myśliwce nie są i nie będą zdolne to walki z rosyjskim lotnictwem w stopniu porównywalnym ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej" - powiedział "FT" jeden z amerykańskich urzędników.

  • 10:47

    Rosja nadal wykorzystuje współpracę z Iranem dla wsparcia swoich działań zbrojnych przeciwko Ukrainie - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    ISW zwraca uwagę na doniesienia ukraińskiego wywiadu wojskowego, który zdołał przechwycić komunikację dwóch mówiących po kurdyjsku operatorów irańskich dronów i wysnuł wniosek, że mogą to być kurdyjscy najemnicy. Według ISW najprawdopodobniej są to ludzie z Irańskiego Kurdystanu, powiązani z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej.

    Brytyjski "The Guardian" w niedzielę donosił, że Iran przeszmuglował do Rosji co najmniej 18 dronów dalekiego zasięgu, w tym drony Mohajer-6, a także Shahed-121 i Shahed-129, które w odróżnieniu od używanych dotąd na Ukrainie tzw. dronów kamikadze, mogą po zaatakowaniu celu wrócić do baz.

    Z kolei rosyjscy "blogerzy wojenni" donosili o regularnych lotach transportowych Ił-76 z Iranu do Rosji. "Te dane, rozpatrywane razem, sugerują, że Rosja w dalszym ciągu polega na irańskim wsparciu wojskowym i technologicznym i że część irańskiego personelu znajduje się na Ukrainie, bezpośrednio wspierając rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną" - ocenił ISW.

    Irański dron nad Ukrainą

  • 9:51

    Ukraina. Spotkanie ministrów krajów NATO w Brukseli. Stoltenberg: nie widzimy, by Putin szykował się na pokój

  • 9:15

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony napisano, że w ostatnich trzech dniach siły Grupy Wagnera niemal na pewno dokonały kolejnych niewielkich zdobyczy wokół północnych obrzeży spornego donbaskiego miasta Bachmut, w tym we wsi Krasna Hora. W rejonie tym trwa jednak zorganizowana obrona ukraińska, a na południe od miasta rosyjskie postępy są niewielkie.

    Na północy, w sektorze Kreminna-Swatowe w obwodzie ługańskim, siły rosyjskie podejmują ciągłe wysiłki ofensywne, choć każdy lokalny atak jest na zbyt małą skalę, by osiągnąć znaczący przełom. Wskazano, że Rosja prawdopodobnie dąży do odwrócenia części zdobyczy, jakie siły ukraińskie osiągnęły w okresie wrzesień-listopad 2022 roku i istnieje realna możliwość, że ich bezpośrednim celem jest posunięcie się na zachód do rzeki Żerebiec.

    "Ogólnie rzecz biorąc, obecny obraz sytuacji operacyjnej sugeruje, że siły rosyjskie otrzymują rozkazy do posuwania się w większości sektorów, ale na żadnej osi nie zgromadziły wystarczającej ofensywnej siły bojowej, by osiągnąć decydujący efekt" - oceniono.

  • 9:11

    W ciągu doby siły ukraińskie odparły ataki w rejonie miejscowości Hrianykiwka w obwodzie charkowskim, Newske, Kreminna, Kuzmyne, Szypyliwka i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, a także - Fedoriwka, Paraskowijiwka, Bachmut, Wodiane, Marjinka i Pobieda w obwodzie donieckim. Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe i 32 lotnicze - przekazał ukraiński sztab w komunikacie.

  • 9:11

    Rosjanie kontynuują intensywne działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju; rosyjskie dowództwo próbuje motywować żołnierzy do walki obietnicami premii - powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii.

    "Przeciwnik w dalszym ciągu skupia główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim" - powiadomił sztab. Rosjanie mają ponosić duże straty. Wojsko ukraińskie "podejmuje dodatkowe działania dla wzmocnienia obrony".

  • 8:59

    Stoltenberg: Ta wojna nie zaczęła się w lutym zeszłego roku. Zaczęła się roku 2014 i od 2014 roku sojusznicy zapewniają Ukrainie wsparcie. Siły ukraińskie były o wiele silniejsze w 2022 roku, niż były w 2014, co naturalnie zmieniło bardzo dużo, kiedy Putin zdecydował się Ukrainę zaatakować.

  • 8:55

    Stoltenberg: NATO nie jest częścią konfliktu w Ukrainie. To, co robimy jako NATO, to zapewniamy wsparcie dla Ukrainy. Ukraina się broni. To jest wojna rozpętana przez Putina, przez Rosję, która zaatakowała suwerenny, niezależny, demokratyczny, wolny naród. Ukraina ma prawo się bronić. Prawo do samoobrony jest częścią prawa międzynarodowego. Państwa członkowskie NATO nie są stroną konfliktu, natomiast wspieramy Ukrainę w zakresie jej prawa do samoobrony.

  • 8:52

    Stoltenberg: W ramach spotkania ministrów obrony będziemy ustalać nowe, długoterminowe wytyczne dla naszych planów obronnościowych. Sojusznicy będą omawiać również nowe zobowiązania inwestycyjne na obronność.

  • 8:50

    Szef NATO Jens Stoltenberg: Wypada nam rok tej powrotnej wojny, pełnoskalowej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie, i nie widzimy oznak tego, żeby prezydent Putin szykował się na pokój. Widzimy rzecz wręcz odwrotną. Widzimy, że szykuje się na zaostrzoną wojnę, nowe ofensywy i nowe ataki.

  • 8:18

    Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ponad 139 tysięcy żołnierzy - poinformował ukraiński Sztab Generalny, dodając, że minionej doby zlikwidowanych zostało 740 Rosjan.

    Ponadto rosyjska armia miała stracić także 3286 czołgów, 6500 bojowych wozów piechoty, blisko 3 tysiące systemów artyleryjskich (w tym wyrzutni wieloprowadnicowych) czy 298 samolotów wojskowych.


  • 8:12

    Amerykański ośrodek ISW odnotował twierdzenia Jewgienija Prigożyna, jakoby jego Grupa Wagnera 12 lutego zdobyła Krasną Horę w obwodzie donieckim, co potwierdzać mają zdjęcia i nagrania udostępniane przez wagnerowców.

    Rosyjski resort obrony potwierdził zdobycie Krasnej Hory 13 lutego, podkreślając jednak, że miejscowość zajęli "ochotnicy z oddziałów uderzeniowych". Jest to kontynuacja kampanii rosyjskiego ministerstwa, której celem jest podważenie roli wagnerowców w operacji w rejonie Bachmutu - twierdzi ISW.

    ISW ocenia ponadto, że rosyjscy najemnicy nadal ponoszą wysokie straty we wschodniej Ukrainie.

  • 7:59

    Moskwa nadal wykorzystuje swoje relacje z Iranem, by zapewnić sobie militarne wsparcie w czasie wojny w Ukrainie – ocenił we wtorek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).


  • 7:00

    We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Główne tematy rozmów to wsparcie dla Ukrainy, sposoby uzupełnienia zapasów sprzętu i amunicji oraz ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

  • 4:38

    Rosyjscy turyści, przed którym jesienią Finlandia praktycznie zamknęła granicę i nie wydaje im także nowych wiz, znaleźli sposób na obejście obostrzeń. Wjeżdżają do kraju przez północną Norwegię i udają się na zakupy do Finlandii.

  • 3:33

    Szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował, że toczą się rozmowy o mechanizmach powołania specjalnego międzynarodowego trybunału ds. rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie. Jak oznajmił, większość sojuszników Ukrainy popiera inicjatywę powołania takiego organu.

  • 2:39

    Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana powiedział podczas odbywającego się w Berlinie panelu dyskusyjnego poprzedzającego Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, że Rosja nie ma obecnie wystarczających sił, aby zaatakować Ukrainę z terytorium mołdawskiego Naddniestrza.

  • 1:38

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że mobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie przeciwko Ukrainie.

    W wieczornym komunikacie podano, że strona ukraińska nie obserwuje formowania grup uderzeniowych przeciwnika na kierunku północnym.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petro Andriuszczenko/Telegram

Tagi:
Raporty: