TVN24 | Polska

Szef Pentagonu rozmawiał z ministrem Błaszczakiem o rozmieszczeniu dodatkowych sił w Europie

TVN24 | Polska

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Rzecznik Pentagonu poinformował w środę, że tego dnia sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył rozmowę z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem na temat ewentualnego rozmieszczenia dodatkowych sił USA w Europie. Zaznaczył, że w tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne decyzje.

- Prowadzimy dwustronne dyskusje z naszymi sojusznikami w NATO. Sekretarz (Lloyd) Austin dziś rano rozmawiał ze swoim polskim odpowiednikiem. Rozmawiamy bilateralnie z tymi sojusznikami, by zobaczyć, czy jest coś więcej, czego mogą potrzebować, a co Stany Zjednoczone mogą dostarczyć na ich terytorium - powiedział John Kirby w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Zaznaczył, że nie podjęto dotąd żadnych decyzji, ale powiedział, że rozmowy dotyczą "dodatkowych zdolności", jakie USA mogłyby wysłać na wschodnią flankę NATO.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kirby podkreślił, że takie wzmocnienie obecności miałoby miejsce niezależnie od ewentualnej decyzji Sojuszu Północnoatlantyckiego, by aktywować Siły Odpowiedzi NATO, w skład których weszłaby większość z 8,5 tys. żołnierzy USA postawionych w poniedziałek w stan podwyższonej gotowości. Rzecznik nie wykluczył też, że głównodowodzący siłami USA w Europie generał Ted Wolters może przesunąć część wojsk amerykańskich stacjonujących np. w Niemczech na wschód.

Wcześniej w środę telewizja CNN podawała, że Waszyngton, wraz m.in. z Londynem, rozważa wysłanie oddziałów po 1 tys. żołnierzy m.in. do Rumunii, Bułgarii i na Węgry.

USA postawiły 8,5 tysiąca żołnierzy w stan gotowości The U.S. Army

Groźba konfliktu między Rosją i Ukrainą

Rosja jak dotąd zaprzeczała planowaniu inwazji na Ukrainę, nie wycofała jednak zgromadzonych ponad stu tysięcy żołnierzy w pobliżu granic z tym krajem. Na żądania Zachodu w sprawie deeskalacji napięcia przedstawiła listę propozycji dotyczących "gwarancji bezpieczeństwa", w których domaga się od USA i państw NATO, by nie przyjmowały Ukrainy do Sojuszu, a także, by wycofały kontyngenty z państw członkowskich w Europie Wschodniej. W środę Waszyngton i NATO przekazały Moskwie pisemne odpowiedzi na te żądania.

We wtorek wieczorem rosyjskie władze poinformowały o rozpoczęciu manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa w Arktyce, a w poniedziałek – o ćwiczeniach Floty Bałtyckiej na akwenie Morza Bałtyckiego. W ubiegły czwartek ministerstwo obrony Rosji zapowiedziało na styczeń i luty manewry marynarki wojennej z udziałem 140 okrętów, ponad 60 samolotów i 10 tys. wojskowych, które zostaną przeprowadzone na morzach Śródziemnym, Północnym i Ochockim oraz na Oceanie Spokojnym i Atlantyckim.

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The U.S. Army

Pozostałe wiadomości