"Nie rzucamy się na szyję, nie jemy wspólnie na zasadzie: daj gryza kanapki". Co trzeba wiedzieć przed powrotem do szkoły

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Powrót uczniów do szkół. Cała rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz
Powrót uczniów do szkół. Cała rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz
TVN24
Powrót uczniów do szkół. Cała rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz TVN24

Do szkoły można posyłać tylko zdrowe dzieci, bez objawów chorobowych - to zdaniem ministra edukacji najważniejszy komunikat, który powinni zapamiętać rodzice. Co jeszcze powinni wiedzieć przed rozpoczęciem szkoły? - Po pierwsze, nie rzucamy się na szyję swoim znajomym. Staramy się nie wchodzić w bliskie interakcje. Nie pożyczamy sobie jedzenia na zasadzie: daj gryza kanapki czy jabłka. Rezygnujemy z tego - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

W przytłaczającej większości szkół rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się w formie tradycyjnej - informuje minister edukacji. Jego zdaniem pandemia wynikajaca z rozprzestrzeniania się koronawirusa nie może być powodem do zawieszenia obowiązku szkolnego. To oznacza, że rodzice, nawet jeśli obawiają się o zdrowie dziecka lub jego krewnych, muszą wysłać je do szkoły.

Tak jak do tej pory - wyjątkiem jest posiadanie zwolnienia lekarskiego. W przypadku uczniów przewlekle chorych, np. z deficytem odporności, decyzja o jego ewentualnym pozostawieniu w domu powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z chorobą przewlekłą.

Do szkoły można posyłać tylko zdrowe dzieci, bez objawów chorobowych.

Trudny nowy rok szkolny
Trudny nowy rok szkolnyTVN24

Obowiązek szkolny w domu

Czy da się jakoś realizować obowiązek szkolny, nie wychodząc z domu? Prawo przewiduje dwa rozwiązania - edukację domową lub indywidualne nauczanie. Trzeba jednak pamiętać, że edukacja domowa to nie to samo, co edukacja zdalna, z którą mieliśmy do czynienia wiosną.

Rodzic, który uczy dziecko w domu, sam odpowiada za realizację podstawy programowej i przygotowanie go do egzaminów na koniec roku. Z kolei powodem przyznania indywidualnego nauczania zwykle są przyczyny zdrowotne - może to być przewlekła choroba, ale też na przykład fobia szkolna. Nauka indywidualna może być realizowana zarówno w domu ucznia, jak i na terenie szkoły. To kwestia indywidualnych ustaleń i zaleceń.

Czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domowników?
Czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domowników? TVN24

Kto może wejść do szkoły?

Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji dróg oddechowych. Osoby wchodzące do budynku szkoły powinny mieć możliwość skorzystania z płynu do dezynfekcji rąk - to jedna z wytycznych resortu edukacji.

Opiekunowie mogą wchodzić do szkoły, zachowując minimum półtora metra dystansu od innych opiekunów z dzieckiem oraz od pracowników szkoły. Rodzice powinni pamiętać o osłanianiu ust i nosa oraz zakładaniu rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk.

Szkoła może wyznaczyć strefy, do których rodzice nie będą mieli wstępu.

Kiedy maseczki są obowiązkowe?

Jeśli dziecko dociera do szkoły komunikacją publiczną, ma obowiązek zasłaniania w niej nosa i ust. Podobnie, jeśli korzysta z transportu organizowanego przez gminę.

W strefach czerwonych określanych przez Ministerstwo Zdrowia liczba pasażerów nie może przekroczyć 50 proc. liczby miejsc siedzących w autobusie, a w strefach żółtych i w reszcie powiatów w kraju (nie objętych restrykcjami), liczba pasażerów w autobusie nie może być większa niż liczba miejsc siedzących. W przypadku transportu szkolnego takie warunki dojazdu musi zapewnić gmina. Autobusy muszą też być każdego dnia ozonowane.

To, czy maseczki będą obowiązkowe na części lub całości terenu szkoły, zależy od jej dyrektora. Ten może wytyczyć strefy, na przykład korytarz, szatnie, łazienki, w których maseczki lub inne formy osłony nosa i ust będą konieczne.

Uczniowie i rodzice są zobowiązani przestrzegać zawierającego te wytyczne regulaminu szkoły na czas epidemii.

Czy będzie trzeba nosić maseczki podczas przerw także na dworze i w szatni? Czy to dobry pomysł?
Czy będzie trzeba nosić maseczki podczas przerw także na dworze i w szatni? Czy to dobry pomysł?TVN24

A co, jeśli dziecko zacznie w szkole kaszleć?

Jeśli u dziecka wystąpią objawy przeziębienia, przypominające objawy koronawirusa, szkoła może poprosić rodzica o niezwłoczne odebranie ucznia z placówki. W zaleceniach ministerialnych czytamy, że jeżeli pomiar termometrem (innym niż bezdotykowy) wynosi pomiędzy 37,2 a 37,9 stopnia Celsjusza, to należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły. Nie zawsze zabranie takiego dziecka do domu będzie konieczne, bo resort zauważa, że podwyższenie temperatury może mieć różne przyczyny, np. związane ze stresem lub wysiłkiem fizycznym.

Jednak jeśli termometr wskaże więcej niż 38 stopni Celsjusza, odebranie dziecka nie będzie podlegało negocjacjom. Dziecko, które ma taką temperaturę ciała, nie może uczestniczyć w zajęciach i tym samym przebywać wśród uczniów. Należy niezwłocznie skontaktować się z jego rodzicami, a wcześniej odizolować je od pozostałych uczniów.

Czy dzieci będą miały wyznaczone godziny przyjścia do szkoły, aby kolejno mieć pomiar temperatury?
Czy dzieci będą miały wyznaczone godziny przyjścia do szkoły, aby kolejno mieć pomiar temperatury?TVN24

Rozmowa powinna być częścią wyprawki

Powrót do szkoły po niemal pół roku spędzonym w domu może być dla dzieci i nastolatków bardzo trudny. Nawet ci, którzy cieszą się, że znów zobaczą koleżanki i kolegów, mogą równocześnie bać się koronawirusa. Pedagożki i psycholożki przekonują, że elementem tegorocznej wyprawki musi być rozmowa. Dlatego w Magazynie TVN24 zebraliśmy dla Was porady, o czym warto porozmawiać z dziećmi przed 1 września.

Wskazówki dla rodziców przed wysłaniem dzieci do szkółMinisterstwo Edukacji Narodowej

"Nie rzucamy się na szyję swoim znajomym, nie pożyczamy sobie jedzenia"

O wskazówkach dla dzieci i rodziców w związku z powrotem do szkół w dobie pandemii mówiła we wtorek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

- Po pierwsze, rzeczywiście nie rzucamy się na szyję swoim znajomym, swoim koleżankom, kolegom. Raczej korzystamy z tego, żeby przywitać się za pośrednictwem łokcia. Staramy się nie krzyczeć, nie wchodzić w bliskie interakcje, tylko starać się zachować pewną odległość - powiedziała.

- Nie pożyczamy sobie jedzenia. Nie jemy wspólnie na zasadzie: daj gryza kanapki czy jabłka. Rezygnujemy z tego. Jeżeli jest taka sytuacja, jeśli nasza koleżanka, kolega jest głodny, to wtedy raczej starajmy się jakąś część ułamać. Oczywiście też nie rączkami niezabezpieczonymi. Najlepiej, jeżeli to jest w papierze zapakowane, to wtedy starać się to zrobić tak, żeby nie dotykać palcami - zaznaczyła.

"Pierwsza rzecz - nie posyłamy dziecka do szkoły, druga - kontaktujemy się z lekarzem rodzinnym"

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii podkreślała również, że jeżeli pojawi się katar, kaszel, to dziecko powinno zostać w domu. Jednak dodała, że u dzieci i młodzieży często katar jest pierwszym objawem, nie tylko duszność czy kaszel.

- Najpierw trzeba skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W obecnej sytuacji przewidziane są zmiany w organizacji opieki, polegające na tym, że lekarze pierwszego kontaktu też będą mogli skierować i pobrać wymaz, jeżeli będzie taka potrzeba, w kierunku zbadania obecności wirusa SARS-CoV-2 - mówiła.

- Pierwsza rzecz - nie posyłamy dziecka do szkoły, druga - kontaktujemy się z naszym lekarzem rodzinnym (...). Lekarz POZ po przeprowadzeniu wywiadu będzie decydował. Zbierze wywiad i na tej podstawie podejmie decyzję, czy trzeba dziecko poddać badaniu w kierunku SARS-CoV-2, czy jednak po prostu zostawić w domu, zalecić odpoczynek, odpowiednie środki farmakologiczne - wyjaśniała profesor Paradowska-Stankiewicz.

Powrót uczniów do szkół. Cała rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz
Powrót uczniów do szkół. Cała rozmowa z prof. Iwoną Paradowską-Stankiewicz TVN24

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl