Prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w niedzielę wpisie na Twitterze dotyczącym 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego napisał "rezurekcja" zamiast "insurekcja". Na pomyłkę głowy państwa uwagę zwrócili internauci. Wpisu prezydenta próbował bronić jego rzecznik, ale sam Andrzej Duda przyznał rację tym, którzy wytykali mu błąd.
Z okazji 100. rocznicy wybuchu trzeciego powstania śląskiego prezydent Andrzej Duda zamieścił w niedzielę wpis na Twitterze. "Dziś 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego - rezurekcji zwycięskiej, która dzięki odwadze, determinacji i bohaterstwu Polaków mieszkających na Śląsku, przyniosła odradzającej się Rzeczypospolitej niezwykle ważną, bo silną przemsłowo część Górnego Śląska. 'Tobie Polsko'" - napisał (pisownia oryginalna).
Internauci, politycy i dziennikarze zwrócili uwagę, że prezydent pomylił słowo "rezurekcja" z "insurekcją".
Rzecznik próbował bronić wpisu. "Polecam najpierw sprawdzić"
Wpisu początkowo próbował bronić prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. "Polecam najpierw sprawdzić, a następnie 'produkować' mądrości" - napisał. Powołując się na internetowy słownik języka polskiego, którego redakcją zajmują się hobbyści przekonywał, że rezurekcja może oznaczać powstanie zbrojne.
Według Słownika Języka Polskiego PWN rezurekcja to "uroczyste nabożeństwo wielkanocne z procesją".
Prezydent: macie rację
Po południu prezydent zamieścił kolejny wpis, w którym przyznał rację internautom. "Oczywiście, macie rację: III Powstanie Śląskie to była insurekcja, która doprowadziła do "rezurekcji" Górnego Śląska dla Rzeczypospolitej (dla dociekliwych: resurrectio - zmartwychwstanie). I dzisiaj właśnie jest 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Chwała Bohaterom!" - napisał Andrzej Duda.
Prezydent: składam hołd chłopcom ze śląskich miasteczek, co szli dla Polski, co o niej marzyli, co jej pragnęli
100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego
Trzecie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Największą i najbardziej krwawą bitwą powstania były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich, m.in. z bawarskiego Freikorpsu, Górę św. Anny zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.
Źródło: tvn24.pl, PAP