Każdy może być kierowcą seicento, czyli obywatel przed sądem po wszystkich zmianach PiS

[object Object]
Jak sądy będą wymierzały sprawiedliwość obywatelom po zmianach proponowanych przez PiS? Katarzyna Drozd | Fakty po Południu / TVN24
wideo 2/5

Wniosek o areszt sporządzi podwładny Zbigniewa Ziobry, rozpatrzy go zaś kolejny podwładny Zbigniewa Ziobry. Tak już wkrótce mogą wyglądać polskie sądy - ostrzegają środowiska prawnicze po tym jak, grupa posłów PiS zgłosiła projekt nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Jak sądy będą wymierzały sprawiedliwość obywatelom po zmianach proponowanych przez PiS?

To zagrożenie praktycznie dla każdego obywatela - twierdzą środowiska sędziowskie. Próba podporządkowania prezesów i przewodniczących wydziałów ministrowi sprawiedliwości może doprowadzić do tego, że ci, którzy będą szukać sprawiedliwości w sądach, wcale jej tam nie znajdą.

- Każdy z państwa może znaleźć się w sytuacji osoby, która zostanie postawiona w stan oskarżenia, a sędzia którego byt (jego i jego rodziny) będzie zależał od ministra sprawiedliwości, nie będzie miał dość odwagi, żeby wydać wyrok zgodny z własnym sumieniem - mówiła na konferencji prasowej sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Dwa największe stowarzyszenia sędziowskie i Krajowa Rada Sądownictwa zabrały głos w sprawie kolejnego aktu prawnego, który ma zwiększyć wpływ ministra sprawiedliwości na działanie sądów.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Nadzór ministra nad sądami – bez pośredników

Do niedawna nadzór organizacyjny ministra nad sądami odbywał się za pośrednictwem prezesów apelacyjnych. W ostatnich dniach prezydent podpisał ustawę, dzięki której minister sprawiedliwości będzie bezpośrednio wyznaczał dyrektorów sądów, czyli urzędników zarządzających finansami i majątkiem sądów, oraz pracownikami sądów (z wyłączeniem sędziów, kuratorów, asesorów, asystentów sędziów i referendarzy).

W mijającym tygodniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła kolejny projekt. Tym razem jest to zmiana ustawy po ustroju sądów powszechnych. Proponowane przez posłów PiS zmiany zakładają, że minister sprawiedliwości będzie powoływał nie tylko dyrektorów sądów, ale również prezesów. Prezesami sądów są sędziowie. Prezesi sądów są zwierzchnikami służbowymi sędziów, asesorów, referendarzy i kuratorów. To oni powołują przewodniczących wydziałów oraz dokonują analizy orzecznictwa sądu.

W obecnym stanie prawnym prezesów sądów też powołuje minister, ale musi to robić w porozumieniu ze zgromadzeniem sędziów danego sądu. Po ewentualnych zmianach zgoda sędziów sądu, w którym minister ma powołać prezesa, nie będzie już ministrowi potrzebna.

Co zakłada projekt posłów PiS - zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych
Co zakłada projekt posłów PiS - zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnychCo zakłada projekt posłów PiS - zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych | Fakty TVN

Zmiany planowane przez posłów zakładają więc, że minister sprawiedliwości - powołujący arbitralnie prezesów wszystkich sądów - będzie przełożonym wyższego szczebla wszystkich sędziów. Tak jak prokurator generalny jest najwyższym przełożonym wszystkich prokuratorów. W obecnym stanie prawnym minister sprawiedliwości i prokurator generalny to ta sama osoba. W obecnej kadencji jest nią Zbigniew Ziobro.

Według przedstawicieli rządu i PiS, zmiany te mają usprawnić sądy i przyspieszyć rozpatrywanie spraw z korzyścią dla obywateli. "Projekt ustawy wywołuje pozytywne skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne" - czytamy w uzasadnieniu do poselskiej inicjatywy. Poselski projekt chwali też rzecznik prasowy Zbigniewa Ziobry.

- Ma on spowodować, żeby sądownictwo było lepiej zorganizowane, żeby praca sędziów była bardziej uporządkowana, żeby mogli spokojnie sądzić - mówi TVN24 Sebastian Kaleta.

Cała władza w ręce Ziobry?

Organizacje sędziowskie i część adwokatów uważają jednak, że będzie wprost przeciwnie - sprawy się wydłużą, a gwarancja sprawiedliwego procesu w rozsądnym terminie będzie gwarancją czysto teoretyczną.

Sędziowie zwracają uwagę, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie skupi w swoich rękach ogromną władzę, której to władzy - ich zdaniem - nie powinien mieć przedstawiciel rządu.

- Dojdzie do sytuacji, w której osoba odpowiadająca za tych, którzy wnoszą akty oskarżenia do sądu, będzie jednocześnie powoływała prezesa sądu, w którym ktoś będzie miał być osądzony - mówił we "Wstajesz i wiesz" w piątek 14 kwietnia sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Sędzia Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"
Sędzia Bartłomiej Przymusiński we "Wstajesz i wiesz"tvn24

Problematyczne sprawy o areszt

Jak to może przełożyć się na konkretne sytuacje zwykłych ludzi stających przed sądem? Takie pytanie zadaliśmy między innymi właśnie sędziemu Przymusińskiemu

- W niektórych przypadkach prezesi sądów powołani przez ministra Ziobrę mogą decydować o tym, czy ktoś pójdzie do aresztu przed wyrokiem, czy nie - mówi portalowi tvn24.pl rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Teoretycznie sprawy mają być przydzielane sędziom losowo, ale projekt przewiduje wyjątki. Takim wyjątkiem są między innymi dyżury aresztowe sędziów w weekend.

Zgodnie z prawem osoba zatrzymana pod zarzutem popełnienia przestępstwa pozostaje do dyspozycji prokuratora przez 48 godzin, a jeżeli prokurator składa wniosek o areszt, sąd musi go rozpoznać w ciągu 24 godzin, nawet gdy przypada dzień wolny od pracy. Dlatego w każdym sądzie rejonowym obowiązują "dyżury aresztowe" sędziów. W razie potrzeby taki sędzia musi przyjść do pracy i orzec, czy obywatel zatrzymany przez prokuraturę ma trafić do aresztu, czy będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy.

- Prezes może wyznaczyć na dyżur aresztowy siebie - mówi sędzia Przymusiński. - Niech każdy sam odpowie sobie na pytanie, czy sędzia będący prezesem z nadania ministra uwzględni czy nie uwzględni wniosek prokuratora, który podlega temu samemu ministrowi.

Kamińska: sędziowie walczą o prawa obywateli, niebezpieczna jest kasta panów z Sejmu
Kamińska: sędziowie walczą o prawa obywateli, niebezpieczna jest kasta panów z Sejmutvn24

Wyjątki – niebezpieczna furtka

Przedstawiciele środowiska zaznaczają, że obecnie sędziowie, nawet ci funkcyjni, formalnie nie zależą od ministra, co jest gwarancją swobody ich orzekania. Tymczasem poselski projekt otwiera nowym prezesom ministra Ziobry drogę do wymiany wszystkich wiceprezesów oraz przewodniczących wydziałów.

Tymczasem to przewodniczący wydziałów są odpowiedzialni za przydzielanie spraw konkretnym sędziom i to oni decydują o ewentualnych wyjątkach od losowania.

Zdaniem sędziów wyjątki od zasady losowego przydzielania będą mogły być stosowane również w innych sprawach, nie tylko aresztowych.

- Odstępstwo od zasady losowego przydziału spraw może zadziałać w każdej sprawie, nie tylko aresztowej. Mogę sobie wyobrazić, że w sprawach gospodarczych czy cywilnych, których obywatel sądzi się z państwem np. o działkę, o wywłaszczenie, o odszkodowanie, prezes również wyznaczyć sędziego pominąwszy zasadę losowania - mówi nam z kolei Marta Kożuchowska-Warywoda, sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli.

O tym, że obywatele nie będą mogli liczyć na sprawiedliwość w sądzeniu się nie tylko z państwem, ale i osobiście z wpływowymi przedstawicielami władzy, przekonuje sejmowa opozycja.

- Wyobraźmy sobie, że nagle przeciętny Kowalski wchodzi w spór z jakimkolwiek działaczem PiS-u. Chce iść do sądu, ale mając świadomość tego, że ten sąd może być sądem upolitycznionym, będzie się bał wykonać taki ruch - twierdzi Jakub Stefaniak z PSL.

Czy ludzie będą profesjonalnie osądzani?

W sferze orzekania sędziowie cały czas mają konstytucyjne i ustawowe gwarancje niezawisłości, ale jak zwraca uwagę adwokat i członek Trybunału Stanu Jacek Dubois, mogą być poddani zupełnie innej presji przez prezesów sądów i dla kariery orzekać nie w zgodzie z własnym sumieniem, a tak, jak jest to dobrze widziane przez przełożonych mianowanych przez polityka rządzącej partii.

- Prezes może stosować systemy nagród, politykę kadrową i dawać możliwości awansu, by sędziowie mieli głębokie przekonanie, że opłaca się orzekać po myśli władzy. Jest to patologiczna sytuacja, bo to co miało być niezależne, staje się uzależnione - mówi nam mecenas Dubois.

Sędziowie alarmują również, że zgłoszone przez posłów PiS zmiany w przepisach umożliwiałyby awansowanie sędziów "na skróty", z pominięciem poszczególnych szczebli kariery.

Dla zwykłych obywateli ma to takie znaczenie, że w niektórych sprawach pierwszą instancją są sądy okręgowe, np. zabójstwo, ochrona dóbr osobistych, spory majątkowe o wartości powyżej 80 tys. zł i inne. Awansowany na skróty sędzia mógłby rozpatrywać odwołania od spraw, których w ogóle nie zna z własnego doświadczenia sędziowskiego.

- Na przykład do sądu apelacyjnego sędzia będzie mógł być powołany z pominięciem sądu okręgowego. To jest podstawowe zagrożenie brakiem profesjonalizmu i doświadczenia życiowego wśród sędziów rozpatrujących apelacje w szczególnie poważnych sprawach. Może dojść do tego, że były sędzia rejonowy, który nigdy nie prowadził procesu o zabójstwo, awansowany bezpośrednio do sądu apelacyjnego będzie nagle rozpoznawał apelacje w sprawach, w których sam nie orzekał w pierwszej instancji - zwraca uwagę sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Sędziowie krytykują najnowszy projekt reformy sądownictwa
Sędziowie krytykują najnowszy projekt reformy sądownictwatvn24

Teoretycznie każdy sędzia powinien mieć wiedzę pozwalającą mu rozpatrzyć każdą sprawę z zakresu prawa, w którym się specjalizuje. Ale jak zwracają uwagę praktykujący sędziowie, nie sposób oceniać pracy innych sędziów, jeżeli w jakiejś mierze nie ma się profesjonalnego doświadczenia, bo grozi to tym, że obywatele będą błędnie osądzani.

- Można to porównać do sytuacji lekarza. Żeby być dobrym specjalistą i gdy zajdzie potrzeba oceniania pracy innych, trzeba samemu przeprowadzić określoną liczbę zabiegów. Tak samo jest w sądach, trzeba osobiście rozpoznać wiele spraw, żeby potem oceniać czy inne sądy prawidłowo oceniały dowody i wydawały wyroki - mówi Marta Kożuchowska-Warywoda.

Sędziowie delegowani – dłuższa kolejka dla obywateli

Kolejną kontrowersyjną kwestią jest możliwość delegowania sędziów do pracy w urzędach państwowych. Już dziś możliwość delegowania sędziów do Ministerstwa Sprawiedliwości budzi kontrowersje. Jako co najmniej dyskusyjną ocenia ją np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Teoretycznie sędzia delegowany do ministerstwa nadal pozostaje sędzią, nie staje się urzędnikiem.

Ale Trybunał Konstytucyjny w 2009 roku zakazał orzekania sędziom delegowanym do ministerstwa. Po poselskich zmianach sędziowie mogliby być delegowani do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy Kancelarii Prezydenta. Środowiska sędziowskie uznają, że praca we władzy wykonawczej jest zagrożeniem dla niezawisłości. Każda delegacja kiedyś się kończy i sędziowie wracają potem do orzekania.

- Istnieje obawa, że sędziowie po delegowaniu do urzędów państwowych będą potem nominowani na prezesów sądów - zauważa Bartłomiej Przymusiński ze SSP Iustitia.

Środowiska sędziowskie zwracają również uwagę, że sędziowie delegowani do urzędów nie znajdują następców, a ich pracę muszą wykonać ci, którzy pozostają w sądach.

- Możliwość delegowania sędziów do pracy w MSZ czy Kancelarii Prezydenta oznacza niebezpieczeństwo, że będzie jeszcze mniej sędziów orzekających niż jest obecnie, a to z kolei grozi dalszym wydłużeniem terminów rozpatrywania spraw - mówi z kolei sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda.

Już dziś terminy rozpatrywania spraw w sądach w Polsce należą do najdłuższych w Europie. W ankietach i badaniach opinii publicznej jako największa bolączka wskazywana jest przewlekłość w rozpatrywaniu spraw.

Posłowie PiS twierdzą, że ich projekt, jeżeli zostanie przyjęty, usprawni rozpatrywanie spraw. Zapewnia o tym między innymi przedstawiciel wnioskodawców Bartłomiej Wróblewski.

Podsądnemu pozostanie nadzieja

Sędziowie tymczasem alarmują, że projekt tak podporządkowuje sądy politykom, że obywatele staną się bezbronni w starciu z władzą.

- Każdy obywatel może znaleźć się w sytuacji kierowcy seicento, może pójść na ulicę, może wziąć udział w jakimś zgromadzeniu - ostrzega Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Themis.

Adwokat Jacek Dubois, proszony przez nas o analizę, jak będą wyglądać procesy obywateli po wejściu w życie wszystkich planowanych zmian, powołuje się na przykład... stanu wojennego. Wyraża niepokój i mimo wszystko nadzieję.

- Cały czas w sprawach zwykłych obywateli będą orzekać sędziowie, którzy mają wiedzę prawniczą i ślubowali wymierzać sprawiedliwość zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości. W stanie wojennym sądownictwo było podporządkowane władzy, a mimo to wielu sędziów wydawało wyroki w zgodzie z własnym sumieniem. O kręgosłup większości sędziów jestem spokojny. Niepokój budzą ewentualne wyjątki i niebezpieczeństwo, że władza może promować te wyjątki - konstatuje adwokat i członek Trybunału Stanu.

Autor: jp/ja / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Podczas ćwiczeń lotniczych na lotnisku Gdynia Babie Doły w piątek doszło do wypadku samolotu. Pilot maszyny nie żyje - przekazał inspektor sił powietrznych gen. Ireneusz Nowak. Nie podjął próby katapultowania się. Pilot przygotowywał się do sobotnich pokazów z okazji 30-lecia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, w związku z wypadkiem obchody zostały odwołane. Loty na maszynach M-346 Bielik zostały wstrzymane.

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Wypadek samolotu podczas ćwiczeń. Pilot nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, RMF FM

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich-Dołach - przekazano na profilu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Odszedł na "wieczną wartę". Robert "Killer" Jeł zginął w wypadku samolotu

Źródło:
TVN24

Na lotnisku w Gdyni rozbił się samolot Wojska Polskiego. M-346 Bielik uderzył w płytę lotniska i stanął w płomieniach. Publikujemy film z momentu rozbicia się maszyny.

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Nagranie z momentu katastrofy samolotu w Gdyni

Źródło:
TVN24/PAP

Ponad połowa Polaków zdecydowanie deklaruje, że wzięłaby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. Największy odsetek badanych oddałby w nich swój głos na Koalicję Obywatelską - 31,4 procent.

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

KO przed PiS, ale oba ze spadkami poparcia. Najnowszy sondaż

Źródło:
tvn24.pl

Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Posłowie wyrazili także zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Jest zgoda na zatrzymanie i areszt Marcina Romanowskiego

Jest zgoda na zatrzymanie i areszt Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Sejm zgodził się na uchylenie immunitetu posła PiS, byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił pełnomocnik byłego dowódcy operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała Tomasza Piotrowskiego.

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Sejm zdecydował w sprawie immunitetu Błaszczaka

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na początku maja służby przekazały prezydentowi i mi notatkę z informacją, która podsumowała zastrzeżenia wobec byłego ambasadora RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego - powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Premier zabrał głos w Sejmie w sprawie Tomasza Szatkowskiego. "Prezydent wykorzystał szczyt NATO i media, aby dezinformować"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziennikarka TVN24 Joanna Kryńska wróciła do pracy. W piątek po raz pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie pojawiła się na antenie i poprowadziła "Wstajesz i wiesz". W kwietniu informowała, że przeszła operację usunięcia guza mózgu.

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Joanna Kryńska wróciła na antenę TVN24. "Proszę pamiętać o dbaniu o siebie"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał w słup w alei "Solidarności". Jedna osoba zginęła. Do szpitala trafiły cztery kolejne. Policjanci zatrzymali kierowcę auta.

Uderzył autem w słup. Jedna osoba nie żyje, cztery w szpitalu

Uderzył autem w słup. Jedna osoba nie żyje, cztery w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W piątek 12.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje w kilku regionach. Uważajcie

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, mocno wieje w kilku regionach. Uważajcie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sejm nie uchwalił nowelizacji Kodeksu karnego zakładającej dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Projekt nowelizacji Kodeksu został złożony przez Lewicę.

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

Sejm przeciw nowelizacji dotyczącej dekryminalizacji pomocy w aborcji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

215 głosów za, 218 przeciw, dwa wstrzymujące się - tak rozłożyły się głosy podczas głosowania nad całością projektu zakładającego dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Koalicja Obywatelska, Polska 2050-TD i Lewica głosowały za projektem, PSL-TD - w większości przeciw. Siedmioro posłów koalicji rządzącej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Amerykańskie media komentują kolejne wpadki, jakie zaliczył w czwartek Joe Biden podczas szczytu NATO. Najpierw pomylił nazwiska Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina, potem - na konferencji - wiceprezydentkę Kamalę Harris z Donaldem Trumpem. Zauważają, że konferencja była najlepszą okazją, by udowodnić, iż jest w stanie nadal walczyć o prezydenturę, ale nie rozwiała obaw.

"Moment nie mógł być gorszy", "godzinny spacer po linie". Amerykańskie media o wpadkach Bidena

"Moment nie mógł być gorszy", "godzinny spacer po linie". Amerykańskie media o wpadkach Bidena

Źródło:
tvn24.pl, Time, CNBC, The Hill, CNN, Fox News, ABC News, MSNBC

Michael Douglas jest kolejnym aktorem, który zabrał głos w sprawie kandydowania Joe Bidena na kolejną kadencję w fotelu prezydenta USA. - Obawiam się nie o ten czy następny tydzień, ale powiedzmy, o przyszły rok. Bardzo trudno jest mi wyobrazić sobie go za cztery i pół roku - powiedział aktor.

Michael Douglas o kolejnej kadencji Bidena: trudno mi sobie wyobrazić

Michael Douglas o kolejnej kadencji Bidena: trudno mi sobie wyobrazić

Źródło:
BBC, The Hill, tvn24.pl

Jak podali strażacy, potężna wichura zdewastowała ośrodek wypoczynkowy w Purdzie w województwie warmińsko-mazurskim. Nawałnica trwała zaledwie kilka minut, ale wystarczyło to, by uszkodzić większość znajdujących się w nim domków letniskowych. Nikt nie został ranny.

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Wichura trwała dwie minuty, z ośrodka wypoczynkowego mało co zostało

Źródło:
PAP

Z podberlińskiej fabryki Tesli zniknęło kilkadziesiąt tysięcy kubków - podają niemieckie media, powołując się na nagranie ze spotkania dyrektora zakładu z jego pracownikami. Portal tygodnika "Spiegel" odnotował, że słowa dyrektora André Thieriga, który sugerował, że pracownicy dopuszczają się kradzieży, wywołały "mieszane reakcje" wśród załogi.

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

"Burzliwe zebranie" w wielkiej fabryce. Zniknęło 65 tysięcy kubków do kawy

Źródło:
Deutsche Welle, Spiegel, tvn24.pl

Jarosław Kaczyński nie chciał odpowiadać na pytania Sary Małeckiej-Trzaskoś, najmłodszej reporterki z akredytacją prasową w Sejmie. 'Wolność słowa nie jest dla dzieci. Odejdź" - mówił prezes PiS do rezolutnej 10-latki, kiedy ona nie dawała za wygraną. "Nie mogę tego przemilczeć, bo są to słowa szkodliwe i oczywiście nieuprawnione. Prawo do wyrażania własnego zdania jest prawoczłowieczą wartością każdego dziecka" - stwierdził Marek Michalak, były rzecznik praw dziecka.

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

"Szkodliwe" słowa Kaczyńskiego do 10-latki. "Nie mogę tego przemilczeć"

Źródło:
tvn24.pl

Kyle Clifford, podejrzany o zabójstwo żony i córek brytyjskiego komentatora sportowego Johna Hunta, w przeszłości "był chłopakiem jednej z zamordowanych kobiet", podają media. 26-latek pracował między innymi jako prywatny ochroniarz. Jego starszy brat odsiaduje wyrok dożywocia za zabójstwo.

26-latek podejrzany o zabójstwo żony i córek komentatora sportowego. "Był chłopakiem jednej z kobiet"

26-latek podejrzany o zabójstwo żony i córek komentatora sportowego. "Był chłopakiem jednej z kobiet"

Źródło:
Reuters, Sky News, BBC, tvn24.pl

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP

Miliardy euro wsparcia, nowe systemy obrony powietrznej i powołanie wysokiego rangą przedstawiciela NATO w Kijowie to tylko część z najważniejszych decyzji, które zapadły w czasie szczytu NATO w Waszyngtonie. Co otrzyma Ukraina? Co z jej ewentualnym członkostwem w Sojuszu? Oto najważniejsze postanowienia szczytu.

Co dla Ukrainy? Najważniejsze decyzje szczytu NATO w Waszyngtonie

Co dla Ukrainy? Najważniejsze decyzje szczytu NATO w Waszyngtonie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Ukrinform, BBC

Alert RCB. W piątek 12.07 do osób przebywających na terenie 14 województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w sobotę. Eksperci ostrzegają przed podtopieniami.

Alert RCB dla 14 województw

Alert RCB dla 14 województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Najwyższy stopień alarmów przed upałem obowiązuje w piątek w południowych Włoszech. Nad kraj nadciągnęła intensywna fala gorąca, najsilniejsza od początku lata. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon afrykański we Włoszech. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Antycyklon afrykański we Włoszech. Ministerstwo Zdrowia ostrzega

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale

Prawie dwa promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierujący hulajnogą, który uderzył w Ciechanowie w busa. - Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń. Poniósł jednak poważne konsekwencje finansowe - podała tamtejsza policja.

Pijany wjechał hulajnogą w busa. "Poniósł poważne konsekwencje finansowe"

Pijany wjechał hulajnogą w busa. "Poniósł poważne konsekwencje finansowe"

Źródło:
PAP

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 12 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano w kilku nadmorskich kąpieliskach w Gdańsku i w Gdyni.

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Sinice w Bałtyku. Czerwone flagi na popularnych kąpieliskach

Źródło:
tvn24.pl

Józef Peruga, najstarszy tegoroczny maturzysta, nie zdał egzaminu pisemnego z matematyki i języka polskiego. 85-latek do matury przygotowywał się sam, nie korzystając z internetu, polegając tylko na książkach i własnej pamięci. Mężczyzna nie poddaje się i zapowiedział, że za rok podejmie kolejną próbę.

Nie zdał matury pisemnej, ale się nie poddaje. Za rok chce spróbować jeszcze raz

Nie zdał matury pisemnej, ale się nie poddaje. Za rok chce spróbować jeszcze raz

Źródło:
tvn24.pl

W popularnych tureckich kurortach jest w tym sezonie "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach" - donoszą lokalne media. "Branża turystyczna w regionie Morza Egejskiego zmaga się z trudnym sezonem" - pisze Türkiye Today. W rozmowie z portalem tureccy hotelarze wskazują powody, dla których klienci wybierają inny kierunek.

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

"Kolejki" na greckie wyspy. Za to tutaj "znacznie spokojniej niż w poprzednich latach"

Źródło:
euromonitor.com, Gazete Oksijen, Euronews, Türkiye Today, tvn24.pl

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Wypadek z udziałem autobusu komunikacji miejskiej i ciężarówki w Grudziądzu. Dwie osoby zostały poszkodowane. To kierowca i jedna z pasażerek. Oboje trafili do szpitala.

Autobus zderzył się z ciężarówką. Są ranni

Autobus zderzył się z ciężarówką. Są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Porządkowanie praworządności na przykładzie sądu w Olsztynie. Tam dwaj sędziowie, których nazwiska były w ostatnich latach głośne, stanęli po dwóch stronach barykady. Sędzia Maciej Nawacki traci władzę, ale i chyba chęć do orzekania. Sędzia Paweł Juszczyszyn wraca do pracy, także w nowej roli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

"Są problemy z jego pracą". Bodnar: warto to zbadać

Źródło:
TVN24

Ogłoszono tytuły filmów, które znalazły się w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursowej szesnastce są między innymi "Zielona granica" Agnieszki Holland, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Wrooklyn Zoo" Krzysztofa Skoniecznego oraz "Simona Kossak" Adriana Panka.

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

FPFF w Gdyni 2024. W konkursie filmy Holland, von Horna, Żuławskiego, Panka i Skoniecznego

Źródło:
tvn24.pl

Z powodu śmiertelnego wypadku na stacji Wilanowska występowały utrudnienia w kursowaniu pociągów linii M1.

Wypadek na stacji Wilanowska. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów metra

Wypadek na stacji Wilanowska. Były utrudnienia w kursowaniu pociągów metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Namysłowscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń o zamkniętych w nagrzanym aucie szczeniakach. Uwolnili zwierzęta z samochodu i je nawodnili. Właścicielka wyjaśniła funkcjonariuszom, że poszła na szybkie zakupy. Niewykluczone, że za swoje czyny będzie odpowiadać przed sądem.

Szczeniaki w nagrzanym aucie. Właścicielka na zakupach

Szczeniaki w nagrzanym aucie. Właścicielka na zakupach

Źródło:
tvn24.pl, KPP Namysłów

Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Jest ważna data

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka - poinformował w piątek prokurator Mariusz Marciniak. Jak przekazał w rozmowie z TVN24 wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka, politykowi grozi utrata immunitetu.

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Minister Gróbarczyk wiedział, ale nie powiedział. Prokuratura wszczyna śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po 26 latach nauczycielka przedszkolna z okolic włoskiego miasta Frosinone w centrum kraju doczekała się stałego miejsca pracy z pełnym etatem. Finał jej starań nastąpił, gdy osiągnęła wiek 65 lat, a więc mogłaby już iść na emeryturę.

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Jej okres próbny trwał ćwierć wieku. Etat przyszedł, ale przed emeryturą

Źródło:
PAP

To bez wątpienia azjatycki ślub roku. Trwające od czterech miesięcy uroczystości towarzyszące ślubowi syna najbogatszego człowieka tego kontynentu wkraczają w najważniejszą fazę. W najbliższy weekend Anant Ambani i Redhika Merchant mają powiedzieć sobie "tak". Wydarzenie budzi ogromne zainteresowanie, a wśród gości nie brakuje osobistości ze świata.

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Lata przygotowań, przepych i największe gwiazdy. Już w ten weekend ślub roku

Źródło:
BBC, CNN, Forbes, tvn24.pl

Ratownicy z dwóch stron próbują dostać się do obszaru, w którym przebywa poszukiwany górnik. Akcja jest bardzo trudna z powodu występujących wstrząsów. Jak poinformowała w komunikacie Polska Grupa Górnicza, takie zagrożenia miały miejsce kilkukrotnie w ciągu nocy i na rannej zmianie w piątek, ratownicy byli wycofywani. W wyniku czwartkowego wstrząsu w kopalni Rydułtowy jeden z górników zginął, a drugi, który pozostaje pod ziemią, jest poszukiwany.

Wstrząsy przerywają akcję ratunkową w kopalni. Trwa ręczne przebieranie "zawałowiska"

Wstrząsy przerywają akcję ratunkową w kopalni. Trwa ręczne przebieranie "zawałowiska"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ratusz ogłosił, że prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną do realizacji kolejnych etapów planowanej inwestycji. Wyniki tych prac będą znane w... 2027 roku.

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Wybrali firmę do prac przedprojektowych dla czwartej linii metra. Ich wyniki poznamy za trzy lata

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden, w czasie prezentacji deklaracji "Ukraine compact" przez państwa, które parafowały dwustronne umowy z Ukrainą, przez pomyłkę przedstawił prezydenta Ukrainy jako "Władimira Putina". Natychmiast się poprawił.

Pomyłka Bidena, szybka riposta Zełenskiego. "Jesteś o wiele lepszy"

Pomyłka Bidena, szybka riposta Zełenskiego. "Jesteś o wiele lepszy"

Źródło:
PAP, Reuters

Gdy w Waszyngtonie odbywał się szczyt NATO, były prezydent USA Donald Trump przyznał na wiecu wyborczym, że nie wiedział, co to za organizacja, zanim został prezydentem - poinformował "New York Times". Następnie dodał, że zrozumiał to "w dwie minuty" i zauważył, że "oni nie płacą".

Trump "nie wiedział", co to NATO, ale "pojął w dwie minuty"

Trump "nie wiedział", co to NATO, ale "pojął w dwie minuty"

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban poinformował we wpisie na platformie X, że spotkał się z Donaldem Trumpem w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie. Tematem rozmów były "możliwości pokoju" w Ukrainie. Wcześniej szef węgierskiego rządu odwiedził też Kijów i Moskwę, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem. Wizyta w Rosji była szeroko krytykowana.

Orban ze swoją "misją pokojową" poleciał na Florydę

Orban ze swoją "misją pokojową" poleciał na Florydę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

19 sierpnia startuje Top of the Top Sopot Festival, największe wydarzenie muzyczne tego lata. Podczas czterech dni koncertów w Operze Leśnej w Sopocie wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Całość będzie można obejrzeć na antenie TVN. Czego możemy się spodziewać?

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Opera Leśna pełna gwiazd. W sierpniu rusza Top of the Top Sopot Festival

Źródło:
TVN24

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl