Reasumpcja przegranego przez PiS głosowania. Łętowska: w środę zobaczyłam, jak się to załatwia

Źródło:
TVN24
Profesor Łętowska: w środę zobaczyłam, jak się to załatwia
Profesor Łętowska: w środę zobaczyłam, jak się to załatwiaTVN24
wideo 2/5
Profesor Łętowska: w środę zobaczyłam, jak się to załatwiaTVN24

Decyzję marszałek Sejmu Elżbiety Witek o reasumpcji środowego głosowania komentowała w "Jeden na jeden" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i była Rzecznik Praw Obywatelskich. Oceniła, że "to jest trik". - To nie jest normalne użycie tego instrumentu - dodała.

W środę po godzinie 17 rozpoczął się w Sejmie blok głosowań, w planie było między innymi głosowanie nad projektem ustawy anty-TVN. Nieoczekiwanie posłowie, na wniosek opozycji, przegłosowali odroczenie obrad do września. Tuż po głosowaniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości zarządziła przerwę. Gdy posłowie po dwóch godzinach wrócili na salę obrad, Witek poinformowała, że otrzymała wniosek o reasumpcję głosowania w sprawie odroczenia posiedzenia Sejmu. Ten wniosek - mówiła - powołuje się na to, "że nie była podana data". - Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu - oświadczyła. W ponownym głosowaniu Sejm odrzucił wniosek o odroczenie obrad. Tego dnia poddano pod głosowanie lex TVN, która została uchwalona 228 głosami. 

OGLĄDAJ WSZYSTKIE WYDANIA "JEDEN NA JEDEN" W TVN24 GO

Profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była Rzecznik Praw Obywatelskich, komentując te wydarzenia w "Jeden na jeden", powiedziała, że "prawnik płacze krwawymi łzami". - Przyszła mi wtedy do głowy jedna myśl, że jeżeli ktoś chce zobaczyć dowodnie, że potrzebne są niezależne media (…) to pokazały nam wszystkim świątynię demokracji, parlament, w którym się dzieją bardzo niepiękne rzeczy - dodała. 

- Widzieliśmy kuchnię, która dzieje się na oczach ludzi. Na oczach ludzi stało się coś, co jest skandalem. Ja to nazwałam barbarią prawną - mówiła prof. Łętowska. 

- Zobaczyłam, jak się to załatwia - dodała. 

Odnosząc się do reasumpcji głosowania, oceniła, że "to jest trik". - To nie jest normalne użycie tego instrumentu - dodała. - Nie tak powinien był użyty i to jest nadużycie - powiedziała sędzia w stanie spoczynku.

Łętowska o reasumpcji środowego głosowania w Sejmie
Łętowska o reasumpcji środowego głosowania w SejmieTVN24

Oceniła, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek "na pewno złamała regulamin” i "zachowała się na pewno niezgodnie ze standardem, który konstytucja wyznacza na tym stanowisku". 

Łętowska powiedziała, że wszystkie znane jej podręczniki i źródła, które dotyczą komentowania artykułu 189 regulaminu Sejmu i podobnych sytuacji, "mówią, że pomyłka człowieka (…) nie ma absolutnie żadnego znaczenia". - Może być jakaś trudność techniczna wynikająca z różnych okoliczności, z nośników, którymi się dokonuje głosowań. To na pewno nie był ten wypadek - oceniła.

Regulamin Sejmu

Doniesienie do prokuratury w sprawie marszałek Elżbiety Witek jest uzasadnione?

Pytana była, czy doniesienie do prokuratury w sprawie marszałek Witek jest uzasadnione. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zapowiedzieli złożenie takiego wniosku. 

- Przyznam szczerze, że ja nie lubię wymachiwania tekturowym mieczem. Ja lubię, jeżeli używam miecza, żeby był ostry. Nie wierzę w to, że nawet przy zmianie koniunktur politycznych zdarzyło się tak, że ktoś rzeczywiście skutecznie pociągnie kogokolwiek z parlamentarzystów do odpowiedzialności z artykułu 231 (Kodeksu Karnego-red.), bo to jest przepis taki trochę kauczukowy, który mówi o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków - mówiła była rzecznik praw obywatelskich. 

Łętowska: jesteśmy demokracją, która ma niski standard

- Na to powiadają ludzie: to po co nam takie prawo, po co taka konstytucja, po co taki Kodeks karny? Ja na to odpowiadam: parlament jest emanacją demokracji. W parlamencie zasiadają ludzie, których wybrał naród i oni są tacy, jacy zostali wybrani. Na tym poziomie odpowiedzialności, o którym mówimy, tak na dobrą sprawę gra rolę tylko odpowiedzialność polityczna wobec wyborców. Tak na bieżąco go (polityka - red.) nie można odwołać. Dopiero później można mu albo okazać zaufanie, albo nie. Można go nie wybrać - zaznaczyła. Dodała, że gra rolę także opinia publiczna. 

- Jeżeli ludzie się czegoś wstydzą, to jest po prostu nacisk: niektórych rzeczy się nie robi. Ludzie wtedy wstydzą się robić to, co robią - powiedziała Łętowska. 

Pytana, czy sądzi, że ktoś w parlamencie z tych osób wstydzi się dzisiaj, odparła, że nie.

- A to jest z kolei miara niedojrzałej demokracji. Jeżeli jest niskie poczucie wstydu za odpowiedzialność publiczną osób, które te funkcje pełnią, jeżeli "nic się nie stało, Polacy, przecież nikt nie umarł", jeśli mamy taki poziom wrażliwości na opinię publiczną, to znaczy, że mamy mizerny poziom odpowiedzialności jako zbiorowość - oceniła. 

- My jesteśmy po prostu demokracją, która ma niski standard i to jest nasz pech - dodała. 

Sędzia w stanie spoczynku powiedziała, że "dla niej cezurą było odwołanie wyborów" prezydenckich w zeszłym roku. Dodała, że teraz są dalsze konsekwencje.

- Ja się czuję trochę jak Kasandra. Kasandra miała to przekleństwo, że ona mówiła różne rzeczy, a jej nie słuchali. To jest bardzo przykre mieć czasami rację w którymś momencie, kiedy postępuje rozwój wydarzeń i okazuje się, że człowiek miał rację - przyznała. 

Łętowska o nieuznawanej Izbie Dyscyplinarnej

Łętowska odniosła się także do sprawy nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. W poniedziałek mija termin, jaki Komisja Europejska wyznaczyła Polsce na dostosowanie się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mimo tego Izba wciąż funkcjonuje. 

- Jeżeli jest powiedziane, że Polska ma się dostosować do rozstrzygnięć, a Polska się do rozstrzygnięć nie dostosowuje, bo nadal Izba Dyscyplinarna orzeka, to mamy ewidentny dowód niewykonania tego, czego od nas zażądali - powiedziała. Dodała, że "nic nie pomoże targowanie się, że mamy plany takie, śmakie, że może coś zrobimy, że może zlikwidujemy, a może rozrzucimy sędziów po innych izbach". 

Łętowska o nieuznawanej Izbie Dyscyplinarnej
Łętowska o nieuznawanej Izbie DyscyplinarnejTVN24

- Ja się dziwię wszystkim sędziom, którzy myślą, że mogą sobie pozwolić na proponowanie kompromisów politycznych w sytuacji, kiedy powinni się zajmować wyłącznie tym, że są podlegli prawu - mówiła Łętowska. 

Dodała, że ma na myśli pierwszą prezes Sądu Najwyższego. - Sędzia nie powinien być naiwny. Nie powinien dać się wykorzystać politykom jako zderzak do ich pomysłów - podkreśliła. - Politycy rozgrywają swoją grę, używając sędziego jako czegoś w rodzaju pionka do przesuwania. Sędzia sobie na to nie powinien pozwolić - dodała Łętowska.

Autorka/Autor:js\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. Wcześniej władze w Tel Awiwie zapowiadały odwet po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Szef MON odniósł się do nagrania, na którym zarejestrowane miało zostać wulgarne i agresywne zachowanie podpułkownika Wojska Polskiego. - To skandaliczne zachowanie, wobec którego zostaną wyciągnięte zdecydowane konsekwencje - zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Agresywne zachowanie oficera. Jest reakcja szefa MON

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę rano nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Wiatr rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Gdzie jest burza? Grzmi od rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Niedziela zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze niemal całej Polski będzie silnie wiać, a w niektórych regionach pojawią się burze i obfite opady deszczu, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niewielkiej części kraju obowiązują również ostrzeżenia IMGW w związku z upałem.

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Burze, ulewy, silny wiatr. IMGW ostrzega niemal cały kraj

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

886 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3. W Rosji spłonęły trzy śmigłowce wojskowe, wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Rosyjskie władze starają się ukryć przyczyny i skutki wybuchów i pożarów, które temu towarzyszyły. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin w Ukrainie

Źródło:
PAP

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP