Przemoc rówieśnicza, wiktymizacja wśród dzieci, próby samobójcze. Raport Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę"

Depresja dotyka coraz więcej młodych Brytyjczyków
Dzieci i młodzież ofiarami przemocy
Źródło: TVN24

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" opublikowała raport "Dzieci się liczą 2022", w którym zebrano dane z zakresu zagrożeń bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce. Ustalono w nim między innymi, że ponad 40 procent dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 procent ze strony rówieśników. Jak czytamy w raporcie, w 2021 roku odnotowano 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej 19. roku życia. 127 tych prób skutkowało śmiercią.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zadzwoń na numer 997 lub 112.

W raporcie opisano między innymi kwestie ubóstwa dzieci, ich zdrowia psychicznego, a także zagadnienia wokół edukacji, procedur prawnych, przemocy (w tym rówieśniczej) oraz sytuacji dzieci ukraińskich w Polsce. Poinformowano, że w ubiegłym roku w naszym kraju mieszkało blisko 7 000 600 dzieci, a liczba ta "systematycznie maleje od początku lat 90.".

PEŁNA TREŚĆ RAPORTU "DZIECI SIĘ LICZĄ 2022" >>>

Z badań zaprezentowanych przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę" wynika między innymi, że 41 procent dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 procent - ze strony rówieśników. "Przemoc rówieśnicza jest najbardziej rozpowszechnioną kategorią wiktymizacji, jakiej doznają dzieci i nastolatki" - napisano.

Dane z raportu "Dzieci się liczą 2022"
Doświadczenie przemocy rówieśniczej w podziale na płeć i wiek w ciągu całego życia i w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie
Źródło: fdds.pl

Prawie 1500 prób samobójczych

Podano również, że w 2020 roku 170 tysięcy dzieci i nastolatków (z czego 57 procent stanowili chłopcy) zostało objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne.

W raporcie przekazano, że w 2021 roku policjanci odnotowali 1496 prób samobójczych popełnionych przez osoby poniżej dziewiętnastego roku życia, z czego 127 doprowadziło do śmierci. "Pod względem liczby prób samobójczych zakończonych zgonem jesteśmy na drugim miejscu w Europie, po Niemczech" - napisano.

ZOBACZ TAKŻE: Debata TVN24 "Psychiatria dzieci i młodzieży w kryzysie" >>>

41 procent dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 procent - ze strony rówieśników - wynika z raportu Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę"
41 procent dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych, a 57 procent - ze strony rówieśników - wynika z raportu Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę"
Źródło: Shutterstock

Według danych fundacji w 2021 roku założono 11 129 niebieskich kart (służących ochronie ofiar przemocy), w których jako pokrzywdzone wskazano osoby nieletnie.

W tym samym roku 1335 dzieci odebrano z rodzin z powodu zagrożenia życia w związku z przemocą. "W pieczy zastępczej umieszczono 52 572 dzieci" - napisano.

"Szczególnie drastyczne przypadki przemocy wobec dzieci są rejestrowane w statystykach policyjnych jako przestępstwa z art. 207 Kodeksu karnego" - napisano. "Rocznie od 3 do prawie 4 tys. małoletnich jest pokrzywdzonych tym przestępstwem" - podano.

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (...)
Art. 207 Kodeksu karnego

Zauważono, że w przypadku dzieci będących ofiarami przemocy fizycznej ze strony rodziców zgłoszenie takiego przypadku organom ścigania nie jest łatwe, bo konieczna jest osoba, która wie o przemocy i chce ją zgłosić.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH? >>>

Dane z raportu "Dzieci się liczą 2022"
Liczba osób, w tym małoletnich, co do których istniało podejrzenie, że były dotknięte przemocą w rodzinie w latach 2016–2021
Źródło: fdds.pl

Rekomendacje rozwiązań. "Wyspecjalizowane służby ochrony dzieci"

W raporcie przekazano rekomendacje rozwiązań na rzecz poprawy sytuacji dzieci i młodzieży, według których powinno się wprowadzić "wyspecjalizowane służby ochrony dzieci odpowiedzialne za przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci i koordynację działań na rzecz ich ochrony" oraz wprowadzić "prawny wymóg wdrożenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem we wszystkich miejscach, w których dzieci przebywają".

Eksperci fundacji zaproponowali także utworzenie specjalistycznych ośrodków opartych na modelu współpracy między różnymi służbami, "w których dziecko poszkodowane przestępstwem i jego opiekunowie mogliby otrzymać kompleksowe wsparcie: psychologiczne, prawne, medyczne i socjalne pod jednym dachem".

"Pamiętam, jak trzy razy otworzyłam oczy". Jak pomóc dziecku, nim będzie za późno >>>

xrpisWILCZYNSKA
Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym
Źródło: TVN24

Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę" chroni dzieci przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Zapewnia zarówno im, jak i ich opiekunom wsparcie, profesjonalną pomoc psychologiczną i prawną.

Czytaj także: