"W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sikorski: w tej robocie są jakieś przyjemności
Sikorski: w tej robocie są jakieś przyjemnościTVN24
wideo 2/3
Sikorski: w tej robocie są jakieś przyjemnościTVN24

W tej robocie są jakieś przyjemności. I to, że mogłem ambasadorowi rosyjskiemu w twarz rzucić jego kłamstwa, zostało przez niektórych zauważone - powiedział Radosław Sikorski w czasie niedzielnej dyskusji w Toruniu. W ten sposób minister nawiązał do swojego wrześniowego wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szef MSZ mówił także o zapowiedziach premiera Donalda Tuska dotyczących nowej polskiej polityki migracyjnej.

Szef polskiej dyplomacji podczas niedzielnego wystąpienia w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej, współorganizowanego przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został zapytany o to, co powinno cechować prezydenta. - Prezydent powinien skutecznie reprezentować nasz kraj na takich forach jak Organizacja Narodów Zjednoczonych - ocenił. - Akurat byliśmy niedawno znowu z panem prezydentem (Andrzejem Dudą-red.) w Nowym Jorku jednocześnie na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Niech już państwo ocenią, kto robił to skuteczniej - dodał.

Przy tej okazji przypomniał swoje wystąpienie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. - W tej robocie są jakieś przyjemności. I to, że mogłem ambasadorowi rosyjskiemu w twarz rzucić jego kłamstwa, zostało przez niektórych zauważone - powiedział Sikorski.

Pod koniec września minister spraw zagranicznych podczas wystąpienia na szczycie Rady Bezpieczeństwa ONZ wielokrotnie zwracał się do rosyjskiego ambasadora Wasilija Niebienzii. Mówił, że ma do niego kilka pytań. - Czym to, co Rosja robi z ukraińskimi porwanymi dziećmi, różni się od tego, co naziści robili z polskimi i rosyjskimi dziećmi? - spytał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sikorski w ONZ. "Kilka pytań do ambasadora Rosji"

Sikorski: Rosja robi ukraińskim dzieciom to, co naziści Polakom i Rosjanom
Sikorski: Rosja robi ukraińskim dzieciom to, co naziści Polakom i RosjanomReuters

"Tu prezydent ma największą wartość dodaną"

Sikorski w niedzielę w Toruniu ocenił, że "rolą prezydenta nie jest zastępowaniem rządów, na przykład w polityce europejskiej". - Polityka europejska to są rady sektorowe, negocjujemy kwoty, różne, bardzo szczegółowe kwestie związane z transportem, z rolnictwem, z ekologią, klimatem i tak dalej. Polski prezydent nie ma instrumentów biurokratycznych do oceniania tych kwestii. One wszystkie są w rządzie, w ministerstwie do spraw europejskich i poszczególnych resortach - mówił.

- Natomiast prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych, dysponując Biurem Bezpieczeństwa Narodowego, ma pełną wiedzę i ma pewne prerogatywy, aby wypowiadać się w sprawach obronnych, geostrategicznych. A to akurat są w tej chwili najważniejsze kwestie. Kwestie bezpieczeństwa narodowego. Więc uważam, że tu prezydent ma największą wartość dodaną - dodał minister.

34 państwa potępiły działania Izraela. Sikorski: to polska inicjatywa

Sikorski powiedział, że w jego ocenie bardzo ważne było w ostatnich 24 godzinach to, że 34 kraje dołączyły się do polskiej inicjatywy "wyrażenia niezadowolenia wobec rządu Izraela po ostrzelaniu przez ten kraj rejonu działania kontyngentu wojskowego UNIFIL, kontyngentu ONZ w Libanie, gdzie służą także nasi żołnierze".

Zdaniem ministra wspólny głos "34 krajów - w tym kilku członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - na wniosek Polski, jest silniejszym głosem" niż głos pojedynczego państwa.

Oświadczenie, o którym wspomniał szef dyplomacji opublikowała w mediach społecznościowych polska misja przy ONZ. Jak podkreślono, oświadczenie, w którym wezwano do ochrony sił pokojowych UNIFIL, w skład których wchodzą również Polacy, zostało ono zainicjowane przez Warszawę. "Potępiamy niedawne incydenty, wzywamy do poszanowania misji UNIFIL i zapewnienia bezpieczeństwa jego personelowi" - napisano.

Sikorski o wyborach prezydenckich

Sikorski w Toruniu był pytany m.in. o to, czy jego sobotnie wystąpienie na konwencji KO w Warszawie było prekampanią prezydencką. - Staram się informować opinię publiczną o największych wyzwaniach w tym niepewnym czasie. Wojna u granic, wojna na Bliskim Wschodzie, wybory w USA, niełatwa sytuacja także w Europie, wyczerpanie się pewnego modelu gospodarczego. Do tego pewne prorosyjskie decyzje naszych niektórych tradycyjnych sojuszników. To są wszystko kwestie, o których opinia publiczna chce wiedzieć, a moim obowiązkiem jest dzielić się stanowiskiem rządu w tych sprawach - odpowiedział szef MSZ.

Pytany, czy jeżeli jego środowisko polityczne zdecydowałoby się wystawić go jako kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydencki, to byłyby on gotowy do takiego startu, Sikorski odparł: - My tę decyzję podejmiemy - tak myślę - dopiero wtedy, gdy opozycja zdecyduje, kto będzie jej kandydatem. Pytany, kto jego zdaniem będzie kandydatem PiS, Sikorski odpowiedział, że "nie będzie spekulował". - Wygramy z każdym z nich - stwierdził szef MSZ.

"Prawo do azylu politycznego jest prawem narodowym"

Sikorski został także zapytany o sobotnie słowa premiera Donalda Tuska, który na konwencji PO podkreślił, że "jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu". - Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji - mówił Tusk.

Szef MSZ został poproszony także o komentarz do głosów krytyki związanych z tą zapowiedzią. Amnesty International Polska podkreśliła, że zapowiedziane w sobotę przez premiera Donalda Tuska czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu jest niedopuszczalne. Organizacja przypomniała, że prawo do azylu jest prawem człowieka, gwarantowanym m.in. przez konstytucję RP i Konwencję Genewską.

Premier: jednym z elementów strategii migracyjnej - czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu 
Premier: jednym z elementów strategii migracyjnej - czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu zdjęcia organizatora

- Jestem w specyficznej sytuacji jako beneficjent swego czasu Konwencji Genewskiej. Byłem bowiem uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii w latach 80. XX wieku. Muszę to sprawdzić od strony prawnej, ale o ile mnie pamięć nie myli, to prawo do azylu politycznego jest prawem narodowym, a nie prawem Unii Europejskiej. Wedle mojej najlepszej wiedzy mamy tu naszą narodową decyzję do podjęcia - odpowiedział Sikorski.

Dodał, że interesem Polski jest z jednej strony "kontrolowanie granicy", a z drugiej "sympatia dla ofiar prześladowań, czy to w Rosji, czy na Białorusi". - Będziemy to rozstrzygać - odpowiedział, pytany o to, jak pogodzić te zapowiedzi z możliwością udzielania prawa do azylu np. opozycjonistom białoruskim.

Sikorski o pakcie migracyjnym

- Póki co pakt migracyjny to jest ruch w kierunku zacieśnienia polityki migracyjnej. W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem, który uważa słusznie, że jeśli strefa Schengen ma przetrwać - to znaczy, jeśli mamy utrzymać dobrodziejstwa wolnego podróżowania wewnątrz strefy Schengen - to granica zewnętrzna strefy Schengen musi być kontrolowana - mówił Sikorski. Dodał, że "potrzebujemy też solidarnego wspierania tych krajów, które odpowiadają za zewnętrzną granicę" UE.

Zwrócił uwagę, że polski rząd zabiega o środki na Tarczę Wschód z funduszy europejskich. - To jest prawdziwy wymiar solidarności europejskiej. Uważam, że to jest wysoki priorytet, że w tej sprawie obywatele domagają się przywrócenia kontroli, domagają się, aby grupa suwerennych krajów, jaką jest Unia Europejska, decydowała, kto może wjechać, a kto nie może wjechać - powiedział szef MSZ. - Po to mamy wizy, po to mamy straże graniczne, po to mamy bariery graniczne, po to mamy konsulaty, żeby te dokumenty, które wydajemy coś znaczyły, a nie żeby można było bez nich sobie wjechać - mówił.

Dodał, że "premier już wczoraj zarysował pierwsze stanowcze decyzje, które będą doprecyzowywane w najbliższych dniach". - Już mamy projekt szybkiej nowelizacji odpowiednich ustaw, ale proszę się spodziewać całościowej ustawy, która wdroży polską strategię migracyjną. Tak, aby nasza gospodarka miała dopływ pracowników, ale w sposób kontrolowany z miejsc, z których sobie tych pracowników życzymy, na czas, na który sobie życzymy i w sposób, który uczyni z nich produktywnych rezydentów, może z części z nich obywateli, produktywnych i lojalnych - mówił Sikorski.

Sikorski o pakcie migracyjnym
Sikorski o pakcie migracyjnym TVN24

Sikorski do Ukraińców: potraktujcie ofiary rzezi wołyńskiej nie gorzej niż żołnierzy Wehrmachtu

Wśród wątków, które pojawiły się w trakcie dyskusji z uczestnikami spotkania pojawił się temat braku zgody Ukrainy na ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej.

- W sprawie ekshumacjach ofiar rzezi wołyńskiej mamy w Polsce zgodę narodową. Kwestia ekshumacji ofiar nie jest kwestią polityczną, nie powinna być przedmiotem targów, tylko jest chrześcijańskim obowiązkiem. Gdy Polska odzyskała wolność, w naszym kraju były niezałatwione kwestie ekshumacji żołnierzy najeźdźcy, jakim był Wehrmacht. Myśmy się nie targowali z Niemcami, tylko pozwoliliśmy im ekshumować i pochować swoich żołnierzy. Powiem więcej - nie targowała się także Ukraina. W Ukrainie w ostatnich kilkudziesięciu latach pochowano ponad 100 tysięcy żołnierzy najeźdźców, żołnierzy Wehrmachtu. I słusznie - powiedział Sikorski.

Dodał, że ma do strony ukraińskiej tylko jedną prośbę: - Potraktujcie ofiary rzezi wołyńskiej nie gorzej niż żołnierzy Wehrmachtu.

- Im szybciej strona ukraińska to zrealizuje, tym szybciej ten temat zniknie z naszych dwustronnych stosunków, tym mniejszym będzie obciążeniem w procesie wchodzenia Ukrainy do Unii Europejskiej. To jest w interesie Ukrainy. W tej sprawie nie mamy w Polsce różnicy zdań - tak jak w wielu innych, wbrew temperaturze naszej dyskusji politycznej - powiedział szef MSZ.

Autorka/Autor:js, momo/ft

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radosław Sikorski/youtube

Pozostałe wiadomości

Tysiące osób wzięło udział w marszu pod hasłem "Mieszkanie to prawo, nie biznes", który przeszedł w niedzielę ulicami Madrytu. Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy domagali się niższych cen wynajmu mieszkań i lepszych warunków życia.

"Wypychają nas z miast". Mają dość i nie zamierzają milczeć

"Wypychają nas z miast". Mają dość i nie zamierzają milczeć

Źródło:
Reuters

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

W Polsce wieje silny wiatr, który związany jest z niżem Helma. Silne porywy spowodowały, że drzewo runęło na dach przedszkola numer 7 przy ulicy Moniuszki w Zielonej Górze.

Drzewo runęło na dach przedszkola. "Było sporych rozmiarów i spowodowało pękniecie w ścianie"

Drzewo runęło na dach przedszkola. "Było sporych rozmiarów i spowodowało pękniecie w ścianie"

Źródło:
PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że będzie domagał się europejskiego uznania dla decyzji o czasowym terytorialnym zawieszeniu prawa do azylu. Po jego deklaracji posypały się negatywne komentarze, przede wszystkim ze strony organizacji humanitarnych. "Prawo do azylu jest w tej wojnie instrumentalnie wykorzystywane i nie ma nic wspólnego z prawami człowieka. Kontrola granic i bezpieczeństwo terytorialne Polski jest i będzie naszym priorytetem. Nasze decyzje i działania będą temu bezwzględnie podporządkowane" - napisał w niedzielę premier.

Donald Tusk tłumaczy swoją decyzję

Donald Tusk tłumaczy swoją decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Największa rosyjska rafineria na Krymie uległa niemal całkowitemu zniszczeniu po skutecznym ukraińskim ataku 7 października - informują media, powołując się na grupę ukraińskich analityków OSINT-Cyberboroshno. Baza naftowa płonęła przez ponad pięć dni, uszkodzonych jest 12 zbiorników.

Największa rafineria na Krymie "niemal całkowicie zniszczona"

Największa rafineria na Krymie "niemal całkowicie zniszczona"

Źródło:
PAP

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wojewódzki konserwator zabytków objął ochroną wzniesioną w 1949 roku w Dęblinie wieżę spadochronową. Stoi na terenie zamkniętym należącym do Lotniczej Akademii Wojskowej. Do 1987 roku służyła szkoleniu pilotów. Na podwieszonym na linie spadochronie można było ćwiczyć wybicie z progu, krótki lot i przede wszystkim lądowanie. 

Wieża spadochronowa zabytkiem. "Jest najstarszą i ostatnią oryginalną tego typu konstrukcją w Polsce"

Wieża spadochronowa zabytkiem. "Jest najstarszą i ostatnią oryginalną tego typu konstrukcją w Polsce"

Źródło:
tvn24.pl

Żołnierze 72 batalionu lekkiej piechoty z Kościerzyny podczas porządkowania terenu pod Stroniem Śląskim znaleźli 10 tysięcy euro. Pieniądze były w worku na śmieci. Zostały przekazane policji, które będzie próbowała znaleźć właściciela.

Sprzątali po powodzi, znaleźli 10 tysięcy euro w worku na śmieci

Sprzątali po powodzi, znaleźli 10 tysięcy euro w worku na śmieci

Źródło:
PAP

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. - Złapałem się za głowę, bo przewidywałem, że dojdzie do ogromnej eksplozji, ale ten pierwszy stopień wrócił, oni naprawdę go złapali stalowymi ramionami - mówił na antenie Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, SpaceX, CNN, PAP

Telefony z banków odbierała przez dwa lata prawie codziennie. - Padało zawsze jedno pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że mam zobowiązanie do spłaty? - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Michalak. Chodzi o kredyt po zmarłym mężu. Duża część prawników wskazuje, że spadkobierca staje się nowym kredytobiorcą tej samej umowy. Są też jednak inne opinie, których zasadność potwierdzają wyroki sądów.

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Źródło:
tvn24.pl

Polska planuje czasowe zawieszenie prawa do azylu - odnotowały w sobotę najważniejsze europejskie media, między innymi BBC, Reuters, agencja dpa, czy "Le Monde". "Warszawa wzywa UE do zaakceptowania tymczasowego zawieszenia praw migrantów" - pisze także amerykański Politico, podkreślając, że Bruksela nie odpowiedziała jeszcze na jego prośbę o komentarz. Brytyjski "Daily Telegraph" nazywa z kolei słowa polskiego premiera "wyzwaniem rzuconym UE".

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Źródło:
pap, tvn24.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Tymczasowe kontrole na granicach przywrócone w Norwegii. Nowe przepisy graniczne mają obowiązywać do 22 października, jednak norweskie władze zastrzegają, że zarówno ich zakres, jak i termin obowiązywania mogą w każdej chwili zostać zmienione - poinformowały media, powołując się na źródła policyjne.

Norwegia tymczasowo wprowadza kontrole na granicach 

Norwegia tymczasowo wprowadza kontrole na granicach 

Źródło:
PAP

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl

Każde nowo powstałe znamię to sygnał, żeby się pojawić u dermatologa, bo każda zmiana świadczy o tym, że coś w skórze się dzieje - mówiła w TVN24 dr hab. Alina Jankowska-Konsur, p.o. dyrektorki Uniwersyteckiego Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej we Wrocławiu. Podkreślała, że najważniejsza jest profilaktyka i wskazywała, na co zwracać uwagę, by czerniaka wykryć jak najwcześniej.

"Najważniejsza jest profilaktyka i badanie wszystkich znamion"

"Najważniejsza jest profilaktyka i badanie wszystkich znamion"

Źródło:
TVN24
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Grzyby obrodziły w polskich lasach. W ferworze poszukiwań leśnych skarbów łatwo jednak o pobłądzenie, a nawet zgubienie się. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania? Leśnicy mają na to sprawdzone sposoby.

Jak nie zgubić się na grzybach

Jak nie zgubić się na grzybach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24
Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Źródło:
tvn24
Premium

Na Litwie rozpoczęła się pierwsza tura wyborów do Sejmu. O 141 mandatów walczy 15 partii i dwie koalicje. Wśród 1,7 tysiąca kandydatów jest blisko 100 Polaków, którzy są litewskimi obywateli. Obserwatorzy podkreślają, że niezależnie od tego, czy zwycięży opozycyjna lewica, czy rządząca obecnie centroprawica, kurs polityki państwa zostanie zachowany.

Ruszyły wybory do litewskiego Sejmu, wśród kandydatów blisko 100 Polaków

Ruszyły wybory do litewskiego Sejmu, wśród kandydatów blisko 100 Polaków

Źródło:
pap

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk