Członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski odpowiedzieli na list skrzywdzonych przestępstwami seksualnymi w Kościele, pod którym podpisało się 46 osób. Biskupi stwierdzili między innymi, że list skrzywdzonych traktują jako "zaproszenie do spotkania, wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy".
W środę "Rzeczpospolita" na swej stronie internetowej poinformowała, że członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski odpowiedzieli na list skrzywdzonych przestępstwami seksualnymi w Kościele, pod którym podpisało się 46 osób.
Autorzy listu do Episkopatu twierdzili, że "w wielu polskich diecezjach pokrzywdzeni wciąż traktowani są przedmiotowo, a od ludzkiego cierpienia ważniejsze okazuje się dobro instytucji", dlatego sformułowali listę postulatów mających poprawić tę sytuację.
Wśród zgłoszonych przez nich postulatów znalazło się m.in. zawieszenie abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań, a w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcie go z funkcji przewodniczącego.
Apele o powołanie rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele
Postulowali także wystosowanie w imieniu Konferencji Episkopatu Polski listu do Stolicy Apostolskiej w celu poparcia idei zmian w prawie kanonicznym (m.in. nadania pokrzywdzonym statusu strony).
Oczekują również "określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 roku" oraz "wprowadzenia ogólnopolskiej listy dobrych i złych praktyk dotyczących tych aspektów kontaktu ze skrzywdzonymi, których nie obejmuje prawo kanoniczne".
Wskazali na potrzebę powołania darzonego przez nich zaufaniem rzecznika praw osób skrzywdzonych w Kościele, uzupełnienia wytycznych KEP o obowiązek docierania przez biskupów do osób pokrzywdzonych, o których dowiadują się z mediów oraz zaangażowania w każdej diecezji przynajmniej jednej kobiety w system pomocy osobom pokrzywdzonym.
Oświadczyli, że nie przestaną upominać się o uszanowanie godności osób skrzywdzonych i respektowanie podstawowych zasad moralności chrześcijańskiej w Kościele w Polsce.
"Mamy nadzieję, że staniecie w tej walce po tej samej stronie" – dodali w liście otwartym do Rady Stałej KEP.
Czytaj więcej: List otwarty skrzywdzonych do biskupów. Domagają się zawieszenia przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
Episkopat odpowiedział ofiarom pedofilii
"Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wysłała odpowiedź do sygnatariuszy listu. To jest list do nich" – przekazało w środę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Treść odpowiedzi opublikował w swoich mediach społecznościowych jeden z adresatów - Jakub Pankowiak.
Biskupi stwierdzili, że list skrzywdzonych traktują jako "zaproszenie do spotkania, wzajemnego słuchania się, szczerego dialogu i współpracy". Poinformowali, że postulaty pokrzywdzonych były tematem zebrania Episkopatu, które odbyło się w tym tygodniu.
"Zapewniamy, że w Waszych słowach dostrzegamy troskę o wspólnotę Kościoła, szczególnie o ochronę najsłabszych i bezbronnych, a także wsparcie skrzywdzonych i cierpiących" - wskazali hierarchowie.
Zaprosili "delegację Osób Skrzywdzonych" na spotkanie z biskupami tworzącymi Konferencję Episkopatu Polski. Zaproponowali, by odbyło się ono 19 listopada 2024 r. o godz. 16 na Jasnej Górze, kiedy to zaplanowano zebranie plenarne KEP.
Biskupi: Chcemy wsłuchiwać się w wasz głos
Biskupi przypomnieli też, że Rada Stała KEP przyjęła oświadczenie abp. Tadeusza Wojdy, że zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zbadanie stawianych mu zarzutów zaniedbań.
Odnosząc się do terminu powołania niezależnej komisji, hierarchowie wskazali, że prace trwają i zmierzają do końca. Poprosili skrzywdzonych, by do końca sierpnia przedłożyli swoje propozycje zmian w prawie kanonicznym – łącznie z postulatem powołania rzecznika skrzywdzonych w Kościele – i zapewnili, że polska delegacja przedłoży je do dyskusji podczas zaplanowanych na październik obrad synodu biskupów w Rzymie.
Biskupi przeprosili skrzywdzonych za to, że nie zawsze byli przy nich, by ich wspierać. "Chcemy wsłuchiwać się w Wasz głos, wciąż na nowo ucząc się wrażliwości na zranionych w naszych wspólnotach. Mamy nadzieję, że ten dialog okaże się ważnym krokiem na drodze do wzajemnego zrozumienia i współpracy, która przyczyni się do lepszej ochrony najmłodszych i bezbronnych" - podkreślili członkowie Rady Stałej KEP.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock