TVN24 | Polska

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Minuta ciszy dla ofiar COVID-19 na Radzie Krajowej PO
Minuta ciszy dla ofiar COVID-19 na Radzie Krajowej POTVN24
wideo 2/4
TVN24Minuta ciszy dla ofiar COVID-19 na Radzie Krajowej PO

W sobotę zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Przewodniczący Donald Tusk ma przedstawić pomysły, jak wygrać wybory, co zrobić po objęciu rządów i jak radzić sobie z najważniejszymi dziś problemami, jak pandemia i inflacja - zapowiedział wcześniej rzecznik PO Jan Grabiec. Wybrani mają zostać też nowi wiceszefowie partii. W tvn24.pl relacjonujemy część otwartą obrad.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 11:38

  Tusk: Trzeba wyposażyć PO w konkretne rozwiązania, żeby marzenia stały się realnością. Nie możemy zwątpić

 • 11:37

  Tusk: Znajdziemy miejsce i czas w czasie kongresów do organizacji paneli, do których bedziemy zapraszali ekspertów wszystkich partii demokratycznych. Szukajmy tego, co łączy i co jest wspólne i zapomnijmy na chwię o tym, co nas dzieli

 • 11:35

  Tusk: Będziemy organizatorami siedmiu kongresów wyznaczających plan PO na czas po zwycięstwie, w które wierzę. Pierwszy kongres będzie poświęcony "odpornej Polsce".

 • 11:34

  Tusk mówi "o respekcie i szacunku dla partnerów"

 • 11:33

  Tusk: jest dla mnie mało ważne, kto, ile, w jakim sondażu ma procent

 • 11:32

  Tusk: jeżeli połączymy siły z opozycją, to mamy realne szanse zmienić niektóre decyzje w budżecie

 • 11:31

  Tusk: to, co musimy uzyskać, to to, żeby partie opozycyjne w Senacie ustaliły kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej

 • 11:30

  Szef PO: jestem przekonany, że mobilizacja wszystkich partnerów społecznych, w tym samorządów, jest jednym z warunków naszego sukcesu

 • 11:29

  Tusk: wiemy jak ważna jest mobilizacja także innych środowisk

 • 11:28

  Tusk mówi o obywatelskiej kontroli wyborów: wzywam wszystkie ogniwa PO, aby w czasie mobilizowania ludzi, wejść w kontakt z lokalnymi środowiskami KOD-u i z partnerami, sojusznikami, a więc z innymi partiami opozycyjnymi

 • 11:27

  Tusk: Wyznaczam zadanie dla szefów regionów PO. To zadanie, dzięki któremu przedstawiciel PO będzie w każdej komisji wyborczej

 • 11:23

  Tusk: Ta władza zajmuje się od wielu dni jak ukryć łajdactwa jednego ze swoich wiceministrów. Pan Mejza zastąpił de facto Kaczyńskiego i to nie jest gra słów

 • 11:21

  Tusk: Nikomu w Europie nie udało się skłócić tak szybko własnego państwa z całą Unią Europejską. Polacy boją się pandemii, drożyzny, wojny i konliktu z UE.

 • 11:19

  Tusk: my nie mamy pretensji do PiS-u i Kaczyńskiego o to, że Polaków dotknęły dramaty takie jak pandemia i inflacja, ale o to, że Polska jest na czele wszystkich ponurych rankingów za ich władzy

 • 11:17

  Tusk: Ponad 40 procent Polaków boi się wzrostu cen i drożyzny. To jest ta przestrzeń, w której ta władza nie zrobiła nic

 • 11:16

  Tusk: Jeśli czujemy się osamotnieni przez tę władzę, jeżeli ona nie robi nic, żeby ochronić nas przed skutkami pandemii, to dajmy znak, że pamietamy o dramatach i lękach. Proszę o chwilę ciszy

 • 11:14

  Szef PO Donald Tusk zabral głos na posiedzeniu Rady Krajowej partii.

Rada - ze względu na pandemię - odbywa się w trybie hybrydowym. Mniej więcej połowa jej członków spotka się w siedzibie Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Druga połowa będzie obecna zdalnie. Wstęp na teren Akademii będą miały wyłącznie osoby, które posiadają paszport covidowy lub aktualny wynik testu na koronawirusa.

Rada Krajowa PO zebrała się po raz pierwszy od wrześniowej konwencji partii, a także październikowych wyborów wewnętrznych, w których wybrano szefów regionów i przewodniczącego. Podczas konwencji zmieniono statut Platformy, między innymi powiększając skład zarządu.

Rada zajmie się wypełnieniem nowych wymogów statutowych, wynikających ze zwiększenia liczby wiceprzewodniczących z czterech do 10. Właśnie wybór nowych wiceprzewodniczących to jedno z głównych zadań sobotnich obrad.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik PO: Tusk przedstawi plan przygotowania do wyborów parlamentarnych

Drugie to nakreślenie planu PO na najbliższą przyszłość. - Przewodniczący Donald Tusk przedstawi plan działań dotyczący przygotowania do wyborów parlamentarnych i przygotowania do odpowiedzialnego zarządzania krajem w sytuacji, gdy rządząca partia traci większość i traci sterowność wewnętrzną, a także nie jest w stanie odpowiedzieć na problemy, które dzisiaj dotyczą Polaków - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

Utratę sterowności, dodał, pokazuje między innymi sytuacja z Łukaszem Mejzą, którego mimo kompromitujących materiałów premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński nie są w stanie odwołać z rządu. W tej sytuacji "większą odpowiedzialność musi przyjąć na siebie opozycja". - Zadaniem rozsądnej opozycji jest stworzenie alternatywy - zaznaczył Grabiec.

Donald Tusk przedstawi więc "alternatywny plan", dotyczący między innymi tego, jak wyjść z obecnych kłopotów, także tych związanych z pandemią, inflacją i innymi problemami, z którymi nie radzi sobie rząd. Będzie też mówił, dodał rzecznik, o stworzeniu struktury, która będzie w stanie wygrać wybory.

- Będzie to zakończenie pewnego etapu związanego z powrotem Donalda Tuska i pewnymi roszadami personalnymi - powiedział Grabiec. - Teraz zacznie się drugi etap: przygotowanie do wyborów i do rządzenia krajem - dodał.

Poza Tuskiem w sobotę głos ma zabrać około 10 osób, przede wszystkim młodzi posłowie, tacy jak Aleksandra Gajewska. Spodziewane jest ponadto przemówienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Zostaną wybrani nowi przewodniczący PO

Po zakończeniu części otwartej, nastąpi część zamknięta. Wtedy wybrani zostaną nowi wiceprzewodniczący. Do dotychczasowych zastępców Donalda Tuska - Borysa Budki, Tomasza Siemoniaka i Rafała Trzaskowskiego - mają dołączyć: Bartosz Arłukowicz, Cezary Tomczyk, Ewa Kopacz, Małgorzata Kidawa-Błońska, Izabela Leszczyna, Marzena Okła-Drewnowicz i Dorota Niedziela. Dobór nazwisk jest taki, by wśród wiceprzewodniczących było tyle samo kobiet i mężczyzn.

Dalsze zmiany w zarządzie mają nastąpić po nowym roku. Wówczas wybrany zostanie cały skład gremium, ponieważ definitywnie wygaśnie dwuletnia kadencja obecnego zarządu, wybranego jeszcze przez poprzedniego przewodniczącego Borysa Budkę.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości