Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o bieganiu, ale boicie się zapytać. Pięć pytań i odpowiedzi

[object Object]
Masz pytanie o bieganie?tvn24
wideo 2/22

Jak biegać, żeby się nie męczyć? Jak ubrać się na bieganie zimą? Od ilu kilometrów zacząć? Zobacz najczęściej zadawane pytania.

Katarzyna Karpa: - Rocznie pokonuję biegiem około 1,7 tys. km. Nie jestem dietetykiem ani ortopedą, ale chętnie podzielę się z Tobą moimi sposobami na uniknięcie kontuzji czy motywację

Dzień szybko się kończy, a jak już jest widno, to za zwyczaj szaro i wilgotno. Słońce pokazuje się od święta. Do lata jeszcze długie miesiące i to jest właśnie powód, żeby... biegać! Powód? Zima to najlepszy czas do budowania podstaw formy na lato. To, co wypracuje się teraz, zaprocentuje właśnie wtedy, gdy warunki będą znacznie przyjemniejsze.

I właśnie teraz, gdy najtrudniej zebrać się za bieganie, najwięcej znajomych pyta mnie o to, jak zacząć. Postanowiłam zebrać najczęściej pojawiające się pytania i spróbować znaleźć odpowiedzi.

1. "Nie biegam, bo się męczę". Jak zacząć?

To proste: żeby przestać się męczyć, trzeba... biegać! Gdy moja mama zaczynała swoje treningi, na początku w ogóle nie zwracałyśmy uwagi na kilometry (no dobra, przynajmniej w założeniu, bo tak naprawdę ona te kilometry sobie liczyła). Zamiast tego tak planowałyśmy, by spędzić na treningu około godziny. Spokojnie, nie było to od razu samo bieganie, ale bieganie przeplatane ze żwawym spacerem.

Proporcje, jakie obrałyśmy na początku, to 5 minut spokojnego biegu i 3 minuty chodu, ale można to sobie dowolnie modyfikować, jeżeli możesz biec trochę krócej niż moja mama. Potem, z kolejnymi tygodniami, wydłużałyśmy o pół minuty bieg i o tyle samo skracałyśmy chód. Mniej więcej przy 7 minutach biegu i minucie odpoczynku moja mama pobiegła już sama do lasu i pokonała samodzielnie najpierw trzy, a potem pięć kilometrów. Miesiąc od rozpoczęcia treningów wystartowała w Biegu Niepodległości i bez zatrzymywania pokonała 10 km. Jeżeli ona potrafiła, Ty też!

2. "Na pewno potrzebne są specjalne ubrania i ciepłe buty". Jak ubrać się na bieganie zimą?

Biegam w tych samych butach, jak latem - bez żadnych membran i ulepszeń. Jedyne, co modyfikuję, to skarpetki: gdy dni są mroźne, zakładam cieplejsze, często turystyczne podkolanówki. Ostatnio testuję takie z wełną merynosa - jej domieszka powoduje, że nawet gdy skarpety są mokre, nie przestają grzać stopy. Rozgrzanej bieganiem stopie nie przeszkadza to, że buty są przewiewne, a jeżeli przypadkiem zdarzy ci się wdepnąć w kałużę, te przewiewne łatwiej oddadzą wodę i wyschną niż modele z membraną. Bardziej "pancerne" buty wybieram tylko wtedy, gdy mróz jest naprawdę duży, a ja do pokonania mam np. 50 km na orientację i przewiduję, że zajmie mi to cały dzień. Wtedy wybieram buty z grubszą podeszwą, żeby lepiej izolowały stopę od podłoża. Pamiętam też o stuptutach - gdy docieplę dobrze kostki, mniej marzną mi też same stopy.

A ubranie? Na górę zimą prawie zawsze zakładam koszulkę z merynosa, a na nią - w zależności od temperatury - cienką bluzę i na nią supercienką kurtkę, albo samą kurtkę. Jeżeli jest bardzo zimno, zamiast cienkiej bluzy wybieram polar z powerstretchu. Głowę, szyję i nadgarstki owijam buffami - można dowolnie modyfikować ich konfigurację, gdy zrobi się gorąco, albo w czasie treningu się ochłodzi (gdy np. zapadnie zmrok). Na ręce prawie zawsze zakładam rękawiczki, bo ta część ciała marznie mi najbardziej.

Na nogi, gdy temperatura nie jest ujemna i bardzo nie wieje, zakładam lżejsze legginsy. Przy większych chłodach natomiast wybieram takie z dociepleniem, które dodatkowo są mniej przewiewne niż te letnie. Ponieważ drugą częścią ciała, która marznie mi najbardziej, są uda i pośladki, ostatnio na stałe noszę spódniczkę z powerstretchu - nie tylko pomaga utrzymać ciepło, ale też jest ładna! Moi koledzy, którym nie wypada nosić spódniczki, żeby docieplić "cztery litery", zakładają na biegowe legginsy np. krótkie spodenki.

3. "Bieganie jest nudne". Tak? Są na to sposoby

Jeżeli nudzi cię bieganie po ulicach w Twojej okolicy, spróbuj wybrać się na biegową wycieczkę w nowe miejsca. Odwiedź miejsca, w których dawno Cię nie było, np. z dzieciństwa, albo okolice, w których wynajmowałeś kiedyś mieszkanie. Zobacz, czy sklep, w którym kupowałeś bułki, wciąż jest w tym samym miejscu, albo czy szkoła, do której chodziłeś, została wyremontowana. Potem znajdź w okolicy las i pobiegnij tam. Przed siebie, po prostu, bez liczenia kilometrów. Spotkaj sarny albo łosia albo poszukaj tropów zwierząt. Właśnie sypnęło śniegiem? Sprawdź, jak w lesie wyglądają przykryte nim drzewa. Jeżeli to wciąż mało, sprawdź, gdzie w okolicy odbywają się marsze albo biegi na orientację - wtedy bieganie przeplata się jeszcze z przygodą z mapą. Taki marszobieg pozwala oderwać się od codzienności, nie myśleć o pracy i kłopotach. Jest tylko las, mapa i Ty.

4. "Tak dobrze mi się biega, mogę to robić codziennie?". O przerwach w treningach

Nie biegaj codziennie. Dlaczego? Bo odpoczynek jest tak ważny, jak trening. Jeżeli nie pozwolisz swojemu organizmowi się zregenerować po wysiłku, otworzysz drogę do kontuzji. Znajomi często pytają, jak to się dzieje, że przy takich obciążeniach, jakie sobie serwuję (np. długie zawody co tydzień-dwa) nie uskarżam się na żadne bóle. Nie wiem, jak to się dzieje, nie jestem specjalistą. Ale to, co staram się robić na co dzień, to wsłuchiwanie się we własny organizm. Jeżeli czuję, że coś łupie mnie w kolanie, nie biegam, tylko pozwalam mu odpocząć. Jeżeli wstaję rano i od pierwszych chwil czuję się zmęczona i ledwo trzymam się na nogach, tego dnia albo nie biegam wcale, albo skracam trasę. Jeden trening mniej czy więcej nic w formie nie zmieni, a może pozwolić uniknąć kontuzji, czy na przykład przewrotki na wystającym korzeniu w lesie, którego na zmęczeniu po prostu nie zauważę.

Moja mama, odkąd zaczęła biegać, wychodzi do lasu trzy razy w tygodniu i musi to być dobry harmonogram, bo ciągle ma jakieś życiówki! Jednocześnie nie uskarża się na żadne bóle ani nawet zakwasy. Czasem zdarza jej się biegać dwa dni pod rząd, ale potem obowiązkowo odpoczywa. Warto też urozmaicać bieganie - nie tylko biegać długie kilometry, ale np. wbiegać na górkę albo robić interwały.

5. "Na pewno stosujesz jakąś specjalną dietę". Co jeść przed bieganiem?

Na co dzień nie stosuję diety, chociaż niewykluczone, że gdybym to robiła, miałabym lepsze wyniki. Zamiast tego po prostu uważnie wybieram to, co jem - sprawdzam składy produktów (wybieram ta najmniej przetworzone) i staram się gotować obiady w domu. Dzięki temu wiem, co jem i nie muszę się zastanawiać, czy w tym daniu kucharz akurat dodał sody, czy użył kostki rosołowej, czy nie.

Na śniadania smakują mi placki owsiane albo musli z jogurtem. Obiady najróżniejsze - od kaszy z gulaszem warzywnym, przez placki z jabłkami, placki z dyni, włoskie makarony, po ryby i ryż. Staram się nie jeść mięsa, bo lepiej się bez niego czuję. Przed samym treningiem zazwyczaj jem pszenne pieczywo z miodem albo masłem orzechowym. Po bieganiu i w czasie długich wybiegań robię sobie też domowy izotonik: wodę z miodem i cytryną. O tych wszystkich potrawach i izotonikach jednak nie przeczytałam w żadnej książce ani superporadniku dla biegaczy. Do tego, co mi najbardziej odpowiada, doszłam metodą prób i błędów. Rób tak i Ty - sam najszybciej dojdziesz do tego, co jest dobre dla Twojego organizmu.

Masz pytania o bieganie? Zajrzyj na Gorący temat w Kontakcie 24 napisz. Rocznie pokonuję biegiem około 1,7 tys. km. Nie jestem dietetykiem ani ortopedą, ale chętnie podzielę się z Tobą moimi sposobami na uniknięcie kontuzji czy motywację. Wrzuć swoje zdjęcia z treningu!

Autor: Katarzyna Karpa (k.karpa@tvn.pl)

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Mamy pierwszą osobę w Polsce ukaraną za mówienie "patodeweloperka", to aktywista Miasto Jest Nasze - informuje współzałożyciel stowarzyszenia i od niedawna stołeczny radny Jan Mencwel. W uzasadnieniu sąd podnosi, że odbiór tego sformułowania jest "negatywny", a w stosunku do dewelopera, o którym pisał aktywista, jest "obraźliwe" i "nie znajduje żadnego uzasadnienia".

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Aktywista ukarany przez sąd za sformułowanie "patodeweloperka". "Pierwszy w Polsce"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na Płochocińskiej. Jak dowiedział się nasz reporter Artur Węgrzynowicz, w zderzeniu osobowej skody z busem zginęła kobieta. Na miejscu były wszystkie służby.

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Zderzenie na Płochocińskiej. Nie żyje kobieta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24