W zeszłym roku na Dom Gotycki na terenie rezydencji książąt Czartoryskich w Puławach (Lubelskie) runęło drzewo. Uszkodzona została między cześć kolumnady oraz balustrada balkonu. Potrzebny był remont, który właśnie się zakończył. Dom Gotycki pierwotnie miał być domem dla ogrodnika, ale później przechowywano tu arcydzieła malarstwa, m.in. "Damę z łasiczką" Leonarda da Vinci.
- Prace remontowe objęły uszkodzoną kolumnadę, balustradę balkonową, płyty tarasowe i okno witrażowe od strony pałacu Czartoryskich - mówi Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach,
IUNiG jest właścicielem Domu Gotyckiego na terenie rezydencji książąt Czartoryskich w Puławach, na który w lipcu zeszłego roku – podczas burzy - runęło drzewo.
Prace trwały ponad dwa miesiące. Kosztowały około 120 tysięcy złotych
Uszkodzone elementy kamienne zostały oczyszczone i scalone, a większe fragmenty marmuru wzmocniono zbrojeniem z włókna szklanego. Część balustrady wymieniono na nową o identycznym wyglądzie, a płyty tarasowe zrekonstruowano na wzór oryginalnych z piaskowca.
- Po zakończeniu remontu okazało się, że nowa kolumna, która została postawiona za bardzo odróżniała się od pozostałych, które były już nieco pokryte mchem. Dlatego postanowiliśmy ze środków własnych instytutu wyczyścić wszystkie kolumny. Koszt tych prac wyniósł około 15 tysięcy złotych - dodaje Oleszek.
Prace remontowe trwały ponad dwa miesiące i kosztowały około 120 tysięcy złotych. Większość robót wykonano w pracowni konserwatorskiej, a po ich zakończeniu elementy zabezpieczono i przewieziono do Puław, gdzie ponownie je zamontowano.
Pierwotnie miało tu być mieszkanie dla ogrodnika
- Dom Gotycki powstał w latach 1801-1809 według projektu Chrystiana Piotra Aignera na fundamentach starszego barokowego pawilonu zniszczonego przez wojska rosyjskie. Zaprojektowany został w historyzującym stylu nawiązującym do gotyku - opisuje Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Czytaj też: Z pałacu Zamoyskich już nie będzie odpadał tynk
Inicjatorką wzniesienie domu była księżna Izabela z Flemingów Czartoryska, która pierwotnie zaplanowała, że zostanie tu zlokalizowane niewielkie mieszkanie dla ogrodnika. Z czasem budynek osiągnął postać dość okazałej, eklektycznej budowli o złożonej bryle i ostatecznie stał się pawilonem wystawowym narodowych zbiorów.
Przechowywano tu część zbiorów z pierwszego muzeum na ziemiach polskich
- W Domu Gotyckim przechowywano między innymi "Damę z łasiczką" Leonarda da Vinci, "Autoportret" Rafaela Santi, a także "Pejzaż z Miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta - zaznacza konserwator.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie