Z pałacu Zamoyskich już nie będzie odpadał tynk

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Zakończyły się prace naprawcze tarasu południowego pałacu w Kozłówce
Zakończyły się prace naprawcze tarasu południowego pałacu w Kozłówce Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
wideo 2/6
muzeum slideshow

Wadliwie wykonany system odwadniający był przyczyną tego, że jeden z tarasów XVIII-wiecznego pałacu Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie) był silnie zawilgocony. Teraz to już przeszłość.

Pałac w Kozłówce wzniesiony został w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego i starostę sztumskiego Michała Bielińskiego. W 1799 roku majątek został kupiony przez Aleksandra Zamoyskiego, przedstawiciela jednego z najbardziej znanych polskich rodów.

Największą świetność rezydencja przeżywała w czasach Konstantego Zamoyskiego, który w latach 1897-1909 przebudował i rozbudował zespół kozłowiecki. Pałac zyskał wówczas m.in. wieże i tarasy. Przy jednym z tych ostatnich, a konkretnie tarasie południowym, w listopadzie zakończyły się prace konserwatorskie.

Kozłówka. Pałac ZamoyskichNarodowe Archiwum Cyfrowe
Kozłówka. Pałac Zamoyskich. Wnętrze głównej sali na pierwszym piętrzeNarodowe Archiwum Cyfrowe

Zabezpieczyli przed wilgocią i naprawili gzymsy

- W związku z wadliwie wykonanym systemem odwodniającym, taras był silne zawilgocony – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Program prac naprawczych obejmował m.in. usunięcie z posadzki, wykonanie membrany przeciwwilgociowej oraz przeprowadzenie prac konserwatorsko-naprawczych w obrębie - wieńczącego taras - gzymsu.

W ramach prac wykonano też nową posadzkęMuzeum Zamoyskich w Kozłówce

- Inwestor, czyli Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zrealizowało powyższe prace w ramach zadania dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zaznacza konserwator.

Z tarasu odpadał tynk Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wcześniej odkryli butelki z ponad stuletnim winem

W czerwcu pisaliśmy też o innych pracach prowadzonych na terenie założenia pałacowego. Jak mówił nam wtedy dr Kopciowski, najbardziej okazałym z remontowanych budynków jest - wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku - oficyna północna, gdzie przy okazji remontu odkopano kocioł, który przed laty był częścią systemu grzewczego pałacowej kaplicy.

Znacznie wcześniej, bo jeszcze w 2019 roku w tej samej piwnicy znaleziono też 15 butelek z winem, które przeleżały w ziemi ponad sto lat. Na podstawie zachowanych na korkach kapturków udało się ustalić, że pochodzą m.in. z francuskich winnic Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

W 2019 roku z ziemi wydobyto piętnaście butelek z winemMuzeum Zamoyskich w Kozłówce
Pałac Zamoyskich w KozłówceShutterstock
Prace prowadzone były na terenie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości