TVN24 | Polska

Głosował przeciw środkom na psychiatrię dziecięcą, czy to błąd polityczny? Karczewski: ja wiem, czy polityczny?

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP, RMF FM
Karczewski: na początku tygodnia  premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcej
Karczewski: na początku tygodnia premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcejRMF FM
wideo 2/5
RMF FMKarczewski: na początku tygodnia premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcej

Na początku tygodnia premier z ministrem zdrowia przedstawią program zwiększonej o ponad 80 milionów złotych kwoty na psychiatrię dziecięcą – zapowiedział senator PiS Stanisław Karczewski. W Senacie zagłosował, podobnie jak inni przedstawiciele obozu władzy, przeciwko przyznaniu dodatkowych funduszy na ten cel, przyznaje jednak, że ma świadomość, iż jest "dużo do zrobienia" w tym aspekcie.

12 stycznia Senat przegłosował ponad 100 poprawek do budżetu na 2021 rok. Poparcie uzyskała między innymi poprawka przyznająca 80 milionów na psychiatrię dziecięcą. Poprawkę poparło 52 senatorów, przeciw było 47 – wyłącznie członkowie klubu Prawo i Sprawiedliwość. Były wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) był pytany w sobotę w Radiu RMF FM o to, "jak się czuje po tym, gdy w Senacie zagłosował na nie, i to nieskutecznie" w sprawie przyznania 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą. - Może to jest pierwsza taka jaskółka, że wsłuchujemy się również i w głos opozycji – przyznał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Karczewski: na początku tygodnia premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcej

Karczewski odniósł się do interwencji prezydenta Andrzeja Dudy, który rozmawiał telefonicznie z premierem Mateuszem Morawieckim i uzyskał obietnicę, że pieniądze na psychiatrię dziecięcą "w budżecie się znajdą". - Wiem, rozmawiałem wczoraj z panem premierem. Na początku tygodnia pan premier z panem ministrem (zdrowia Adamem Niedzielskim) przedstawi taki plan, program zwiększonej o te ponad 80 milionów złotych kwoty na psychiatrię dziecięcą – zapowiedział senator PiS. - Brakowało na pewno kontaktu, przepływu informacji – przyznał.

Karczewski: na początku tygodnia  premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcej
Karczewski: na początku tygodnia premier przedstawi plan dla psychiatrii dziecięcejRMF FM

"Wiem, że mamy dużo do zrobienia w psychiatrii dziecięcej"

Karczewski, z zawodu lekarz, zapewnił, że zna problemy psychiatrii dziecięcej. - Wiem, że mamy dużo do zrobienia w psychiatrii dziecięcej – w ogóle w psychiatrii. Jestem w kontakcie z panem profesorem Wciórką (profesor Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii) i panem ministrem Balickim (Marek Balicki, były minister zdrowia), którzy prowadzili program pilotażowy – powiedział. - On świetnie funkcjonuje – ocenił były marszałek Senatu.

- Jest to przede wszystkim zniesienie opieki na niższy poziom, poziom ambulatoryjny, domowej opieki, dziennej opieki nad chorymi. Również w szkole, co jest bardzo istotne i ważne, żeby było jak najwięcej psychologów, osób, które pomagają dzieciom – wyjaśnił.

Błąd polityczny?

Pytany, czy "wtorkowa decyzja o głosowaniu przeciwko nie była błędem politycznym", Karczewski odpowiedział pytaniem: -Ja wiem, czy politycznym?

- Mieliśmy ustalone głosowania dotyczące budżetu. Ten budżet jest skonstruowany w sposób zrównoważony. Każde zachwianie tego budżetu powoduje pewne perturbacje – wyjaśnił. - Dodatkowe środki mają być przeznaczone również na psychiatrię dziecięcą – zapewnił senator PiS.

Stwierdził, że "największym problemem psychiatrii dziecięcej jest problem, z którym sobie nie poradzimy nawet z bardzo dużymi środkami, a mianowicie brak psychiatrów dziecięcych". - I tu wiem, że jest bardzo duża determinacja i wola Ministerstwa Zdrowia, żeby zachęcać młodych lekarzy do tego, aby podejmowali specjalizację z psychiatrii dziecięcej – przekonywał Karczewski.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, RMF FM

Pozostałe wiadomości