TVN24 Biznes | Pieniądze

80 milionów na psychiatrię dziecięcą. Poprawka podzieliła Senat

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Gabriela Morawska-Stanecka o środkach na psychiatrię dziecięcą
TVN24Gabriela Morawska-Stanecka o środkach na psychiatrię dziecięcą

Senat przegłosował ponad 100 poprawek do budżetu na 2021 rok. Poparcie uzyskała między innymi poprawka przyznająca 80 milionów na psychiatrię dziecięcą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Poprawkę poparło 52 senatorów, przeciw było 47. Przeciwko tej poprawce głosowali wyłącznie członkowie klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Teraz ustawą wraz z poprawkami zajmie się Sejm. Najbliższe posiedzenie zaplanowano w dniach 20-21 stycznia.

"W Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych"

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka na poniedziałkowej konferencji prasowej wskazywała, że "epidemia koronawirusa w 2020 roku obnażyła słabości systemu opieki zdrowotnej". Jej zdaniem, najważniejsze poprawki do tego budżetu muszą dotyczyć wzmocnienia systemu ochrony zdrowia.

Przedstawicielka Lewicy oceniła, że pierwsza kwestia to jest psychiatria, w tym psychiatria dziecięca. - W Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych i około 400 tysięcy dzieci, które mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej, zwłaszcza po okresie COVID-19 – zaznaczyła Morawska-Stanecka. - Dlatego proponujemy w tym budżecie i uzupełnimy ten budżet o dodatkowe 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą – dodała. Jak zaznaczyła, "to nie wszystko w obszarze psychiatrii i pomocy pocovidowej, bo 120 milionów złotych będzie przeznaczone na pomoc psychiatryczną, na leczenie komplikacji, powikłań pocovidowych".

Alarmujący raport NIK

Z raportu opublikowanego we wrześniu ubiegłego roku przez NIK wynika, że problemy zdrowia psychicznego narastają. "W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Zaznaczono, że kontrola - która objęła lata 2017-2019- wykazała, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia tej populacji pacjentów kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. W ocenie NIK-u największym problemem jest nierównomierne rozmieszczenie psychiatrów dzieci i młodzieży na terenie kraju.

"Najmniej lekarzy tej specjalności, przypadających na 10 tys. osób małoletnich było w województwie lubuskim (0,16), a najwięcej - w województwie łódzkim (0,79). Natomiast psychiatrów przypadających na 1 tys. pacjentów małoletnich, najmniej było w województwie podkarpackim (1,02) a najwięcej - również w województwie łódzkim (4,96)" – wskazano.

Z raportu wynika, że nierównomiernie na terenie kraju rozmieszczone były także szpitalne oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży – żadnego nie było w województwie podlaskim. Z kolei żadnego oddziału dziennego nie było w województwach: lubuskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości