Senat przegłosował ponad 100 poprawek do budżetu na 2021 rok. Poparcie uzyskała między innymi poprawka przyznająca 80 milionów na psychiatrię dziecięcą.
Poprawkę poparło 52 senatorów, przeciw było 47. Przeciwko tej poprawce głosowali wyłącznie członkowie klubu Prawo i Sprawiedliwość.
Teraz ustawą wraz z poprawkami zajmie się Sejm. Najbliższe posiedzenie zaplanowano w dniach 20-21 stycznia.
"W Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych"
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka na poniedziałkowej konferencji prasowej wskazywała, że "epidemia koronawirusa w 2020 roku obnażyła słabości systemu opieki zdrowotnej". Jej zdaniem, najważniejsze poprawki do tego budżetu muszą dotyczyć wzmocnienia systemu ochrony zdrowia.
Przedstawicielka Lewicy oceniła, że pierwsza kwestia to jest psychiatria, w tym psychiatria dziecięca. - W Polsce jest zaledwie 400 psychiatrów dziecięcych i około 400 tysięcy dzieci, które mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej, zwłaszcza po okresie COVID-19 – zaznaczyła Morawska-Stanecka. - Dlatego proponujemy w tym budżecie i uzupełnimy ten budżet o dodatkowe 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą – dodała. Jak zaznaczyła, "to nie wszystko w obszarze psychiatrii i pomocy pocovidowej, bo 120 milionów złotych będzie przeznaczone na pomoc psychiatryczną, na leczenie komplikacji, powikłań pocovidowych".
Alarmujący raport NIK
Z raportu opublikowanego we wrześniu ubiegłego roku przez NIK wynika, że problemy zdrowia psychicznego narastają. "W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego" – mogliśmy przeczytać w komunikacie.
Zaznaczono, że kontrola - która objęła lata 2017-2019- wykazała, że system lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży nie zapewnia tej populacji pacjentów kompleksowej i powszechnie dostępnej psychiatrycznej opieki zdrowotnej. W ocenie NIK-u największym problemem jest nierównomierne rozmieszczenie psychiatrów dzieci i młodzieży na terenie kraju.
"Najmniej lekarzy tej specjalności, przypadających na 10 tys. osób małoletnich było w województwie lubuskim (0,16), a najwięcej - w województwie łódzkim (0,79). Natomiast psychiatrów przypadających na 1 tys. pacjentów małoletnich, najmniej było w województwie podkarpackim (1,02) a najwięcej - również w województwie łódzkim (4,96)" – wskazano.
Z raportu wynika, że nierównomiernie na terenie kraju rozmieszczone były także szpitalne oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży – żadnego nie było w województwie podlaskim. Z kolei żadnego oddziału dziennego nie było w województwach: lubuskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP