W środę odbyła się konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży profesor Barbary Remberk z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Tematem konferencji była kwestia psychiatrii dziecięcej.
Konferencja dobiegła końca.
Premier o ewentualnym zniesieniu obostrzeń: To podlega naszej bieżącej analizie. Patrzymy na to, co się dzieje w krajach ościennych. W wielu krajach nas otaczających i w Europie Zachodniej restrykcje są coraz większe, ostrzejsze. Nie możemy tego lekceważyć. U nas sytuacja wygląda na nieco bardziej stabilną, ale chcemy poczekać do początku przyszłego tygodnia, by przedstawić, jak może funkcjonować funkcjonowanie poszczególnych branż od 1 lutego. Nie wykluczamy zmian w reżimie sanitarnych. Będą one wypracowywane przez ministrów we współpracy z konkretnymi branżami.
Premier o inauguracji prezydentury Joe Bidena: Polska i USA są splecione wspólnymi interesami, wspólnym patrzeniem na świat. Jestem przekonany, że mimo zmiany administracji amerykańskiej, nasza współpraca będzie przebiegała bardzo dobrze.
Niedzielski: Część z tych środków jest zarezerwowana na przykład w funduszu COVID-owym.
Niedzielski: 220 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą to nie są środki zlokalizowane w jednym miejscu, nie wszystkie będą pochodziły z budżetu państwa.
Premier o ograniczonych dostawach szczepionki Pfizera: Jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską, a ona w kontakcie z producentami. Informacje, które do nas spływają są takie, że firma Pfizer potrzebowała krótkiego czasu na przestawienie linii technologicznych, by móc wyprodukować jeszcze więcej szczepionek i nie tylko nadrobić, ale przyspieszyć z nowymi szczepionkami. Jutro podczas posiedzenia Rady Europejskiej będę się domagał, żeby nie było więcej zmian w harmonogranie dostaw.
Rozpoczyna się runda pytań od dziennikarzy.
Remberk: Mamy duże nadzieje związane z tym procesem.
Remberk: Bardzo mnie cieszy zmiana myślenia. Kiedyś myślenie o opiece nad dziećmi dotyczyło tego, żeby było czyste i nakarmione, teraz jest wzrost świadomości, że to nie wszystko. Ważne, żeby dzieci miały dobre możliwości rozwoju psychiki.
Głos zabiera konsultantka krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży profesor Barbara Remberk.
Niedzielski: Wydaje się, że w perspektywie roku będziemy w zupełnie innym świecie w psychiatrii dziecięcej, gdzie każda młoda osoba i każdy rodzic będzie wiedział, że może zgłosić się do lokalnego ośrodka ze swoimi problemami.
Niedzielski: Jeśli popatrzymy na perspektywę całego systemu psychiatrii dziecięcej, można powiedzieć, że jesteśmy na wielkim placu budowy.
Niedzielski: Wprowadziliśmy bezlimitowość. Nie ma ograniczeń liczby świadczonej usług na żadnym etapie. Każdy zespół będzie miał refinansowanie za każde zaangażowanie.
Niedzielski: Drugi poziom to ośrodki specjalistyczne. Część istnieje, część będzie powstawała.
Niedzielski: Wchodząc w 2021 rok mieliśmy już blisko 200 zespołów, które taką środowiskową opiekę świadczą. Docelowo chcemy, by taka opieka była w każdym powiecie.
Niedzielski: Zbudowanie piramidy świadczeń zaczyna się od zbudowania fundamentów - ośrodków, które środowiskowo, w każdym powiecie, będą świadczyły pomoc.
Niedzielski: Zajmowanie się psychiatrią dziecięcą to nie jest kwestia impulsu. To jest kwestia procesu, który został zapoczątkowany już w 2018 roku. Wtedy w Ministerstwie Zdrowia powstał zespół, który miał zaprojektować zmianę modelu psychiatrii dziecięcej.
Głos zabiera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Premier: To, co dzisiaj proponujemy to pierwsze słowo, pierwszy krok w stronę bezprecedensowego poszerzenia całego systemu.
Premier: Tak ważna sprawa powinna być wyciągnięta poza nawias sporu politycznego. Powinniśmy mówić o tym łagodnym językiem, pełnym empatii.
Premier: Łącznie to wszystko oznacza inwestycje w wysokości powyżej 220 milionów złotych.
Premier: Uruchomimy program profilaktyki uzależnień cyfrowych.
Premier: Po trzecie, zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia, cały system, po to żeby walczyć z tym problemem u źródeł, u podstaw.
Premier: Zadanie drugie to uruchomienie całodobowej bezpłatnej infolinii i możliwości komunikowania się przez czat oraz e-mail. Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji.
Premier: Co zrobimy? Poprawa infrastruktury, placówek, remonty, unowocześnienie - przeznaczymy około 120 milionów złotych.
Premier: W ubiegłym roku nakłady na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży wzrosły z ok. 250 milionów złotych do znacznie powyżej 400 milionów złotych. Zwiększyliśmy liczbę placówek udzielających pomocy z 365 do 562.
Premier: Od kilku lat konsekwentnie rozwijamy i inwestujemy w tę dziedzinę medycyny.
Premier: Dzieci często poddawane są nadmiernej presji, rywalizacji. To tworzy środowisko, w którym musimy wyciągnąć czułą, przyjazną dłoń do dzieci i młodzieży.
Premier: Wiele problemów, wiele chorób, które kiedyś były niezrozumiałe, dzisiaj potrafimy zrozumieć. Pracujemy nad tym, by jak najlepiej z nimi walczyć i rozwijać system.
Premier: WIele się mówi ostatnio o wyzwaniach cywilizacyjnych. Ale przełamanie różnego rodzaju problemów to nie tylko walka z pandemią, walka o odbicie gospodarcze. To także walka o zdrowie psychiczne, dbałość o system psychiatrii dziecięcej i inwestowanie środków.
Rozpoczęła się konferencja.
Sejmowa komisja odrzuciła poprawki zakładające przekazanie 80 milionów na psychiatrię dziecięcą
12 stycznia Senat zaproponował ponad 100 poprawek do budżetu na 2021 roku. Przegłosowano między innym poprawki, których konsekwencją ma być przeznaczenie 80 milionów złotych na psychiatrię dziecięcą oraz 120 milionów złotych na leczenie związane z powikłaniami po COVID-19.
Przeciwko poprawce byli senatorowie PiS. Ustawa budżetowa wraca do Sejmu. W ubiegły czwartek parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej zaapelowały do posłów Prawa i Sprawiedliwości, by poprawkę w sprawie środków na psychiatrię dziecięcą poparli w Sejmie.
Wczoraj przeciw senackim poprawkom była Sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Autorka/Autor:pp, ads/kab
Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM