Nawet dwa miliony młodych ludzi może wziąć udział w przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Polskie służby czeka wielkie wyzwanie. Mają pół roku na przygotowania i w pamięci dramatyczne doświadczenie z Paryża. Materiał "Faktów" TVN.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się 26 - 31 lipca 2016 r.. Uczestniczył w nich będzie papież Franciszek. - Mamy zielone światło praktycznie na wszystko, co jest związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w tym czasie na terenie Małopolski - mówi podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dodaje, że chodzi o dodatkowych policjantów - jeśli będzie taka potrzeba, czy dodatkowy sprzęt np. w postaci śmigłowców.
Policjanci na razie nie zdradzają jak duże siły będą zaangażowane w zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży, na które może przyjechać dwa miliony pielgrzymów.
To na razie szacunkowe dane, ale zainteresowanie przyjazdem do Polski jest ogromne. W trzy miesiące (od 26 lipca do 26 października) formularz uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży wypełniło ponad 400 tys. osób ze 138 krajów.
Największym wyzwaniem wydarzenia z udziałem papieża
Jak mówi rzecznik krakowskiej policji, pomocne będzie wsparcie policjantów posługujących się ich językiem ojczystym, znających ich kulturę oraz zwyczaje. - Na pewno trzeba się liczyć z tym, że takie masowe zgromadzenie będzie wiązało się z jakimś ryzykiem, natomiast też trudno wszystko zawiesić i ze wszystkiego rezygnować - mówi ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży w Archidiecezji Katowickiej.
Były dowódca GROM-u, Roman Polko ostrzega jednak, że trzeba być przygotowanym na wszystko. - Najbardziej profesjonalne służby mogą dać z siebie naprawdę wszystko, a nie będą w stanie się ustrzec jeżeli wraz z tłumem pielgrzymów przyjdą terroryści, chociażby terrorysta samobójca i wysadzi się gdzieś w powietrze - mówi.
Największym wyzwaniem będą na pewno wydarzenia z udziałem papieża Franciszka. Dlatego na miejscach, gdzie są zaplanowane, organizatorzy koncentrują się najbardziej.
- Robimy symulacje różnych rozwiązań, chociażby dotyczących wyjścia z miejsc największych skupisk - wyjaśnia ks. Grzegorz Suchodolski z komitetu organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Kardynał Stanisław Dziwisz liczy także na pomoc służb z innych krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych.
"Służby są przygotowane"
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego uspokaja jednak, że obawy nie mają uzasadnienia. - Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo - zapewnia rzecznik ABW płk Maciej Karczyński.
Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.
Autor: js/tr / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN