- Mieczysław Rakowski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski ostatnich 50 lat - mówił we wtorek na warszawskich Powązkach były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas pogrzebu byłego premiera. W ceremonii pożegnania ostatniego I sekretarza PZPR uczestniczyli też gen. Wojciech Jaruzelski, Józef Oleksy i Leszek Miller.
- Żegnamy człowieka, który sprawdzał się jako polityk, dziennikarz, intelektualista i przyjaciel. Kochał życie, potrafił ubogacać je, wykazywał niezwykłą waleczność - mówił Kwaśniewski.
Zaznaczył, że Rakowskiemu zawdzięczamy powstanie tygodnika "Polityka", który był - jak mówił - "jak świeże powietrze". - To był człowiek prawdziwej, europejskiej lewicowej myśli - podkreślił były prezydent.
"Ta śmierć to wielka strata"
O Rakowskim mówił także gen. Wojciech Jaruzelski. - Śmierć Mieczysława Rakowskiego to wielka strata - przyznał generał. Jak dodał, Rakowski był "człowiekiem twardym, ale jednocześnie wrażliwym, niezłomnym patriotą, wiernym swoim ideałom oraz reformatorskim poglądom".
Byłego redaktora naczelnego "Polityki" żegnał także publicysta tygodnika Daniel Passent. Jak wspominał, dokładnie 50 lat temu Rakowski przyjmował go do pracy w tygodniku. - Wielu z nas zrobiło karierę pod jego parasolem, a on nadstawiał za nas karku. Byliśmy (...) jego bandą - bandą Rakowskiego - mówił Passent.
Ostatnie pożegnanie
W uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach oprócz Jaruzelskiego uczestniczyli także m.in.: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier, a dziś senator niezależny Włodzimierz Cimoszewicz, byli premierzy Józef Oleksy i Leszek Miller, politycy lewicy, a także dziennikarze "Polityki", której twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym był Rakowski.
Rakowski zmarł 8 listopada w wieku 81 lat. Był historykiem, dziennikarzem i politykiem. W latach 1988-89 kierował ostatnim rządem PRL; w latach 1989-90 sprawował funkcję (jako ostatni) I sekretarza KC PZPR. W latach 1952-82 związany z "Polityką" najpierw jako zastępca, później jako jej redaktor naczelny.
Na początku lat 90. Rakowski wycofał się z czynnego życia politycznego, brał jednak udział w debatach publicznych. Był redaktorem naczelnym pisma "Dziś", pisywał do "Trybuny", wydał dzienniki - 10 tomów obejmujących lata 1958-1989 oraz dziennik z lat 1991-2001.
tka, jk/kdj/bea
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/Paweł Supernak