Giertych proponuje termin przesłuchania Tuska. Wassermann: nie wchodzi w rachubę

[object Object]
Przesłuchanie Donalda Tuska przed komisją ds. Amber Gold przełożone na 5 listopadatvn24
wideo 2/25

W imieniu przewodniczącego Donalda Tuska zaproponowałem komisji śledczej do spraw Amber Gold, by został przesłuchany 23 października - poinformował we wtorek mecenas Roman Giertych. Tego samego dnia odpowiedziała mu szefowa komisji Małgorzata Wassermann, twierdząc, że ten termin "nie wchodzi w rachubę". Nowy termin przesłuchania został wyznaczony na 5 listopada.

Przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska przed komisją śledczą w sprawie Amber Gold zostało przesunięte o miesiąc. Ma się odbyć 5 listopada, dzień po drugiej turze wyborów samorządowych.

Zdecydowała o tym przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann, która kandyduje na prezydenta Krakowa. Jak tłumaczy, nie chce, by przesłuchanie w trakcie kampanii wyborczej było traktowane jako jej element.

Były premier ma być ostatnim świadkiem komisji do spraw Amber Gold. Wassermann mówiła niedawno, że raport z prac komisji jest w dużej części gotowy i ma zostać zaprezentowany po wyborach samorządowych. W przyszłym tygodniu przesłuchanych ma zostać jeszcze trzech świadków.

Giertych: zaproponowałem termin 23 października

"Otrzymałem dziś pismo z Komisji ds. Amber Gold informujące o odwołaniu posiedzenia w dniu 2.10. W imieniu PDT zaproponowałem termin 23.10.2018, który był datą wyznaczoną alternatywnie przez Komisję" - napisał na Twitterze pełnomocnik byłego premiera Roman Giertych.

Wasserman: ten termin nie wchodzi w rachubę

- Termin 23 października nie wchodzi w rachubę - oświadczyła przewodnicząca komisji śledczej do spraw Amber Gold Małgorzata Wassermann, odnosząc się do zaproponowanego przez Giertycha terminu przesłuchania Donalda Tuska.

Podkreśliła, że to nie świadek dyktuje, kiedy miałby zostać przesłuchany, a organ wzywający.

Na początku sierpnia do komisji śledczej wpłynęło pismo od mecenasa Romana Giertycha z prośbą, by przesłuchanie byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska odbyło się 2 października. Był to jeden z trzech wyznaczonych wcześniej przez komisję terminów, w których mogłoby się odbyć to przesłuchanie.

Szefowa komisji Małgorzata Wassermann poinformowała, że przychylono się do wniosku i wysłano już do byłego premiera wezwanie na 2 października.

"To nie jest element kampanii wyborczej"

W poniedziałek komisja zdecydowała jednak, że przesłuchanie Tuska zostanie przesunięte. Były premier miałby zostać przesłuchany 5 listopada.

- Wobec faktu, iż spotykam się nieustannie z oskarżeniem, że przesłuchanie Donalda Tuska ma być elementem mojej kampanii na prezydenta Krakowa, po konsultacji z prezydium komisji, podjęłam taką decyzję, iż dojdzie do zmiany terminu tego przesłuchania - wyjaśniała w poniedziałek Wassermann.

- Nie chcę spotykać się z zarzutem, że jest to element mojej kampanii, bo nie jest. W żaden sposób nie łączę pracy komisji z tym, co się dzieje w Krakowie - podkreśliła. Wyraziła także przekonanie, że Tusk "jako doświadczony polityk doskonale to rozumie".

Wassermann tego samego dnia zapowiedziała, że od wtorku będzie prezentowała swój program wyborczy i chciałaby, aby najbliższe dwa miesiące były poświęcone na jej pracę dla Krakowa.

Komisja do spraw Amber Gold

Celem powołanej w lipcu 2016 roku komisji śledczej jest zbadanie i ocenienie prawidłowości i legalności działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd, w szczególności ministrów: finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Do zadań komisji należy też zbadanie działań, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes UOKiK, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie ABW i CBA oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni.

Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane w sprawie Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Tysiące oszukanych klientów

Amber Gold powstała na początku 2009 roku i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. W połowie 2011 roku spółka przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, następnie w niemieckich OLT Germany, a pod koniec 2011 roku w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express.

Linie OLT Express ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 roku. Z kolei Amber Gold ogłosiła likwidację 13 sierpnia 2012 roku, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tak zwanej piramidy finansowej firma oszukała w sumie niemal 19 tysięcy swoich klientów na kwotę prawie 851 milionów złotych.

Autor: akw//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości