"Policja ma nowe rozkazy". Strajk Kobiet zapowiada pomoc dla protestujących

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Suchanow: uruchamiamy fundusz solidarnościowy i nikogo nie pozostawiy bez pomocy
Suchanow: uruchamiamy fundusz solidarnościowy i nikogo nie pozostawiy bez pomocyTVN24
wideo 2/24
TVN24Suchanow: uruchamiamy fundusz solidarnościowy i nikogo nie pozostawiy bez pomocy

Zauważamy powrót represji, ale nie pozostawimy ich ofiar bez pomocy prawnej, psychologicznej i z funduszu solidarnościowego - zapowiedziała w niedzielę Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Odnosząc się do protestów po decyzji kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, ostrzegła: - Ta wojna już trwa, a posuwanie się dalej to jest wypowiadanie totalnej wojny.

NA ŻYWO

Sejm wybiera premiera. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24

Wydarzenia w Sejmie, komentarze na żywo w TVN24 i TVN24 GO.

- Zauważamy powrót fali represji, które zaczynają się od miękkich działań, ale mogą się skończyć inaczej. Mamy wrażenie, że zaczyna się coś poważnego i chcemy wysłać sygnał, że to zauważamy, i że nikogo nie pozostawimy samego. Każda osoba (represjonowana) może liczyć na naszą pomoc - oświadczyła Klementyna Suchanow podczas niedzielnej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (OSK).

Poinformowała o uruchomieniu funduszu solidarnościowego. - Tworzymy mechanizmy pomocowe różnego rodzaju, aby was wspierać w tym, do czego macie największe, najsłuszniejsze prawo - zwróciła się do uczestników protestów.

- Policja ma nowe rozkazy - oceniła Agnieszka Czeredecka z OSK. Jak opisywała, "na początku nasze spacery były spokojne, i policjanci i policjantki po prostu towarzyszyli", to teraz "całkowicie zmienili taktykę". Zapewniła, że OSK ma wypracowane mechanizmy wsparcia prawnego i psychologicznego w całej Polsce. Zapowiedziała również uruchomienie funduszu solidarnościowego. - Jeśli zamkniecie, zatrzymacie jedną osobę, przyjdzie sto, dwieście, trzysta, tysiące osób następnych. Przyjdą po nią - zapewniła Czeredecka.

Postulaty Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
Postulaty Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku KobietTVN24

W samej Warszawie w pomoc zaangażowało się ponad stu prawników

Koordynatorka Grupy Prawnej Stowarzyszenia "Kampania Przeciw Homofobii" mecenas Karolina Gierdal poinformowała o prowadzonej już pomocy prawnej. Przekazała, że tylko w Warszawie zaangażowało się w to prawie 120 prawników, a część z nich jest gotowa stawić się w komisariacie policji na każde wezwanie. Zapewniła, że podobne grupy adwokatów działają w innych miastach.

Według mec. Gierdal, od 22 października w samej Warszawie zatrzymano "nie mniej niż 35 osób", najwięcej nocą z 22 na 23 października. - Osoby, które były zatrzymane wtedy, otrzymały głównie zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku. Osoby, które były zatrzymywane po 23 października, otrzymywały już raczej zarzuty dotyczące znieważenia funkcjonariusza, czynnej napaści na funkcjonariusza bądź naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Jedna osoba dostała zarzuty dotyczące zniszczenia mienia ruchomego. W przypadku jednej z osób, pojawił się również wniosek o zastosowanie wobec niej tymczasowego aresztowania. Wniosek ten nie został uwzględniony przy sąd, i w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie, na którym sąd zajmie się odwołaniem, złożonym przez prokuraturę - relacjonowała adwokatka.

Marta Lempart w Dzierzgoniu
Marta Lempart w Dzierzgoniu7.11| W Dzierzgoniu natomiast o godzinie 12 przed urzędem miasta rozpoczęło się spotkanie z Martą Lempart, jedną z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jak informują organizatorzy, jest to spotkanie programowe w ramach Rady Konsultacyjnej OSK. TVN24

"Sygnały" dotyczące stosowania tortur

Mecenas Gierdal mówiła też o "sygnałach" dotyczących stosowania tortur. Według niej pracownicy Zespołu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) przy Rzeczniku Praw Obywatelskich otrzymali informacje "o osobie, która została dotkliwie pobita" - jak utrzymywała prawniczka - "na komendzie policji".

- Osoba ta, co zarejestrowali pracownicy Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, miała obrażenia na swoim ciele. Nie pozwolono jej skontaktować się z pełnomocnikiem mimo tego, że dysponowała ona numerem antydepresyjnym, pod którym my dyżurujemy. Nie poinformowano również osoby najbliższej, którą ta osoba (zatrzymana) wskazała, jako osobę do kontaktu - relacjonowała mecenas Gierdal.

Prawniczka wskazała również na przewożenie niektórych zatrzymanych do komend policji, które nie były właściwe według miejsca zatrzymania i "wywożone poza Warszawę", co utrudniało dotarcie do nich prawnikom. - Także takie osoby otrzymały od nas pomoc - podkreśliła mec. Gierdal.

Konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku KobietTVN24

"Próby zastraszania uczniów, ograniczania możliwości wypowiedzi"

Marta Krzynówek z OSK podsumowała "represjonowanie" w szkołach i na uczelniach. Według niej, w samej Warszawie "strajkowało około 10 tysięcy uczniów z ponad 40 szkół", a "bardzo wiele z tych strajków odbyło się przy wsparciu nauczycieli i dyrektorów". Krzynówek relacjonowała, że do OSK napływają informacje o "próbach zastraszania uczniów, ograniczania możliwości wypowiedzi".

- Uczniowie spotykają się głównie z groźbami wydalenia ze szkoły, usuwaniem z lekcji zdalnych za symbol Strajku Kobiet (błyskawicę) w miejscu zdjęcia profilowego, są też uporczywie wzywani ich rodzice na rozmowy i trwa przekonywanie, że jednak dziecko powinno się zająć nauką, nie strajkowaniem - mówiła. Według Krzynówek OSK spotyka się również z informacjami o "przekazywaniu danych protestujących uczniów do kuratoriów oświaty, a nawet dosyć osobliwymi próbami zastraszenia, jak groźby niedopuszczenia do bierzmowania".

- Czujemy się w tym momencie, w tym kraju, zagrożone. Jest masa kobiet, które piszą, że nie będą rodzić w tym kraju, bo nie czują się tutaj bezpiecznie. Tutaj powstają represyjne warunki w stosunku do kobiet. A jeśli chodzi o naszą strategię, to jest wypowiedzenie wojny. Ta wojna już trwa, a posuwanie się dalej, to jest wypowiadanie totalnej wojny - dodała Klementyna Suchanow.

Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Od 22 października w całym kraju trwają protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego pod kierownictwem Julii Przyłębskiej - przepisów antyaborcyjnych. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Głównym inicjatorem akcji protestacyjnych jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Mateusz Morawiecki wygłosił expose w Sejmie. Przez nieco ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował sukcesy jego ekipy. Debatę przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego gabinetu rozpoczął z mównicy Jarosław Kaczyński. Potem pojawiła się na niej Barbara Nowacka. To ostatnie godziny rządów PiS. Po południu Sejm zamierza wystawić jako kandydata na premiera Donalda Tuska. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

Lista oskarżeń pod adresem PiS-u. W Sejmie debata po expose Morawieckiego

Lista oskarżeń pod adresem PiS-u. W Sejmie debata po expose Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Premier Mateusz Morawiecki chce rozszerzenia praw opozycji, której rolę w obecnym Sejmie przejęło Prawo i Sprawiedliwość. Jego propozycje wzbudziły wyraźne rozbawienie u posłów obecnej większości sejmowej. Kamery zarejestrowały śmiech liderów Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

PiS traci władzę, Morawiecki chce więcej praw dla opozycji. Śmiech w ławach większości sejmowej

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i szef Suwerennej Polski, był w poniedziałek nieobecny w Sejmie, kiedy expose wygłaszał Mateusz Morawiecki. Jego miejsce w pierwszym rzędzie zajął Janusz Kowalski, poseł klubu PiS, polityk Suwerennej Polski.

Zbigniew Ziobro nieobecny w czasie expose Mateusza Morawieckiego

Zbigniew Ziobro nieobecny w czasie expose Mateusza Morawieckiego

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Marek Suski z PiS zajął mównicę i zgłosił wniosek formalny, w momencie, kiedy Mateusz Morawiecki miał zacząć wygłaszać swoje expose. Chciał wydłużenia czasu poniedziałkowej debaty. Odpowiedział mu prowadzący obrady marszałek Szymon Hołownia.

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Mateusz Morawiecki szedł, by wygłosić expose. Miejsce na mównicy zajął Marek Suski

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

Były prezydent Lech Wałęsa został powitany przez marszałka Szymona Hołownię na posiedzeniu Sejmu. Po przywitaniu wielu posłów wstało. Rozległy się oklaski i okrzyki "Lech Wałęsa! Lech Wałęsa!". W zeszłym tygodniu Wałęsa przebywał w szpitalu w związku z zarażeniem koronawirusem. Dziś w mediach społecznościowych poinformował, że test wykazał negatywny wynik.

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Lech Wałęsa w Sejmie. Powitał go marszałek Szymon Hołownia

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Przejęcie władzy w Polsce przez dotychczasową opozycję, dla unijnych liderów oznacza zakończenie okresu niepewności - mówił z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski. Agencja Bloomberg pisze, że "powrót Polski do politycznego mainstreamu jest jasnym punktem dla Unii Europejskiej".

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

"Tusk ma wrócić na stanowisko premiera już dziś, a przywódcy Unii nie mogą się doczekać"

Autor:
momo/kab
Źródło:
Bloomberg, TVN24

Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek swoje expose. Mówił, że Prawo i Sprawiedliwość odniosło w tych wyborach "drugi w historii III RP wynik" i to "właśnie dlatego prezydent Andrzej Duda, zgodnie z obyczajem parlamentarnym, powierzył misję tworzenia rządu" właśnie Morawieckiemu. - Urząd można sprawować dłuższą lub krótszą chwilę, ale służba Polsce to zobowiązanie na zawsze - mówił w Sejmie. Przedstawił w swoim wystąpieniu "siedem wyzwań dla Polski".

Expose Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Expose Mateusza Morawieckiego w Sejmie

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Amerykanie właśnie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie - poinformował w poniedziałek w trakcie swojego expose premier Mateusz Morawiecki. - Polska armia musi rosnąć w siłę. Tylko silna Rzeczpospolita ma rację bytu - oświadczył.

Mateusz Morawiecki: za kilka dni tarcza antyrakietowa w Redzikowie osiągnie zdolność operacyjną

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Premier Mateusz Morawiecki stanął w poniedziałek na mównicy, by wygłosić exposé i poprosić o wotum zaufania. Kamery sejmowe zarejestrowały, że jedna z posłanek, Henryka Krzywonos, słuchała przemówienia, stojąc odwrócona plecami do mównicy sejmowej.

Henryka Krzywonos słucha exposé premiera Morawieckiego odwrócona do niego plecami

Henryka Krzywonos słucha exposé premiera Morawieckiego odwrócona do niego plecami

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Wtorkowe posiedzenie Sejmu, na którym Donald Tusk wygłosi swoje expose, zostało przesunięte o godzinę. Rozpocznie się o godzinie 10, a nie tak jak wcześniej planowano - 9.

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Wtorkowe posiedzenie nieco później niż planowano. Expose Tuska przesunięte o godzinę

Autor:
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl

Zapadł wyrok w sprawie aktora Jerzego S., który w październiku 2022 kierował samochodem po alkoholu i uderzył motocyklistę. To już drugi wyrok w tej sprawie.

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Aktor Jerzy S. jechał po alkoholu, ucierpiał motocyklista. Jest wyrok

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Dwa auta zderzyły się w poniedziałek rano na Trasie Siekierkowskiej. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, jedno z nich poruszało się pod prąd. Były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Zderzenie na Trasie Siekierkowskiej. "Jeden z kierowców jechał pod prąd"

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W mieszkaniu na gdyńskim Oksywiu (woj. pomorskie) znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Na policję zgłosił się 48-letni partner kobiety, który przyznał się do zabójstwa.

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Znaleziono ciało 43-letniej kobiety. Została zamordowana. "Miała obrażenia głowy i brzucha"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 10 w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). W zderzeniu dwóch samochodów osobowych zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

Tragiczny wypadek. Jedna osoba nie żyje, cztery ranne

Tragiczny wypadek. Jedna osoba nie żyje, cztery ranne

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Stała na scenie WOŚP obok Pawła Adamowicza, gdy zaatakował go nożownik. Sprawa ta ciągnęła się za nią latami. Jako sejmowa debiutantka zamierza walczyć o interesy organizacji samorządowych, z którymi związana była większość część życia zawodowego. Teraz Agnieszka Buczyńska ma zostać szefową nowego resortu w rządzie Donalda Tuska. 

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Uwielbia biegać, całe życie budowała wolontariat, teraz ma zasiąść w rządzie. Kim jest Agnieszka Buczyńska?

Autor:
kgo//am
Źródło:
Polska 2050, tvn24.pl

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ma zostać ministrem funduszy i polityki regionalnej w nowym rządzie Donalda Tuska. Politolożka i socjolożka była szefową sztabu wyborczego Polski 2050 Szymona Hołowni przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, a w przeszłości - między innymi pierwszą kobietą na stanowisku ambasadora Polski w Rosji. Co jeszcze warto wiedzieć o Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz?

Ma stanąć na czele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Kim jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Ma stanąć na czele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Kim jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Autor:
wac//mm
Źródło:
tvn24.pl

Bartłomiej Sienkiewicz ma znaleźć się w składzie nowego rządu Donalda Tuska. W przeszłości stał na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, był także koordynatorem służb specjalnych. Tym razem - według nieoficjalnych informacji - pokieruje Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Bartłomiej Sienkiewicz ma stanąć na czele resortu kultury. Kim jest nowy minister

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Nowy rząd będzie pracował pod kierownictwem Donalda Tuska. Kto zasiądzie w nowym rządzie? Kiedy ten gabinet zacznie prace? Oto lista nowych ministrów.

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Skład rządu Donalda Tuska. Kto w nim zasiądzie?

Autor:
ek/kab
Źródło:
TVN24

Dariusz Klimczak ma zostać ministrem infrastruktury w rządzie Donalda Tuska. Polityk PSL jest wieloletnim samorządowcem z województwa łódzkiego. Po raz pierwszy do Sejmu został wybrany w 2019 roku. Co warto wiedzieć o Dariuszu Klimczaku?

Dariusz Klimczak nowym ministrem infrastruktury. Co trzeba o nim wiedzieć

Dariusz Klimczak nowym ministrem infrastruktury. Co trzeba o nim wiedzieć

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę izraelskie czołgi przedarły się do serca Chan Junus, dokonując nowego, dużego ataku na południu Strefy Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał Hamas do "niezwłocznego złożenia broni", twierdząc, że w ostatnich dniach odnotował liczne kapitulacje, które zwiastują "początek końca" palestyńskiej organizacji terrorystycznej.

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Premier Izraela wzywa Hamas do złożenia broni

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W oknie życia w Kartuzach (woj. pomorskie) pozostawiono noworodka. Dziewczynkę przewieziono do powiatowego centrum zdrowia. Jest zdrowa. - Miała dwa dni. Była otulona, zaopiekowana - powiedziała jedna z sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a' Paulo w Kartuzach.

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Noworodek pozostawiony w oknie życia. "Dziewczynka miała dwa dni"

Autor:
mm/tok
Źródło:
PAP

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

34-letnia kobieta to kolejna osoba zatrzymana w sprawie 11-miesięcznej dziewczynki, która z obrażeniami trafiła do szpitala we Wrocławiu. Wcześniej zatrzymani zostali 20-letnia matka dziecka i jej 27-letni partner, który nie jest ojcem dziewczynki. 34-latka to ich współlokatorka.

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

11-miesięczna dziewczynka w szpitalu ze złamaniami i urazem głowy. Zatrzymano trzecią osobę

Aktualizacja:
Autor:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
space.com

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed opadami marznącymi i silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Odwilż. Alerty IMGW przed roztopami mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

Elizabeth Magill, rektor Uniwersytetu Pensylwanii w sobotę złożyła rezygnację po ostrej krytyce jej wyjaśnień złożonych podczas przesłuchania w Kongresie, w związku z antysemickimi incydentami na uczelni.

Dymisja rektor prestiżowej uczelni. Gubernator "zszokowana" brakiem potępienia antysemityzmu

Dymisja rektor prestiżowej uczelni. Gubernator "zszokowana" brakiem potępienia antysemityzmu

Autor:
lukl//am
Źródło:
PAP

W Iranie rozpoczął się proces Johana Floderusa, szwedzkiego dyplomaty, zatrzymanego w 2022 roku, pracującego w dyplomacji Unii Europejskiej, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela. Jak podała w niedzielę irańska agencja prasowa ISNA, mężczyźnie grozi kara śmierci.

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Szwed pracujący dla Unii Europejskiej oskarżony o szpiegostwo. Grozi mu kara śmierci

Autor:
lukl/kab
Źródło:
PAP, aljazeera.com

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przeprowadził krótką rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Doszło do niej podczas zaprzysiężenia Javiera Mileia na nowego prezydenta Argentyny - poinformowały media w Kijowie. Według agencji UNIAN rozmowa nie była wcześniej zaplanowana.

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Orban i Zełenski "znaleźli się obok siebie. "Rozmowa nie była wcześniej zaplanowana"

Autor:
tas/ft
Źródło:
PAP, UNIAN, Radio Swoboda, Reuters

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Do spotkania ma dojść we wtorek 12 grudnia, ale Zełenski rozpocznie wizytę w Waszyngtonie już dzień wcześniej.

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Zełenski jedzie do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem w Białym Domu

Autor:
ads/kg
Źródło:
Reuters

W ubiegłym tygodniu w szpitalu położniczym przy Inflanckiej doszło do dwóch pożarów. Ogień pojawił się w tym samym piętrze. Pacjentki z dziećmi zostały ewakuowane. Czy mogą czuć się bezpiecznie?

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Dwa pożary w trzy dni. W szpitalu położniczym wymienią wentylatory

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl