Kolegium Rektorskie UJ o "skrajnym dowodzie braku odpowiedzialności za losy ludzi"

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kg
Źródło:
TVN24
Apel prezesa PAN w sprawie protestów TVN24
wideo 2/35
TVN24 Apel prezesa PAN w sprawie protestów

Trudno nie wypowiedzieć w tym momencie podstawowej prawdy: osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację, ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu. Nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji - napisało w apelu do polskich władz Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Zdominowany przez sędziów powołanych przez Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu o niezgodności z konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie zapadło większością głosów, zdanie odrębne złożyło dwóch sędziów.

Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciw zmianom w prawie aborcyjnym. Manifestujący protestowali między innymi przed domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie, Trybunałem Konstytucyjnym oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W niedzielę odbyły się protesty także przed kościołami. W poniedziałek po południu w wielu miejscach w kraju, między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Chojnicach planowane są lub już rozpoczęły się kolejne protesty po orzeczeniu w sprawie aborcji.

CZYTAJ: Okrzyki "mamy dość" w całej Polsce. W Katowicach i Poznaniu przepychanki manifestantów z policją

"Nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły"

Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego skierowało apel do władz w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. List zaadresowany został do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

"Odpowiedzialni za blisko 50 tysięcy członków Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły - niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych nie tylko środowisko akademickie, ale Obywatelki i Obywateli naszego kraju" - czytamy w apelu kolegium.

Dlatego - jak zaznaczyli autorzy - zwracają się do wszystkich wymienionych adresatów tego listu o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej".

"Skrajny dowód braku odpowiedzialności za losy ludzi"

"Ogłoszenie tego wyroku w momencie szczególnego zagrożenia zdrowia i życia Polek oraz Polaków przez gwałtowny rozwój pandemii COVID-19, w chwili, gdy z dnia na dzień dramatycznie wzrasta liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci osób zarażonych koronawirusem Sars-CoV-2, gdy w krytycznej sytuacji znalazła się służba zdrowia - jest skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi" - ocenili członkowie władz uniwersytetu.

Jak napisali, "trudno nie wypowiedzieć w tym momencie podstawowej prawdy: osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację, ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu". "I nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji" - podsumowali.

Apel wystosowało Kolegium Rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: prof. dr hab. Jacek Popiel - rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki - prorektor UJ ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Dorota Malec - prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Armen Edigarian – prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. dr hab. Jarosław Górniak - prorektor UJ ds. rozwoju, prof. dr hab. Piotr Jedynak - prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej, prof. dr hab. Piotr Kuśtrowski - prorektor UJ ds. badań naukowych, mgr Monika Harpula - kanclerz UJ oraz mgr Teresa Kapcia - kwestor UJ.

Autor:kb/kg

Źródło: TVN24