Widać, że policjant też czymś rzuca. "Rozmawiałem z komendantem głównym"

Źródło:
TVN24
Widać, że policjant też czymś rzuca. Kierwiński: rozmawiałem z komendantem głównym
Widać, że policjant też czymś rzuca. Kierwiński: rozmawiałem z komendantem głównymTVN24
wideo 2/9
Widać, że policjant też czymś rzuca. Kierwiński: rozmawiałem z komendantem głównym"TVN24

Będzie to dokładnie wyjaśnione - powiedział w "Jeden na jeden" szef MSWiA Marcin Kierwiński, pytany o jedno z nagrań z protestu rolników, na którym policjant rzuca czymś w kierunku protestujących. - Rozmawiałem z komendantem głównym policji, w ciągu kilkunastu najbliższych dni wszystko w tej sprawie będzie jasne - poinformował minister.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 o środowym proteście rolników, który wymknął się spod kontroli. Doszło między innymi do starć uczestników z policją.

Kierwiński: rozmawiałem z komendantem głównym policji

Minister został zapytany między innymi o umieszczone w mediach społecznościowych nagranie, na którym policjant rzuca czymś w protestujących. - Będzie to dokładnie wyjaśnione, i to będzie naprawdę wyjaśnione. Nie tak, jak było z zarządów PiS-u, że nic nie było wyjaśniane. Rozmawiałem z komendantem głównym policji, w ciągu kilkunastu najbliższych dni wszystko w tej sprawie będzie jasne - powiedział.

Przekazał, że na dziś nie wie, czym miał rzucać funkcjonariusz. - Nie wiem i chcę, aby to postępowanie zakończyło się. Wiem natomiast, że ten policjant zgłosił się do dowodzących akcją sam, z chęcią złożenia wyjaśnień w tej sprawie - dodał.

Nawiązując też szerzej do starć w czasie środowych protestów, dodał: - Jedno jest dla mnie oczywiste. Patrzyłem na to, jak reaguje wschodnia prasa na to, co zdarzyło się w Warszawie. I tam był po prostu entuzjazm.

Kierwiński: Patrzyłem na to, jak reaguje wschodnia prasa na to, co zdarzyło się w Warszawie. I tam był po prostu entuzjazmTVN24

Mówił też o osobach zatrzymanych podczas protestów. Już w czwartek informował, że łącznie było to 55 osób, w tym 26 osób zatrzymano wtedy, gdy doszło do starć z policją.

Jak mówił szef MSWiA, "chodzi o to, że były to osoby, które zachowywały się w sposób chuligański, agresywny i prowokowały to zajście". - Proszę zwrócić uwagę, jak wielu rolników odcina się od tego, co się zdarzyło - wskazywał.

- Wśród tych 26 osób zatrzymanych w tym najgorętszym okresie, prawie połowa z nich była pod wpływem alkoholu. Były tam trzy osoby, które wcześniej miały problemy z prawem. Dwie osoby są już skazane. 15 osób z tych 26 przyznało się do tych zarzutów, które stawiają policjanci - wyliczał.

Według niego "adekwatność działań policji była po prostu zachowana". - Naprawdę jestem spokojny, jeżeli chodzi o wszelkie postępowania wyjaśniające w ramach Komendy Stołecznej Policji. Bo wiem, że policjanci zachowywali się w sposób profesjonalny - zaznaczył.

Detektyw Obajtka. "Wiem, że w tej teczce jest raport dotyczący mojej małżonki"

Kierwiński mówił też o dokumentach, które wskazują, że były już prezes Orlenu Daniel Obajtek wynajął detektywa do śledzenia posłów opozycji wobec PiS. Wśród śledzonych miał być między innymi Kierwiński. Premier Donald Tusk informował, że na te działania wydano ponad milion złotych.

 - Detektywa nie czułem, ale to, że władza PiS-owska zbiera na mnie, czy próbuje zbierać haki, to przecież wszyscy posłowie opozycji czuliśmy, to przecież nie jest żadna tajemnica - mówił. Pytany, czy ma informacje, co detektyw na jego temat zebrał, odparł: - Trochę tych informacji.

Jak ironizował Kierwiński, detektyw "ustalił, że w 2019 roku startowałem z okręgu płocko-ciechanowskiego". - To brzmi oczywiście trochę humorystycznie, bo rzeczywiście skala tych pieniędzy wydanych na taką publicystykę to jest po prostu czyste złodziejstwo, nie mam do tego żadnych wątpliwości - powiedział.

Detektyw Obajtka. Kierwiński: wiem, że w tej teczce jest raport dotyczący mojej małżonki
Detektyw Obajtka. Kierwiński: wiem, że w tej teczce jest raport dotyczący mojej małżonkiTVN24

Pytany, jak duża jest teczka ze zgromadzonymi na jego temat informacjami, minister odpowiedział: - Wiem, że w tej teczce jest raport dotyczący mojej małżonki. Gdzie są zawarte jej dane, dane osobiste, dane dotyczące jej numeru telefonu, dane, które nie powinny być dostępne każdemu w tym zakresie. 

Szef MSWiA został też zapytany, dlaczego detektyw zajął się jego żoną. - Kompletnie nie mam pojęcia. I to powinno być wyjaśnione, jak to jest, że w tych materiałach z tego śledztwa detektywistycznego są dane kontaktowe mojej żony, dane dotyczące jakichś aktów notarialnych. Przecież to jest coś niesamowitego. Orlen zbierał haki na żonę polityka, który zadawał pytania w sposób otwarty na temat tego, co dzieje się w Orlenie - mówił Kierwiński.

"To było państwo na podsłuchu"

Gość "Jeden na jeden" zastrzegł, że to tylko jego "domysł", ale przyznał, iż "nie wierzy, że ten milion był wydany na tego typu raporty". - Raczej zakładam, że te raporty są pewną podkładką pod znacznie bardziej agresywne działania, które były wykonywane wobec posłów opozycji - powiedział. Jego zdaniem, "jeżeli prezes Orlenu, czy w ogóle władze Orlenu, zlecały takie usługi, aby szukać haków na posłów opozycji, to to jest patologiczna władza".

Na uwagę, że również CBA miało podsłuchiwać Obajtka, minister Kierwiński powiedział, że "tam każdy każdego nagrywał". - Każdy polityk chciał w ogóle mieć jakąś służbę. A potem każda z takich służb chciała być służbą specjalną. Każda chciała mieć możliwość inwigilacji, prowadzenia technik operacyjnych. To byli ludzie, którzy po prostu kochali podsłuchiwać. Oni mają tę inwigilację, to zaglądanie ludziom w życiorysy głęboko w swoim DNA - kontynuował.

- Jak dzisiaj słyszę to biadolenie pana (Mariusza) Błaszczaka, pana (Jarosława) Kaczyńskiego, to ja obu panom mówię: wy odpowiadacie za system państwa na podsłuchu. To było państwo na podsłuchu, które w ramach partykularnych rozliczeń interesów partii władzy mogły inwigilować każdego. I tej sprawy, proszę mi wierzyć, ja też nie zostawię - dodał.

Sprawa Black Hawka. "Będą doniesienia do prokuratury"

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji był także pytany, czy będą doniesienia do prokuratury w sprawie incydentu z policyjnym Black Hawkiem.

- Tak, będą doniesienia do prokuratury - poinformował Kierwiński. Dodał, że audyt w tej sprawie "jest zamknięty". - Natomiast chcę znaleźć ten właściwy czas, żeby na spokojnie przejrzeć wszystkie te wnioski i podjąć z prawnikami decyzję, ile tych zawiadomień będzie - uściślił. I dodał: - O tym wszystkim będę informował w ciągu kilku najbliższych dni.

- Słyszałem takie tłumaczenie niektórych polityków PiS-u: co to nadzwyczajnego, że ten Black Hawk poleciał na imprezę samorządową, imprezę patriotyczną w okręgu pana (byłego wiceszefa MSWiA Macieja - red.) Wąsika, w okręgu, gdzie dzieje się kampania wyborcza - wspominał. - Okazuje się, że w minione dwa lata tylko raz ten Black Hawk do takich celów był użyty. Właśnie wtedy. Cóż za przypadek. Cóż za przypadek, że w kampanii wyborczej, w okręgu pana Wąsika - wskazywał gość TVN24.

Wybuch granatnika i dwa zawiadomienia

Kierwiński mówił też o dwóch zawiadomieniach do prokuratury, które zostały złożone w związku z wybuchem granatnika w Komendzie Głównej Policji. - Są dwie kategorie zgłoszeń. Jedno dotyczy samego pana komendanta Szymczyka, i to dotyczy kwestii tego granatnika, w jaki sposób on nie dopełnił swoich obowiązków. I to jest przeciwko niemu. To złożył resort, czyli ja jako minister spraw wewnętrznych i administracji - mówił.

- I jest drugie zawiadomienie, czy też druga grupa nieprawidłowości zgłaszanych do prokuratury. To już jest skierowane wobec szerszej grupy osób, których tożsamość musi ustalić prokuratura. To jest niezarządzenie ewakuacji - wyjaśniał. W jego ocenie "wtedy powinny zajść typowe działania służące ochronie ludzi". - Tam naprawdę było o włos od katastrofy budowlanej - dodał.

Pytany, czy tak bardzo chciano to ukryć, że aż nic nie zrobiono, odpowiedział: - Tak mi się wydaje.

- Wygląda to tak, jakby o sprawie tego wybuchu miało być całkowicie cicho - dodał.

Kierwiński o zawiadomieniach w sprawie granatnika
Kierwiński o zawiadomieniach w sprawie granatnikaTVN24

Nowy szef KGP. "Decyzja, jeżeli chodzi o wybór tej osoby, już jest"

Na pytanie, kiedy poznamy nowego komendanta głównego policji, Kierwiński odpowiedział, że "komendant będzie w ciągu kilku, góra kilkunastu dni". - Kto będzie komendantem głównym policji, to będzie decyzja pana premiera na mój wniosek - powiedział, zapewniając, że "będzie to osoba, która przywróci szacunek, która po prostu poukłada tę formację na nowo w sposób właściwy". - Jestem po rozmowach z panem premierem. Ta decyzja, jeżeli chodzi o wybór tej osoby, już jest - podkreślił.

Minister nawiązał też do sytuacji w policji, jaka panowała za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Mówił, że z prowadzonego audytu wyłania się "obraz takiego skrajnego upolitycznienia służby i awansów dokonywanych na zasadzie pytań: jak dobrze będziesz służył partii".

Kierwiński przytoczył też historię, którą usłyszał. Jak mówi, jeden z wysokich funkcjonariuszy z kadry dowódczej policji, który odszedł już do cywila, "usłyszał od jednego z wiceministrów rządu PiS-u pytanie: jaki jest pana stosunek do katastrofy smoleńskiej?" - I chyba odpowiedział nie tak, jak powinien, i potem odszedł na emeryturę - kontynuował. Minister dopytywany, czy funkcjonariusz ten został wysłany na emeryturę ze względu na swoją odpowiedź, odpowiedział: - Proszę pamiętać, że PiS wyrzucił niemal wszystkich komendantów wojewódzkich policji, niemal wszystkich zastępców komendantów wojewódzkich. Ta czystka w policji była naprawdę bardzo głęboka.

I kontynuował historię: - Jak pierwszy raz to usłyszałem, pomyślałem sobie, (że to) jakaś pewnie bardzo emocjonalna, ale jakaś wyjęta z kontekstu rozmowa.

- Ale potem usłyszałem drugi raz dokładnie tę samą opowieść od funkcjonariusza, który także w tamtym okresie odszedł na emeryturę. Więc coś jest na rzeczy - ocenił.

Autorka/Autor:akr/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl