Rolnicy zaostrzają protest. "Ludzie mnie pytają, co z tym zbożem mamy robić"

Źródło:
TVN24
Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawa
Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawaTVN24
wideo 2/9
Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawaTVN24

Rolnicy w Szczecinie już blisko dwa tygodnie czekają na przyjazd przedstawicieli rządu. Ich zdaniem rząd nie wywiązuje się z zawartego wcześniej porozumienia, w związku z czym od środy zaostrzają protest. W Warszawie tymczasem padają pytania o dymisję wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Manifestujący swoje niezadowolenie z polityki rządu rolnicy z Pomorza Zachodniego zaostrzają protest, który trwa już niemal dwa tygodnie. Ma być ich więcej i chcą blokować ulice Szczecina, a nie tylko organizować symboliczne przejazdy. - My do Warszawy jeździliśmy już wielokrotnie, teraz czekamy, aż władza przyjedzie do nas - zapowiedzieli.

Rolnicy chcą uszczelnienia systemu transportu ukraińskiego zboża przez Polskę, tak aby trafiało ono do portów i odbiorców, a nie zostawało w Polsce. Związkowcy żądają też pakietu pomocowego w związku ze stratami, jakie ponieśli przez nieszczelny system i inwazję Rosji na Ukrainę.

Rolnicy kontynuują protest, krytykują unijnego komisarza z PiS
Rolnicy kontynuują protest, krytykują unijnego komisarza z PiSTVN24

Stanisław Barna, jeden z organizatorów protestu, ocenił, że porozumienie, które minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podpisał w ubiegłym tygodniu z innymi organizacjami zrzeszającymi rolników, zostało przez niego zerwane.

Dymisja Kowalczyka? Morawiecki odpowiada

O kwestię dymisji wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka pytany był podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki. - Wszelkie decyzje personalne, po uzgodnieniach politycznych i rządowych, zapadają najpierw w odpowiednim momencie, na odpowiednim forum i potem informujemy o nich opinię publiczną - odpowiedział krótko.

Kowalczyk do dymisji? Premier nie odpowiedział wprost
Kowalczyk do dymisji? Premier nie odpowiedział wprostTVN24

Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen

O to, jak ocenia pracę Henryka Kowalczyka, pytany był w Sejmie były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Nie znam wszystkich uwarunkowań, bo to trzeba wiedzieć, jak przebiegały negocjacje z Brukselą w sprawie na przykład ceł, bo to rozporządzenie funkcjonuje od maja ubiegłego roku. Tutaj decydują premier i pan minister - mówił.

Pytany, czy jego zdaniem decyzje w tej kwestii były podejmowane w odpowiednim czasie, Jurgiel stwierdził, że "nie będzie tego uceniać".

Jurgiel dopytywany był dalej o wypowiedź ministra Kowalczyka, który w czerwcu 2022 roku zwrócił się do rolników, twierdząc, że "w przyszłym półroczu zboże na pewno nie będzie tańsze". Jurgiel odparł, że nie słyszał tej wypowiedzi. - Pan minister Kowalczyk przedstawiał jego rozumowanie w ramach tej wypowiedzi. Ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawa i można rzeczywiście wprowadzić w błąd - powiedział.

Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawa
Jurgiel: ja bym raczej nie podejmował się oceny cen, bo to jest naprawdę bardzo trudna sprawaTVN24

"Minister rolnictwa i jego współpracownicy schowali głowę w piasek"

W Sejmie dziś o problemach rolników mówili na konferencji wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, europoseł PSL Jarosław Kalinowski oraz rolnicy z Mazowsza. Zgorzelski stwierdził, że "po kraju rozlewa się fala protestów rolniczych, tymczasem minister rolnictwa i jego współpracownicy schowali głowę w piasek".

Jego zdaniem "dziś w polskiej wsi realizowana jest doktryna Kaczyńskiego, którą objawił (były minister rolnictwa) Jan Krzysztof Ardanowski, że polskiemu chłopu wystarczy dać parę groszy, to i tak zagłosuje na PiS". - Żebyście się czasami nie przeliczyli, bo dzisiaj wasza polityka agrarna to jest zrównywanie rolnika z ziemią - skwitował Zgorzelski.

Poinformował, że obecni na konferencji rolnicy z województwa mazowieckiego "przyłączają się do wniosku o odwołanie ministra Kowalczyka", który złożyło PSL.

Rolnicy pytają o zboże. "Mamy sprzedawać czy czekać?"

Bogdan Matczak, jeden z rolników obecnych na konferencji, zapowiedział, że jeśli się nic nie zmieni, rolnicy będą musieli utylizować zboże, co odbije się na cenach żywności. - Jestem radnym powiatu, ludzie mnie pytają, co z tym zbożem mamy robić. Mamy sprzedawać czy czekać? Odpowiedzi póki co nie otrzymałem od nikogo. Nikt tej odpowiedzi nie chce udzielić - mówił. - Jeżeli nie opustoszymy swoich spichlerzy i zbiorników, to dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli to zboże zutylizować. To strata dla ludzi, dla państwa - mówił.

Pozostali rolnicy przekonywali, że niskie ceny skupu zbóż i innych produktów rolnych powodują, że nie są w stanie odzyskać nawet poniesionych nakładów.

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Protasiewicz skomentował tę informację. "Chyba lepiej, bo... Polska jest najważniejsza!" - napisał. Zapowiedział też, że nie zamierza przyjąć ewentualnego mandatu poselskiego, który może mu przypaść, jeżeli Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi zwycięży w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia. W innym wpisie stwierdził, że "każdy ma swoje problemy, także zdrowotne". "Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem. Przepraszam wszystkich, którzy moimi wpisami poczuli się obrażeni lub dotknięci" - dodał.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłanka, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłanka, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Jacek Protasiewicz został odwołany przez Donalda Tusku z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Dzień wcześniej Protasiewicz zamieścił w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych wpisów. Nie jest to pierwszy raz, gdy polityk znalazł się w centrum uwagi. Przypominamy jego sylwetkę.

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Źródło:
tvn24.pl

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

Co najmniej połowa pocisków balistycznych wystrzelonych przez Iran w stronę Izraela nie dotarła nawet do celu, więc nie musiała być zestrzeliwana - donosi stacja ABC News, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników. 

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Źródło:
ABC News, PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława za jej mężem. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego. Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutu zabójstwa mężczyźnie. Jeżeli sąd podejmie decyzję o areszcie dla podejrzanego, będzie to podstawą do wydania listu gończego.

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gwałt na 11-letniej dziewczynce w Słupsku (woj. pomorskie). Policjanci zatrzymali podejrzanego. Mężczyzna usłyszał zarzuty i postanowieniem sądu rejonowego został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Źródło:
PAP

Kwiecień nie przestanie nas zaskakiwać pod względem pogodowym. W najbliższych dniach czeka nas trochę zimowej pogody - miejscami popada śnieg z deszczem, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Czy możemy liczyć na powrót cieplejszej aury?

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Donald Trump po południu czasu polskiego podjechał przed budynek sądu w Nowym Jorku, gdzie rozpoczyna się jego "historyczny proces" - poinformował Reuters. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trump pojawił się w sądzie. Rusza "historyczny proces"

Trump pojawił się w sądzie. Rusza "historyczny proces"

Źródło:
PAP, Reuters

Koalicja Obywatelska sprawdza powód nieobecności Romana Giertycha w Sejmie podczas głosowania nad projektami ustawy aborcyjnej - poinformowała rzeczniczka dyscypliny w klubie KO Izabela Mrzygłocka. Decyzja ma zapaść na posiedzeniu kolegium klubu, prawdopodobnie w przyszły wtorek.

Giertych nie głosował w sprawie aborcji. "Sprawdzamy, czy ten 'ważny powód' był rzeczywiście tak ważny"

Giertych nie głosował w sprawie aborcji. "Sprawdzamy, czy ten 'ważny powód' był rzeczywiście tak ważny"

Źródło:
PAP

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku podczas mszy świętej podpowiedział parafianom, na kogo mają zagłosować w drugiej turze wyborów na burmistrza Sanoka (woj. podkarpackie). Zaapelował, aby mieszkańcy "popatrzyli dobrze na nazwisko" obecnego burmistrza. W rozmowie z tvn24.pl proboszcz powiedział, że "mówił to, co czuł". - Księża nie powinni wskazywać konkretnych kandydatów - komentuje rzecznik Archidiecezji Przemyskiej.

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister Paweł Zgórzyński złożył rezygnację, gdy ponownie uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - poinformował rzecznik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Michał Syska. Jego obowiązki przejęła wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Źródło:
PAP

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Oskarżyciele Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialnej za broń na planie filmu "Rust", ujawnili fragmenty jej ostatnich rozmów telefonicznych. Zdaniem prokuratury stanowią one dowód tego, iż 26-latka nie przyjmuje odpowiedzialności za swoje czyny. W jednej z nich kobieta dosadnie krytykuje ławę przysięgłych hrabstwa sądu w Nowym Meksyku, która w ubiegłym miesiącu uznała ją winną nieumyślnego spowodowania śmierci Halyny Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Źródło:
NBC News, ABC News, TVN24.pl

Rząd Grecji ogłosił plan wprowadzenia prywatnych wycieczek po Akropolu. Miałyby się one odbywać poza zwykłymi godzinami otwarcia obiektu i kosztować po kilka tysięcy euro od osoby. Propozycja spotkała się z powszechną krytyką. Eksperci twierdzą, że "kłóci się ona z duchem miejsca" i może jeszcze bardziej ograniczyć jego dostępność dla mniej majętnych turystów.  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

Źródło:
The Guardian, TVN24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP

Miliard dolarów przekroczyły już tegoroczne zyski Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na świecie poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord, który firma zawdzięcza przede wszystkim dwóm głośnym filmom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl